שתף קטע נבחר

כ-2,000 משפחות מפונות מביתן כל שנה בשל חוב המשכנתא

כ-11 אלף משקי בית מוגדרים חדלי פירעון – כלומר מפגרים בתשלומי משכנתא במשך כשנה וחצי. מנגד, במערכת הבנקאות טוענים, כי מספר הלקוחות המפונים מדי שנה מבתיהם עקב אי תשלום המשכנתא נע בין 700-1,000 בשנה

1,500 – 2,000 משפחות מפונות מביתם כל שנה בשנים האחרונות בשל אי יכולתן לשלם את המשכנתא. לבנקים יש אחריות משפטית ומוסרית ללויים ויש למנוע מהם את האפשרות להוציא דיירים מבתיהם - כך אמר היום (ג') היועץ המשפטי של עמותת ידיד, עו"ד גלעד ברנע, בכנס של המרכז לאתיקה בנושא "שוק המשכנתאות בתקופת מבחן – פרקטיקה, אתיקה וניהול סיכונים", שנערך בירושלים.

 

ברנע אומר עוד כי הבנקים משתמשים באיום בפינוי כאמצעי ליצירת לחץ על לקוחות, שמפגרים בתשלום המשכנתא.

 

ע"פ הנתונים שהוצגו בכנס, כ-11 אלף משקי בית מוגדרים חדלי פירעון – כלומר מפגרים בתשלומי משכנתא במשך כשנה וחצי.

 

במערכת הבנקאות טוענים, כי מספר הלקוחות המפונים מדי שנה מבתיהם עקב אי תשלום המשכנתא נע בין 700-1,000 בשנה - נמוך יותר בהשוואה להערכתו של ברנע.

 

בבנקים טוענים כי הפער בין ההערכות נובע מכך, שבעמותה כוללים גם את הדיירים להם נמסרו הודעות מהוצאה לפועל המתריעות לפני פינוי, ואילו בבנקים סופרים רק לקוחות שפונו בפועל מדירותיהם עקב פיגור בתשלום.

 

מקור במערכת הבנקאות טוען, כי בבנקים עושים הכל על מנת לא להגיע למצב של פינוי אנשים מביתם. לדבריו, הדיאלוג עם לקוח הנמצא בפיגור מתחיל כ- 3 חודשים לאחר שהפסיק לשלם את המשכנתא. לאחר תקופה של 3 חודשים, חוב המשכנתא אשר אינו משולם נחשב כ"חוב בפיגור". הוא אומר עוד כי התהליך הוא ארוך, יקר ולרוב לא משתלם מבחינה כלכלית. כך, למשל, חלק מהנכסים המשמשים לבטוחה עבור לקוחות שפונו בשל אי תשלום משכנתא נמצאים בפריפריה ולכן קשים למימוש. בנוסף ההוצאות המשפטיות הכרוכות במהלכים כאלו גבוהות. הבנקים טוענים כי הם מעדיפים להגיע לפשרה עם לקוחות הנמצאים בקשיים, מציעים פריסה מחודשת של המשכנתאות, גובים לעיתים רק את הקרן או רק את הריבית ועושים את כל האפשר על מנת לבוא לקראת לקוח הנמצא בקשיים.

 

ראש המרכז לדיני בנקאות במכללה, ד"ר רות פלאטו-שנער, הציגה בכנס מחקר שנערך בטכניון ממנו עולה שבשנת 2006, כ-50 אלף משפחות מפגרות שלושה חודשים ויותר בפירעון המשכנתא. מכלל ההלוואות שבפיגור, 16.5% מצויים בתהליכי מימוש המשכנתא על הנכס. היקף המשכנתאות שטרם נפרעו מגיע ל- 165.5 מיליארד ש"ח. עם זאת, רק שליש מהמפגרים בתשלום, לקחו הלוואות העולות על 80% מערך הנכס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים