שתף קטע נבחר

סאיב עריקאת: הסכם לא צודק לא יחזיק מעמד

חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני השתתף בטקס שקיימה בנצרת תנועת חד"ש ואמר כי אם לא תקום מדינה פלסטינית, "המצב בגדה יהיה מדאיג". יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל ביקש מעריקאת שלא לקבל את הדרישה הישראלית להכרה כמדינה יהודית, וזה השיב לו: "אמרתי ללבני כי איני מוכן להתפקד לתנועה הציונית"

"הסכם שלום שלא יהיה צודק לא יחזיק מעמד" - כך אמר אמש (יום ו') חבר צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, בטקס פתיחת הוועידה השביעית של תנועת חד"ש בנצרת.

 

מאות השתתפו בטקס שקיימה תנועת חד"ש, המציינת שלושה עשורים להיווסדה, תחת הכותרת "עולם חדש אפשרי - 30 שנות מאבק". בוועידה השתתפו גם נציגים של אש"ף ושל הרשות הפלסטינית, בהם יועצו של אבו מאזן, סמיח עבד אל-פתח.

 

עריקאת נשא נאום ארוך, שזכה בתשואות רבות, והתייחס למצב ברצועת עזה ובגדה המערבית שבשליטת הרשות. לדבריו, "מהפכת חמאס תיפסק כאשר תקום מדינה פלסטינית, אך אם לא תקום מדינה, המצב בגדה יהיה מדאיג".

 

חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני אמר עוד, כי "אני מודע לכך שבצד הישראלי הנוכחות סביב שולחן המו"מ אינה התעוררות של המצפון. אבל גם אצלנו אין התעוררות של המצפון. ההכרה שלנו בישראל זו ההכרה פרגמאטית".

 

"לא נתפקד לתנועה הציונית"

בנוסף התייחס עריקאת לדרישה הישראלית להכרה בה כמדינה יהודית. לדבריו, "כשלבני הציעה את הדרישה הזו שאלתי למה את מבקשת דבר כזה, את הרי יכולה לעשות את זה לבד באמצעות חוקי היסוד, אך יש מי שאומר שישראל מנסה לחסל את נושא הפליטים לפני שדנו בכך. אני מצדי אמרתי, שאיני מוכן להגיש בקשת חברות לתנועה הציונית".

 

לפני עריקאת נאם גם יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, שפנה בנאומו לעריקאת ולנציגי הרשות וביקש מהם שלא לקבל במסגרת המשא ומתן את הדרישה להכיר בישראל כמדינה יהודית.

 

"היותנו בשוליים של כל דבר במדינה, היא בגלל הגדרת ישראל כמדינה יהודית ואנחנו משלמים מחיר על כך. אני נותן בידיכם את האחריות שלא לקבל את הדרישה של שרת החוץ לבני להגדרה כזו", אמר חטיב.

 

משמעות ההגדרה "מדינה יהודית" - עליה מתעקשים בישראל - הוא מניעת זכות השיבה או הגבלתה באופן דרמטי. על פי התוכנית הישראלית, מדינה פלסטינית, לכשתוקם, היא שתהיה אחראית לתת פיתרון לפליטים הפלסטינים.

 

יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה, אמר בנאומו כי "התנועה תיאבק בכל כוונה לחילופי אוכלוסין. אנחנו היינו הראשונים שיצאנו עם הססמא שתי מדינות לשני עמים ואם אולמרט ולבני מעוותים את הססמא הזו, זה לא אומר שאנחנו צריכים לוותר עליה".

 

מרואן ברגותי שלח ברכה מהכלא

הנציג הפלסטיני בטקס הקריא ברכה ששלח הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן). בברכתו כתב אבו מאזן, כי "הוועידה הזו מתקיימת, בתקופה מכרעת לעתיד האזור, במיוחד אחרי ועידת אנאפוליס שהחזירה את הזכויות הפלסטינים לראש מעיניהם של מקבלי ההחלטות בעולם".

 

בברכתו הדגיש אבו מאזן כי הפלסטינים לא יקבלו את זכויותיהם ללא איחוד של כל העם הפלסטיני. "חמאס יבין שכדי לשוב למשא ומתן כדאי שישוב העם הפלסטיני להיות מאוחד". בהתייחסו לתנועת חד"ש, כתב אבו מאזן כי בתנועה קיימת "המנהיגות הבולטת והאמיתית של הפלסטינים בישראל, אנו סומכים עליכם שתשפיעו על השיח הישראלי כפי שעשיתם בעבר".

 

ברכה נוספת התקבלה ממרואן ברגותי, המרצה עונש מאסר בכלא השרון. ברגותי כתב כי "ההתכנסות מתקיימת בצל מתקפה על האוכלוסייה הערבית בישראל ויש מי שחושב שאתם סכנה אסטרטגית שצריך להיפטר ממנה".

 

בכיר האסירים הפלסטינים כתב עוד, כי "ההישארות שלכם במולדת היא האוצר הלאומי הגדול והחשוב לכם ולעם הפלסטיני. המאבק שלכם לזכויות הלאומיות והתרומה שלכם לצד הכוחות המתקדמים היהודים לסיום הכיבוש היא חשובה במעלה".

 

אחת הברכות נשלחה גם מנשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, שכתב כי "יש להיאבק בקפיטליזם האמריקני". במסגרת הוועידה צפויים חברי התנועה לקבל החלטות בנוגע לתקנון המפלגתי ובינואר הקרוב ייבחרו מחדש את מוסדותיהם.


פורסם לראשונה 07/12/2007 21:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עריקאת בטקס. לא מתפקד
צילום: חגי אהרון
חטיב. "לא להכיר במדינה יהודית"
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
ברגותי. שלח ברכה מהכלא
צילום: איי פי
מומלצים