שתף קטע נבחר

אושר: הלומי קרב יוכלו לבקש הכרה רטרואקטיבית

הכנסת אישרה תיקון לחוק הנכים שקובע כי מי שנפגע בנפשו בעת שירותו הצבאי והוכר על-ידי הביטוח הלאומי לצורך קבלת התגמולים, יוכל לפנות למשרד הביטחון כדי לתקן את הזכאות - ולקבל את הקצבאות שזכאים להן לוחמים שהוכרו כנכי צה"ל שנפגעו פיזית

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ג') תיקון לחוק הנכים שקובע כי אנשים שנפגעו בנפשם במהלך שירותם הצבאי יוכלו לבקש הכרה רטרואקטיבית בכך ממערכת הביטחון.

 

המשמעות היא שהלומי קרב, שבעבר הוכרו רק על-ידי הביטוח הלאומי לצורך קבלת תגמולים, יוכלו לפנות למשרד הביטחון לצורך תיקון הזכאות וקבלת הקצבאות שזכאים להן לוחמים שהוכרו כנכי צה"ל.

 

יוזמת התיקון, ח"כ זהבה גלאון (מרצ), אמרה ל-ynet כי "חיילים רבים שהשתחררו אחרי השירות צבאי וביקשו תגמולים ממשרד הביטחון נידחו, ואז הם מצאו את עצמם חייבים ללכת לביטוח הלאומי כדי לקבל הכרה בנכות. מדובר בדרך כלל בפגועי נפש שלא מתפקדים ושאינם מסוגלים להתפרנס. הם היו צריכים הכרה מינימאלית והוכרו כנכים, אך ההכרה הזו הקנתה להם תגמולים נמוכים".

 

לפי התיקון לחוק, כל הלום קרב יכול לתבוע ממשרד הביטחון הכרה בנכותו, ובלבד שהבקשה תוגש עד שלוש שנים מהיום שבו הכיר בו הביטוח הלאומי כזכאי לקיצבת נכות.

 

הלום קרב שיבקש לפנות שוב למערכת הביטחון ויוכר כנכה צה"ל יקבל את כל התשלומים להם הוא זכאי באופן רטרואקטיבי, 60 יום לאחר שנכותו הוכרה. הכספים אותם קיבל מהביטוח הלאומי יקוזזו מהקיצבה החדשה לה הוא יהיה זכאי ממערכת הביטחון.

 

לדברי גלאון, "היה כאן עוול נורא גדול שנגרם להלומי הקרב, מערכת הביטחון הכירה רק באנשים שנפגעו באופן פיזי וזה באמת תיקון עוול וחוב מוסרי שהמדינה חייבת לאותם אנשים שנשלחו לקרב בשמה ומטעמה".

 

בעמותה לקידום נפגעי תגובות קרב דווקא לא הביעו התלהבות רבה מהתיקון. היושב ראש, אורי סגל, סיפר ל-ynet: "זה תיקון קטן ולא מספיק מהותי. הוא מגביל את ההכרה לשלוש שנים, ורוב התופעות שקיימות מגיעות אחרי הרבה מאוד שנים. האנשים של מלחמת לבנון הראשונה הם היום אלה שהעסק מתפרץ אצלם והם לא מוכרים בחוק החדש".


פורסם לראשונה 18/12/2007 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלאון. "היה עוול נורא"
צילום: חיים צח
צילום: רויטרס
גם הלם הוא נכות
צילום: רויטרס
מומלצים