שתף קטע נבחר

משרד התקשורת: מותר לייבא אייפון

הטלפון המדובר של אפל נמכר רק בארבע מדינות בעולם, אבל כל ישראלי רשאי להכניס אותו לארץ. בעזרת האקרים ניתן גם להתאים אותו לרשתות של אורנג' וסלקום

משרד התקשורת מתיר ייבוא פרטי של האייפון (iPhone), הטלפון הסלולרי המדובר של חברת אפל, שמשולבים בו גם נגן מוזיקה, דפדפן ויישומי מחשב. זאת לפני שאפל וזכייניתה איי דיגיטל החליטו מתי יושק המכשיר בארץ.

 

ישראלים רבים נעזרים בהיתר כדי לייבא לארץ את המכשיר. משה גלילי, מנהל אגף לרישוי תדרים במשרד התקשורת, אמר ל-ynet: "החלטנו לאשר להכניס לארץ גם מכשירי טלפון שעדיין לא מופיעים ברשימת המכשירים המותרים לייבוא, אלא אם מדובר בדגמים שיש אתם בעיה".

 

אפל משווקת כיום את האייפון רק בארה"ב, אנגליה, צרפת וגרמניה, ורק במסגרת הסכמי בלעדיות עם ספקיות סלולר מקומיות. אולם האקרים הצליחו לפרוץ את המכשיר ולהתאימו למדינות נוספות ולספקים נוספים.

 

בישראל יש מספר לא ידוע של מכשירי אייפון פרוצים שפועלים ברשתות המקומיות של אורנג' וסלקום. ישנו גם גיור פיראטי שמאפשר לקרוא ולכתוב בעברית על המכשיר.

 

תנאי השימוש לא מתירים לפרוץ את המכשיר

תנאי השימוש של מכשיר האייפון לא מתירים לרוכש לפרוץ אותו, אולם לדעתו של עו"ד דיוויד מירצ'ין, האחראי על מחלקת הטכנולוגיה במשרד עו"ד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם וברנדוין, פריצה למטרת שימוש אישי נחשבת לשימוש הוגן, המותר בחוק.

 

לדבריו, "אני יכול לפרוץ את המנעול בטלפון הנייד שלי. מה שאסור לי זה לעשות את זה באופן מסחרי". כלומר, מי שנמצא בבעיה הוא סוחר שפורץ כמויות גדולות של מכשירים לשם מכירתם.

 

בעבר הורשו רק ספקיות הסלולר לייבא טלפונים ניידים לישראל, אולם באוקטובר 2005 נכנסה לתוקף רפורמה שמתירה ייבוא מסחרי ופרטי של טלפונים סלולריים.

 

כל אזרח רשאי להכניס לארץ מכשירי טלפון, בתנאי שהם מופיעים ברשימת המכשירים המאושרים לייבוא פרטי שמתפרסמת באתר משרד התקשורת, ושמבוססת על רשימה מקבילה של האיחוד האירופי. מכשיר שלא מופיע ברשימה מצריך קבלת אישור ממשרד התקשורת.

 

שיווק האייפון במדינות אירופה החל בנובמבר, לאחר העדכון האחרון של רשימה של משרד התקשורת. לדברי גלילי, רשימת המכשירים המותרים מתעדכנת מדי חודשיים. "אם האייפון יקבל אישור באירופה עד העדכון הבא של הרשימה, נכניס אותו", אמר גלילי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אייפון. מותר לייבא לישראל
מומלצים