שתף קטע נבחר

הנכה שקפא למוות: חוק חדש ישנה את המצב?

מותו של נכה שנמצא קפוא בצד הדרך, לאחר שחברת "איתוראן" צייתה לחוק וסירבה למסור את מיקומו, נגע לליבם של חברי כנסת רבים ועורר גל של תגובות. כעת מציעים הח"כים אורלב וחסון לתקן את החוק כדי למנוע מקרים שבהם סבך הביורוקרטיה עולה בחיי אדם

קשה להישאר אדישים לנוכח סיפורו הטראגי של הנכה אילן כהן, שקפא במשך שעות בצד הדרך לאחר שחברת "איתוראן" נמנעה מלמסור את פרטי מיקומו לבני משפחתו, בהתאם לחוק. חברי כנסת רבים הזדעזעו מפרסום הפרשה, אמש ב-ynet, במיוחד משום שחוק הגנת הפרטיות הוא שכבל את ידי החברה. "לא יעלה על הדעת שחייו של אדם יקופחו רק בשל היצמדות למהלים קשיחים", אומר ח"כ יואל חסון (קדימה). "מדובר בפרשה קשה מאוד, שבה סבך הביורוקרטיה מונע הצלת חיים. כמחוקקים, עלינו למצוא פתרון לנושא".

 

בעקבות המקרה הודיעו חסון ויו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, כי יגישו הצעת חוק משותפת לתיקון המצב הקיים. לדברי אורלב, "פיקוח נפש דוחה הכל. לכן, במקרים שבהם יש חשש לפיקוח נפש תהיה חובה על החברה לפעול לאיתור הרכב, וההוצאות יחולו על חשבון המשפחה".

 

חסון הסביר כי לפי הצעת החוק "יחויבו חברות המספקות שירותי זיהוי מיקום, לנסות וליצור קשר בעצמן עם לקוח שמשפחתו או קרוביו טוענים שנשקפת סכנה לחייו".

 

לאחר מותו של כהן הסבירו בחברת "איתוראן" כי פעלו על פי הנהלים ובהתאם לחוק הגנת הפרטיות, כשסירבו למסור את מיקומו למשפחה. מנהל המבצעים של החברה, עמית לוזון, הסביר כי המצב כיום כמעט ולא מאפשר סטייה מהחוק. "היחידה שמטפלת בנושא של סכנת חיים היא משטרת ישראל וברגע שהמשטרה פונה אלינו בצורה פורמלית אפשר בעצם לעקוף את חוק הגנת הפרטיות".

 

כדי להגן על הפרטיות, מציע חסון כי "החברה תמסור את המיקום לידי המשפחה רק באישור המשטרה, אולם גם ללא אישור המשטרה יהיה עליה ליצור קשר טלפוני מיידי עם הלקוח כדי לראות אם הוא במצוקה". במקרה שהחברה לא הצליחה ליצור קשר עם הלקוח, "יהיה עליה לשלוח את אנשיה באופן מיידי למקום שבו נמצא הלקוח כדי לבחון האם הוא זקוק לעזרה".

 

לדברי אורלב, הצעת החוק תקבע עוד כי לקוח של החברה יהיה רשאי למסור שם של אדם שרשאי בכל עת לקבל פרטים על מקום הימצאות הרכב.

 

ח"כ חסון מתכוון לפנות בתחילת השבוע למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן. "אבקש ממנו שירענן את הנהלים במוקדי החירום של המשטרה. יש להתייחס ברצינות לכל פנייה של אדם הטוען כי קרובו מצוי בסכנת חיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילן כהן. מת מקור
צילום: מיכאל קרמר
חסון. יש למצוא פתרון
אורלב. "פיקוח נפש דוחה הכל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים