שתף קטע נבחר

בר-און: בואו לבוררות; המרצים: פיתרון עכשיו

במהלך פגישה שקיימו הלילה נציגי האוצר ונציגי ארגון הסגל האקדמי, הציע השר למרצים להעביר את המו"מ לטיפולו של גורם שלישי, על מנת להביא לפיתרון המשבר. המרצים דחו את ההצעה ואמרו שמדובר בהליך ארוך ומורכב. גורם המקורב למו"מ: לא יתקיימו דיונים נוספים עם המרצים עד לאישור תקציב 2008, "בשל הלו"ז הצפוף". ועד ראשי האוניברסיטאות ידון היום בגורל הסמסטר

העברת המשא ומתן לבוררות. זו ההצעה שהעלה הלילה (יום א') שר האוצר, רוני בר-און, במהלך פגישה בין נציגי משרדו לנציגי ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) וארגון הסגל האקדמי הבכיר. בר-און ביקש כי את המשא ומתן על תנאי העסקת המרצים יערוך גורם שלישי מאחר ואין כל התקרבות בין עמדות הצדדים.

 

ארגון הסגל האקדמי הבכיר דחה את ההצעה והודיע כי "הליך הבוררות הוא הליך ארוך ומורכב" וכי "המרצים זקוקים לפיתרון עכשיו ולא לפיתרון בעוד שנים, שימנע תוספת שכר לחלק מהמרצים אשר שייצאו בינתיים לגמלאות".

 

בעקבות פיצוץ המשא ומתן יכנס הערב ועד ראשי האוניברסיטאות פגישה באוניברסיטת בר-אילן, שבה ידון בגורל הסמסטר והשנה האקדמית כולה. לא ברור אם בפגישה תתקבל הכרעה סופית בעניין.

 

הפגישה בין הצדדים, שנמשכה כארבע שעות ומחצה, הסתיימה ללא תוצאות ועקב כך נכנסת הבוקר שביתת המרצים לשבוע העשירי. בר-און אמר כי הוא "מצר על העובדה שהמרצים דחו ההצעת הבוררות". לדבריו, הוחמצה הזדמנות והצדדים עומדים כעת בפני מבוי סתום.

 

גורם המעורב במשא ומתן אמר בתום הפגישה כי שר האוצר הודיע לנציגי המרצים שלא יתקיימו עמם דיונים נוספים עד לאישור תקציב המדינה לשנת 2008. זאת, בשל "לוחות הזמנים הצפופים של נציגי האוצר". במקביל, בלשכתו של השר הכחישו הבוקר את הדיווחים כי איים להתפטר אם אולמרט יתערב במשבר.

 

"בלי התערבות, הנזק יהיה בלתי הפיך"

בתוך כך, התייחס יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב, גיל גולדנברג, להתמשכות השביתה ואמר כי "מעל למאה אלף סטודנטים ממשיכים להיפגע על בסיס יומי. אנחנו פונים בדחיפות לשר האוצר ולראש הממשלה, אהוד אולמרט, לפתור את המשבר, אחרת הנזקים יהיו בלתי הפיכים. לא ניתן לפגיעה המתמשכת בסטודנטים להימשך".

 

גם שלשום הסתיימה פגישת השר בר-און ונציגי הסגל האקדמי הבכיר ללא תוצאות. בסיום הפגישה אמר יו"ר הפורום המתאם של המרצים, פרופסור צבי הכהן, כי הצעת הפשרה שהציג משרד האוצר "בלתי מקובלת לחלוטין" וכי המשרד "משחק ברולטה עם עתיד ההשכלה הגבוהה".

 

במקביל, שלח נשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופסור צבי גליל, מכתב לסטודנטים ובו כתב כי "הנהלת האוניברסיטה תעשה הכל כדי להשלים את אשר אבד במהלך השביתה וזאת מתוך נאמנות לערכי היסוד האקדמיים עליהם מושתתת האוניברסיטה. בסיום השביתה נפעל להארכת משך זמן הלימוד ולקיצוץ בחופשות כדי להבטיח שנת לימודים מלאה".

 

על פי מכתבו של גליל, "עדיין לא הושגה הסכמה בין האוצר וארגון הסגל אך יש בי תקווה שהמאמצים האינטנסיביים הנעשים ממש בימים אלה יביאו להסכם צודק שאליו כולנו מייחלים".

 

באמצע השבוע אמר נשיא אוניברסיטת בר אילן ויו"ר ור"ה, פרופ' משה קווה, כי העמדות בין נציגי המרצים ומשרד האוצר רחוקות יותר מאשר שהיו לפני שבוע. "ללא הגמשת העמדות של כל אחד מהצדדים, הסכנה לקיום הסמסטר עלולה להפוך לממשית. אני קורא לשני הצדדים להגמיש את עמדותיהם - ובהקדם. ור"ה מצדה תמשיך במאמציה למציאת פתרון מיידי למשבר", אמר קווה. 


פורסם לראשונה 23/12/2007 01:36

 

בהכנת הידיעה השתתפה ענת שלו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בר-און. לצאת מהמבוי הסתום
צילום: אלכס קולומויסקי
פתרון עכשיו. פרופ' הכהן
צילום: ירון ברנר
מומלצים