שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עובדי המדינה יוותרו על הרכב?

  משרד האוצר יבחן תכנית לצמצום השימוש ברכב הפרטי של עובדי מדינה, באמצעות ביטול החזר הוצאות הרכב הנהוג כיום. גורמים באוצר: "היישום ייתקל בהתנגדות גדולה מאוד"

  האם יאלצו עובדי מדינה לוותר על הוצאות הרכב שקיבלו עד כה? בחודשים הקרובים צפוי משרד האוצר לבחון את ביטול הוצאות הרכב הניתנות לעובדי מדינה, במטרה להקטין את התמריץ הניתן כיום לשימוש בכלי רכב פרטיים. כיום, עובדים המוכיחים כי בבעלותם רכב פרטי, מקבלים החזרי הוצאות גם אם אינם מגיעים למקום העבודה ברכבם. בצורה זו מעודדת למעשה המדינה רכישה ושימוש ברכב פרטי. איך משנים את המצב? מחליפים את הוצאות הרכב בתוספת שכר שאינה תלויה בבעלות על מכונית.


  האם ביטול הוצאות הרכב יקטין את השימוש ברכב פרטי? (צילום: איי פי)

   

  במקביל, בוחן משרד האוצר את ביטול תשלום הוצאות הנסיעה הניתנות כיום לעובדי המדינה. במקום הוצאות נסיעה, תיבחן הנהגת הסדר נסיעה חינם בתחבורה הציבורית. ביטול החזר הוצאות הנסיעה נבחן על-ידי צוות של משרד האוצר, שכולל נציגים מאגפי הממונה על השכר והממונה על התקציבים. ההחלטה על הקמת הצוות התקבלה במסגרת תקציב 2008, והוא אמור להגיש את המלצותיו לשר האוצר, רוני בר-און, עד ה-1 ביוני 2008.

   

  מה זה "הוצאות רכב"?

  כדאי להבהיר: הוצאות רכב ניתנות כיום לעובדים שמוכיחים כי בבעלותם - או בבעלות בני זוגם - רכב פרטי. תנאי נוסף הוא רישיון נהיגה בתוקף. החזר ההוצאות שמקבלים עובדים שאינם מחזיקים ברכב פרטי נמוך משמעותית מההחזר שמקבלים עובדים בעלי רכב - גם אם אלה אינם מגיעים למקום העבודה עם רכבם. מסיבה זו, יש רבים הרואים בהסדר "הוצאות הרכב" תמריץ לרכישת רכב פרטי.

   

  כחלק מתוכנית הממשלה לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית, ולצמצום השימוש ברכב פרטי, החליטו משרדי האוצר והתחבורה לנקוט מספר צעדים כלכליים: האחד הוא בחינת סוגיית הוצאות הנסיעה והרכב לעובדי מדינה. השני הוא בחינת תמריצי מס לעובדים שבוחרים לנסוע בתחבורה ציבורית.

   

  להערכת בכירים באוצר, טיפול נקודתי בהוצאות הנסיעה בלבד - ללא התייחסות להוצאות הרכב - לא תניב שינוי משמעותי בהרגלי הנסיעה של עובדי המדינה. אולם, יש לזכור כי ביטול הסדר הוצאות הרכב צפוי להיתקל בהתנגדות עזה מצד גורמים רבים: החל מאנשי אגף התקציבים, דרך הסתדרות העובדים ועד העובדים עצמם. הבעיה העיקרית נובעת מכך שביטול הסדר הוצאות הרכב ידרוש את פתיחת הסכמי שכר - מהלך שמעטים בלבד יהיו מוכנים או מסוגלים להתמודד עמו. ראוי לציין כי כבר בעבר הוחלט על-ידי הממשלה כי יש לבחון את סוגיית הוצאות הרכב לעובדי המדינה, אולם העניין נדחה מספר פעמים.

   

  "כל צעד חשוב" 

  "פתיחת הסכמי השכר היא מוקש ענק", אומרת ל-ynet תמר קינן, מנכ"לית ארגון תחבורה היום ומחר, המקדם תחבורה בת-קיימא, ותומך בצמצום השימוש ברכב פרטי. "אולם, אני אופטימית. כל מהלך עושה שינוי קטן, ומי בכלל היה מאמין לפני חמש שנים שיידברו על זה? היום כבר ברור לכולם שזה הכיוון, רק צריך לבחון מה הדרך הנכונה לעשות את זה".

   

  קינן סבורה כי ביטול הסדר הוצאות הרכב והמרתו במרכיב שכר שאינו תלוי בבעלות על רכב, הוא צעד משמעותי ביותר לצמצום השימוש ברכב פרטי. "השאלה הגדולה היא מתי זה יקרה - האם בעוד 40 שנה, או שכבר בשנים הקרובות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האם יהיה לו את האומץ? שר האוצר רוני בר-און
  צילום: אלכס קולומויסקי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים