שתף קטע נבחר

"מחסלים קולנוע לטובת זארה"

עשרות מפגינים ובידיהם לפידים מחו מול קניון רמת אביב על סגירת בית הקולנוע "לב" שפעל בו מאז הקמתו. "זה עוד מקרה של הקרבת אינטרסים ציבוריים לטובת בעלי הון", אמרו. הנהלת הקניון: "אנו פועלים על בסיס עסקי". וב"לב" מבטיחים פופקורן חינם בהקרנות האחרונות

עשרות אנשים הפגינו הערב (א') מול קניון רמת אביב נגד סגירתו של קולנוע "לב" במוצאי השבת הקרובה. המפגינים עמדו מחוץ לקניון כשהם אוחזים בידיהם לפידים בוערים, זאת אחרי שבועות בהם נכשלו כל הניסיונות להיפגש עם הנהלת הקניון ולדבר על לבה שתחזור בה מההחלטה.

 


מפגינים ליד קניון רמת אביב. "הנהלת המקום אפילו לא היתה מוכנה להיפגש עם התושבים"

 

"הנהלת הקניון מבצעת שיקול עסקי קר על חשבון הציבור שהקניון יושב בתחומו", אמר ערן נויפלד, מיוזמי ההפגנה ונציג של החזית לשחרור המרחב הציבורי. "הם מעדיפים להרוויח מדמי שכירות גבוהים של חנויות 'זארה' בהן שותפה בעלת הקניון, חברת אפריקה-ישראל, מאשר לאפשר לתושבים ליהנות מהריאה התרבותית הירוקה היחידה שנשארה להם באזור. הנהלת בתי קולנוע לב מבקשת להישאר, התושבים רוצים שהקולנוע ימשיך לפעול, יש פה אוכלוסיה קשישה נרחבת בבתי אבות קרובים שפוקדים את הקניון לרוב אבל הנהלת המקום אפילו לא היתה מוכנה להיפגש עם התושבים. זהו עוד מקרה של הקרבת אינטרסים ציבוריים לטובת בעלי הון ושיקולים כלכליים פרטיים".

 

לדעת נויפלד, סגירת הקולנוע ברמת אביב היא חלק מתופעה כללית של סגירת בתי קולנוע בעיר ובארץ בכלל. בחודשים האחרונים נסגרו בצפון תל אביב בלבד בתי הקולנוע "פאר", "הוד" ובית הקולנוע במלון "מנדרין". כ-2300 איש חתמו במהלך החודש האחרון על עצומה המתנגדת לסגירה. בין המפגינים היו שתקפו את שתיקתה של העירייה. "כשלבייב ביקש לבנות את הקניון הוא ידע היטב לשכנע את עיריית תל אביב שמדובר במקום שיהיה לטובת השכונה והאוכלוסיה שבה הוא פועל. הם דיברו על שעת חניה חינם ועל קולנוע. נכון לעכשיו את שעת החניה הם ביטלו ואת הקולנוע הם סוגרים. איפה העירייה שאמורה לאזן בין כרישי נדל"ן ואנשי עסקים לטובת הציבור שחי פה?", הם אומרים.

 


"הנהלת הקניון עושה עוול לתושבי הסביבה" (צילומים: ירון ברנר)

 

להפגנה חברו ועד הפעולה של רמת אביב הירוקה וועדי השכונות הצפוניות של תל אביב, לצד ארגוני הורים בשכונה ונציגי שבט הצופים. כל הגופים המתנגדים לסגירה דרשו הערב מהעירייה לבדוק מחדש את רישיון העסק של מפעילי הקניון ואת ההבטחות בהסכם עליו הם חתומים מול העירייה. "ביקשנו לפנות למנהלת הרובע והתשובה היתה שהתקבלה הוראה מלמעלה לא לעסוק בנושא", אומר נויפלד ומאשים את העירייה באוזלת יד. "חולדאי הוא איש נדל"ן ידוע ונכון לרגע זה אני לא רואה גורמים רשמיים בעירייה מתגייסים לנושא. קשה לנו להבין מדוע בכל פעם מחדש אנחנו צריכים להיאבק על שטחי ציבור שמופקעים לידיים פרטיות. עוד יותר קשה להבין איך בעירייה שכחו שלמרות שהקניון הוא עסק פרטי מותר להם להגביל אותו בחוקי עזר עירוניים לטובת הכלל. מדובר בקניון שיושב בלב שכונת מגורים ומצפצף עליה באופן גס".

 

דובר עיריית תל אביב מסר בתגובה: "לעיריית תל אביב אין סמכות להתערב בתמהיל העסקים והמסחר בקניון רמת אביב, אולם העירייה והעומד בראשה רואים חשיבות רבה בקיומו של קולנוע במקום זה וקוראים להנהלת הקניון ולבעליו להשאיר את בתי הקולנוע פועלים לטובת אוהבי הקולנוע ותושבי האיזור".

 

נורית שני, בעלת חברת "לב סרטים ובתי קולנוע", אמרה היום: "אנחנו שמחים על ההזדהות והתמיכה של הצופים. זה מחמם את הלב ביום חורף שכזה. אנחנו מבינים את תושבי רמת אביב, שהקניון יוצר להם תדמית של אנשים ריקניים שאינם מחפשים תוכן אלא מותגי יוקרה בלבד. זה עצוב שבהחלטתה לסגור את הקולנוע, עושה הנהלת הקניון עוול לתושבי הסביבה".

 

"בקולנוע לא היה ערך מוסף לקניון"

דובר קבוצת אפריקה-ישראל וקניון רמת אביב, רני רהב, מסר בתגובה: "מסקרים פנימיים שערכנו עולה כי רבים מהאנשים מבדילים בין מתחמי בילוי לשעות הערב למתחמי בילוי בשעות היום. בתי הקולנוע פעילים בעיקר בשעות הערב ובסופי השבוע, שעות שבהן הקניון אינו פתוח. לכן אין בהם ערך מוסף לקניון. המהלך מתבקש לאור פתיחתם של מתחמי קונספט לקולנוע ובילוי לילי דוגמת הסינמה סיטי. חשוב לציין כי מעולם לא הוקרנו במסגרת היצע הסרטים בבתי הקולנוע סרטים לכל המשפחה, למעט בימי חג בודדים. מכאן שאת המענה עבור אפשרויות הבילוי למשפחה ממילא הקולנוע לא סיפק. הנהלת הקניון מצאה כבר לפני כשנה שאלפי לקוחותיו מבקשים להתחדש בחנויות קונספט חדשניות ובינלאומיות בתחום האופנה והבית. אנו עושים את הטוב ביותר עבור לקוחותינו ופועלים על בסיס עסקי. זוהי שליחותנו כלפי בעלי המניות של החברה, כחברה ציבורית הדואגת בראש ובראשונה לבעלי המניות שלה וללקוחותיה".

 

מבתי קולנוע לב נמסר עוד כי במוצ"ש, במסגרת ההקרנות האחרונות לפני הסגירה, יחולק לצופים פופקורן חינם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת הלפידים. הקולנוע ייסגר במוצ"ש
צילום: ירון ברנר
לאתר ההטבות
מומלצים