שתף קטע נבחר

נשיא בוליביה: לקיים משאל עם על המשך כהונתי

אוו מוראלס הולך בדרכו של ידידו הקרוב נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס. בניסיון לפתור את המשבר הפוליטי המעמיק שבו שרויה בוליביה על רקע ניסיונותיו של מוראלס לערוך שינויים בחוקת המדינה, הציע הנשיא לקיים משאל עם על המשך כהונתו. "אם העם יאמר 'אוו צריך ללכת', אין לי בעיה. אני דמוקרטי", אמר בנאום טלוויזיוני

נשיא בוליביה אוו מוראלס קרא אמש (יום ד') לקיים משאל עם על המשך כהונתו - בניסיון לפתור את המשבר הפוליטי המעמיק שבו שרויה המדינה.

 

ניסיונותיו של מוראלס השמאלני לערוך שינויים בחוקתה של בוליביה הצליחה להצית מחלוקות ישנות בין תושבי האזורים ההרריים, הנחשבים למעוז התמיכה במוראלס, לבין תושבי השפלה האמידים יותר.

 

מוראלס הציע לערוך משאל עם כדי להחליט האם הוא ותשעה מושלים אזוריים נוספים צריכים להישאר בתפקידם, במטרה לשים קץ למחלוקת. שישה מתוך תשעת האזורים במדינה נשלטים על ידי מתנגדיו של מוראלס.

 

"אם העם יאמר 'אוו צריך ללכת', אין לי בעיה. אני דמוקרטי", אמר מוראלס בנאום טלוויזיוני. "האזרחים הם שיקבעו מי יילך ומי יישאר כדי להבטיח שהליך השינוי במדינה יימשך". הוא אמר כי היום יעביר את הצעת חוק משאל העם לקונגרס כדי לאשרה.

 

מוראלס, הנשיא הילידי הראשון של בוליביה, הוא חבר ובן-ברית אידיאולוגי של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס, שמאמציו האישיים לשנות את חוקת המדינה במשאל עם נכשלו כישלון חרוץ ביום ראשון.

 

השינויים בחוקה שיוזם מוראלס - הנחשבים לאחד הפרויקטים העיקריים שהנשיא מבקש לקדם - עוררו מאבק כוחות בינו לבין יריביו השמרנים, הנתמכים בידי תושבי השפלה,

שם שוכנים שדות הגז הטבעי הגדולים של בוליביה.

 

מתנגדיו השביתו בשבוע שעבר את המדינה ליום אחד, לאחר שהנשיא ותומכיו הצליחו להעביר בוועדת החוקה טיוטה של התיקונים המוצעים בחוקה. האופוזיציה לא השתתפה בהצבעה מאחר שהיא מחרימה את ועדת החוקה. בשל ההצבעה פרצו הפגנות אלימות בעיר סוכרה שבדרום המדינה, שבהן נהרגו לפחות שלושה בני אדם. הוועדה צריכה לאשר את החוקה החדשה עד 14 בדצמבר - לפני שתועלה למשאל עם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוראלס. האזרחים יקבעו
צילום: רויטרס
מומלצים