שתף קטע נבחר

ליברמן: בנייה לא-חוקית גם בדרום; לבני: לא תירוץ

הדיון של ועדת השרים על הסדרת הבנייה הבלתי-חוקית ביהודה ושומרון הסתיים ללא תוצאות. השר ליברמן קבל על כך ש"נטפלים" ליהודה ושומרון, אך השרה לבני דחתה את הטענה. רמון: מקווה שתוך חודש יתקבל הליך מסודר ושקוף

ועדת השרים לעניין הסדרת הבנייה הבלתי-חוקית ביהודה ובשומרון סיימה הבוקר (יום ג') את הדיון בלא לקבל החלטות. החשש של מתנגדי ההצעה היה כי אישורה יאפשר הלבנת מאחזים בלתי חוקיים והרחבת התנחלויות בתקופה רגישה מאוד של משא ומתן, במעורבות הקהילה הבינלאומית מול הפלסטינים.

 

רמון ביקש בדיון לקבל מהמינהל האזרחי את כל תוכניות הבנייה בשטחים שקיבלו כבר את אישור הדרג המדיני ועומדים לפני ביצוע. זאת כדי להימנע מהפתעות וביקורת, כמו זאת של מזכירת המדינה האמריקנית רייס באשר לבנייה בהר חומה. "אני מקווה שבעוד חודש תאשר הממשלה את הצעת ההחלטה בה אנו דנים היום, שמטרתה ליצור שקיפות בכל הנוגע להליכי הבנייה ביהודה ובשומרון. אנו רוצים שהליכים אלה לא יהיו תלויים ברצונו הטוב, או הרע של גורם פוליטי, שר הביטחון או כל אחד אחר.

 

"מטרת ההצעה היא לדאוג שמדיניות הממשלה לגבי הבנייה בשטחים תתבצע, ובכל מקום שהוא בעלת השכלות מדיניות וכפופה להתחייבות בינלאומיות שנתנו ממשלות ישראל - הבנייה תהיה טעונה אישור של הדרג המדיני. במקומות שניתן להקל בביוקרורטיה, יש לעשות זאת" 


ועדת השרים בדיון (צילום: גיל יוחנן)

 

במקביל לדיון, הבהירו גורמים מדיניים בכירים בממשלה כי ישראל מתכוונת לעמוד בהתחייבויותיה לאי-הרחבת הבנייה ביהודה ושומרון ופינוי מאחזים בלתי חוקיים, על פי מפת הדרכים. 

 

במהלך הדיון היום ביקרה עורכת הדין טליה ששון, מחברת דו"ח המאחזים הבלתי חוקיים שאומץ על ידי ממשלת שרון, את הצעת משרד המשפטים. לטענתה, כפי שפורסם ב-ynet הלילה, חלק מסעיפי ההצעה משמשים להלבנת מאחזים בלתי חוקיים והרחבת בנייה, בניגוד להתחייבות כתובה שניתנה למזכירת המדינה קודוליזה רייס בשני מכתבים שיצאו מלשכת אריאל שרון. ששון טוענת שהצעה זאת תגרום נזק מדיני לישראל בתהליך המדיני שהושק באנאפוליס.

 

השרים אביגדור ליברמן מישראל ביתנו ויצחק כהן מש"ס תקפו את אי-השיווין לטענתם בטיפול בבנייה הבלתי חוקית. "על פי הנתונים, יש 65 אחוז בנייה בלתי חוקית בשטחי C", אמר ליברמן. "בנגב ובגליל יש עשרות אלפי מבנים בלתי חוקיים, לעומת קצת יותר מאלף של המתנחלים ביהודה ובשומרון". השר כהן אמר: "נוצר עולם הפוך. אתם נוטלים כלים משפטיים ומנסים לבנות סביב זה מדיניות, במקום לקבוע מדיניות ואז להפעיל אותה באמצעות הכלים המשפטיים".

  

שרת החוץ, ציפי לבני, מתחה ביקורת על כך שחוקי הבנייה ביהודה ושומרון אינם נאכפים באופן אחיד: "לא מקובל עליי השימוש בעובדה שהחוק לא נאכף במקום, כתירוץ לאי-אכיפתו במקום אחר". עם זאת הוסיפה: "גם בנגב אני מאמינה שאנחנו צריכים לתת מענה מקיף ולאלתר".

 

נציג שר הביטחון בדיון - עוזרו של ברק לענייני התיישבות, איתן ברושי - הביע התנגדות לחלק בהצעה שקובע שהממשלה כולה, או לפחות ועדת שרים מיוחדת, תתבקש להחליט בנוגע להליכי בנייה ביהודה ושומרון - סמכות שהיתה עד כה בידיו. להתנגדותו בנוגע להרחבת מעגל המחליטים כך שיכלול גם את הממשלה הצטרפו נציגי המתנחלים שסבורים שקביעה ממשלתית עלולה לעכב תהליכים ולהקשות מאוד על החיים השוטפים ביישובים שמעמדם מוסדר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
מאחזים. להימנע מהפתעות
צילום: דודי ועקנין
רמון. גם להקל בביורוקרטיה
צילום: ניב קלדרון
מומלצים