שתף קטע נבחר

מהיום: מטבע חדש של 2 שקלים

המטבע גדול מעט ממטבע ה-1 שקל. בשוליו חריצים בארבעה מקומות להקל בזיהויו ע"י עוורים. בצד הנושא דגם ממטבע יהודי עתיק הכולל צמד קרני שפע וביניהן רימון. בבנק ישראל אומרים כי המטבע יחסוך בהוצאות ההנפקה וכי יקל על המשתמשים במטבעות

אחרי המתנה ארוכה, סוף סוף יוצא היום (א') לשוק מטבע חדש של של 2 שקלים.

 

מבנק ישראל נמסר, כי הנפקת המטבע החדש צפויה להביא לחיסכון בהוצאות ההנפקה ולייעול ביצוע תשלומים בעסקאות על ידי הקטנת מספר המטבעות המעורבים בעסקה. כמו כן, בסקר דעת קהל הכולל עוסקים במזומן (קופאים בבנקים, זבנים, נהגי מוניות ועוד) תמכו רוב המשיבים בהנפקת המטבע החדש.

 

עוד אומרים בבנק ישראל כי מכונות הממכר (כמו "מכונות שתיה"), המתבססות בעיקר על משקל המטבע, הרכב המתכת שממנו הוא עשוי ומוליכותו החשמלית, ערוכות לשימוש במטבע החדש ללא תקלות. כך גם לגבי מכונות לספירת מטבעות אצל העוסקים במזומן, המתבססות לפחות על קוטרו של המטבע ועוביו.

 

המטבע עוצב על ידי האומן רובן נוטלס והוא עשוי מפלדה והוא מצופה בניקל. צבע המטבע דמוי כסף, תואם את צבע המטבעות 1 שקל חדש ו-5 שקלים חדשים, קוטרו הוא 21.6 מ''מ, משקלו 5.7 גרם ועוביו 2.3 מ''מ. כדי להקל על זיהוי המטבע על ידי עוורים יש על שוליו חריצים בארבעה מקומות.

 

בצד הערך של המטבע מופיעות המילים "2 שקלים חדשים" בעברית, בערבית ובאנגלית, המילה "ישראל" בעברית, בערבית ובאנגלית, עיטור ה"פנינים", שנת ההנפקה התשס"ח בעברית.

 

בצד הנושא של המטבע דגם ממטבע יהודי עתיק. המטבע הוא של יהוחנן הורקנוס (המאה השנייה לפני הספירה), והדגם הוא צמד קרני שפע וביניהן רימון, הסמל הבולט ביותר על מטבעות החשמונאים. קרני השפע מעוטרות בסרטים, ובתוכן פירות ושיבולים. בין הקרניים רימון, המסמל אף הוא שפע ופוריות. המחצית העליונה של היקף המטבע מעוטרת ב"פנינים", ובמרכז העיטור - סמל המדינה.

 


פורסם לראשונה 08/12/2007 19:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים