שתף קטע נבחר

האם בג"ץ ידון מחדש בתיק רמון?

לפני כמה שבועות אישר בג"ץ ברוב דחוק את מינויו של חיים רמון לשר בממשלה. 17 ארגוני נשים מבקשים לנצל את המחלוקות המשפטיות הקשות בין שלושת שופטי ההרכב, ותובעים דיון נוסף בפרשה. האם בג"ץ יעתר? בייניש תצטרך להכריע

17 ארגוני נשים הגישו הבוקר (א') בקשה לקיום דיון נוסף בהרכב מורחב של בית הדין הגבוה לצדק, בשאלת כהונתו של המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, כשר בממשלה. רמון הורשע בביצוע מעשה מגונה בחיילת, ונדון ל-120 שעות עבודה למען הקהילה. עתירה שהוגשה לבג"ץ טענה כי מי שהורשע בפלילים אינו יכול לכהן כשר, אולם העתירה נדחתה על חודו של קול.

 

שלושה שופטי בג"ץ החליטו ברוב של שניים  כי רמון יכול להמשיך ולכהן כשר בממשלה, וכי על הנושא להתברר במישור הציבורי. עם זאת, בין שלושת השופטים עלו מחלוקות מהותיות בסוגיות המשפטיות השונות. במצב דברים שכזה, נוטה בג"ץ לאשר בקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב, על מנת ליצור תקדים שיפוטי שינחה את בתי המשפט בעתיד.

 

17 ארגוני נשים החליטו הבוקר, כאמור, לנצל את מצב הדברים. בעתירה, עליה חתומות עו"ד ד"ר יפעת ביטון ועו"ד קלריס חרבון, נטען כי החלטת בית המשפט לאשר את מינוי רמון מטילה קלון על השלטון בישראל. "בית המשפט הגבוה לצדק חטא לתפקידו המרכזי בהגנה על אופייה הדמוקרטי והצודק של מדינת ישראל בכך שהכריע בעד ישיבתו של עבריין מין מורשע בממשלה", אומרת ביטון הבוקר. "הם נתנו יד לפעולה בלתי חוקית ובלתי סבירה המערערת ופוגעת בביטחונן של נשים במדינה".

 

את ההכרעה בעניין הדיון הנוסף תצטרך לקבל נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש.

 

קורבן עבירת מין: איפה שלטון החוק? 

ארגוני הנשים הודיעו כי לא יחדלו מפעולות המחאה נגד מינויו של השר רמון, עד אשר יודח מתפקידו. בין היתר, ייתכן שהפעילות הציבורית תסתמך גם על ממצאי הוועדה לקביעת הקוד האתי של התנהגות שרים - ממצאים שהגיש באחרונה יו"ר הוועדה, נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר.

  

ארגוני הנשים מצטטות בעתירה, בין היתר, גם נפגעת עבירת מין שאומרת כי

 "העובדה שכנסת וממשלת ישראל קידמה בכבוד אל תוכה עבריין מין, מוכיחה כי הסדר המשפטי והשלטוני הקיים שומר על ביטחון עברייני המין ופוגע בביטחונן של נשים. עבורנו, כנפגעות אלימות מינית, נפל דבר בישראל כששופטי העליון הגנו על עבריין מין. במקום שאין בו דין ואין בו דיין ועבריין מין זוכה לפרס ולקידום על הפשע שביצע, שלטון החוק כבר לא קיים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוב יעלה לדיון? רמון
צילום: גיל יוחנן
צילום: דן בליליטי
דעת מיעוט. ארבל
צילום: דן בליליטי
צילום: ניב קלדרון
קורבן העבירה, ה'
צילום: ניב קלדרון
מומלצים