שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בלי דיאטה: קשישים בעלי עודף משקל חיים יותר

  מי אמר שדיאטה זה לכל החיים? מחקר שנערך בארץ מגלה כי קשישים בעלי מסת גוף גבוהה, שרדו יותר מאלה בעלי משקל תקין. ד"ר אברהם וייס: "קשיש בעל עודף משקל לא צריך להשתגע ולמהר לרדת במשקל"

  ניתן לוותר על הדיאטה בגיל השלישי: מחקר מצא כי קשישים בעלי משקל יתר שרדו יותר מקשישים בעלי משקל תקין. לדברי החוקר הראשי, "המשקל שימש כגורם מגן מפני תמותה".  

   

  המחקר ביקש לבדוק את השפעות ההשמנה על תמותת קשישים. במסגרתו נאספו במשך חמש שנים נתונים על 470 קשישים שאושפזו במחלקה הגריאטרית בבית החולים בילינסון ושגילם הממוצע 82. עבור כל קשיש חושב מדד מסת הגוף (BMI=Body Mass Index), שלפיו נקבע האם הקשיש בעל משקל תקין, תת משקל או משקל עודף.ׂ

   

   

  במהלך תקופת המחקר נפטרו 248 חולים שממוצע מדד מסת הגוף שלהם היה תקין (24). בקבוצת החולים ששרדו היה ממוצע המדד גבוה מעט יותר (26), רמה המוגדרת כ"עודף משקל".


  אין סיבה להילחץ מכמה קילוגרמים מיותרים (צילום: ויז'ואל/פוטוס) 

   

  החוקרים מסבירים כי התוצאות לא מושפעות מגורמי תמותה אחרים כמו אי ספיקת לב או סוכרת. "השתמשנו בכלים סטטיסטיים לנטרול השפעת גורמים אחרים על התמותה. לאחר התאמות של גיל ומחלות עדיין שימש המשקל כגורם מגן מפני תמותה", מסביר ד"ר אברהם וייס, סגן מנהל המחלקה הגריאטרית בבילינסון. לדבריו, "ההמלצות לקשישים על פעילות גופנית ודיאטה עדיין בתוקף, אבל יש לשנות את ההמלצות לגבי BMI אידיאלי אצל קשישים. מי שסובל מהשמנת יתר צריך להקפיד, בכל גיל. אבל קשיש שיש לו עודף משקל קל לא צריך להשתגע ולרדת במשקל". 

   

  החוקר מציע כמה הסברים אפשריים לממצאים. האחד, שהמשקל העודף שימש כמאגר אנרגיה, דבר שאיפשר לחולים להתמודד טוב יותר עם מצבי דחק. הסבר גנטי אחר יכול להיות שהנבדקים בעלי משקל עודף היו מלכתחילה "מתוכנתים" להישרדות טובה יותר, כיוון שגופם היה מורגל במאמץ. השערה אחרת שמעלה ד"ר וייס היא שחולים שהמשקל העודף השפיע עליהם לרעה נפטרו ממחלות בגיל מוקדם יותר, כך שלקבוצת המחקר הגיעו בעלי משקל עודף "שורדים" מלכתחילה. 

   

  מחקרים קודמים מצאו כי לבעלי עודף משקל היו סיכויי הישרדות טובים יותר במקרה של אירועי לב, בקרב סובלים מאי ספיקת לב, בקרב חולי דיאליזה ובקרב מי שסובלים מדלקות מפרקים. לדברי ד"ר וייס, יש צורך במחקר רחב יותר, שבעקבותיו ניתן יהיה לשנות את ההגדרות בנוגע למשקל בקרב קשישים. 

   

  במחקר היו שותפים גם פרופ' אהוד גרוסמן מבית החולים שיבא וד"ר מונה בועז מוולפסון. ממצאיו יוצגו ביום ה' בכנס החברה הישראלית לגריאטריה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קשישים. בלי דיאטה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים