שתף קטע נבחר

מסלול: אל העץ הנדיר בנחל סלבדורה

נחל סלבדורה הוא נחל קצר וקסום, שקיבל את שמו מעץ הסלבדורה הפרסית שצומח בקצהו. מסלול הטיול הקצר בנחל מתאים למשפחות, עובר דרך קניון צר ומפלים יבשים ומגיע אל העץ הגדול והמרשים, שמעיין קטן נובע מבין שורשיו

מרחבת העפר שבצידו של כביש 90 (סימון 1 במפה), שבה חנינו, נצא למסלול ההליכה המעגלי בנחל סלבדורה. אורכו של המסלול כ-2 קילומטר, והוא אורך כ-2-1.5 שעות.

 

נחצה את הכביש ואת מעקה הבטיחות בזהירות, ומולנו נראה מפרץ חוף יפה של ים המלח. נפנה שמאלה ונחפש את סימון השביל הירוק, שיורד מעט מתחת למפלס הכביש, ונגיע לפתח מנהרה קצרה (2).

 

המנהרה חוצה מתחת לכביש 90, והיא הפתח שממנו זורמים מי השיטפונות שזורמים בנחל בימות גשם, אל ים המלח. גם אנחנו נחצה את כביש 90 במנהרה, וכשנגיע לצידה השני נמצא את עצמנו בערוצו של נחל סלבדורה: ערוץ הנחל צר, קירות סלע יפים מתנשאים משני צידנו, וסלעים גדולים פזורים לאורכו.

 

לאחר 3-2 דקות נגיע לסדרת מפלים יבשים (3), ונתחיל לעלות ביניהם יחד עם סימון השביל הירוק. את המפל הראשון יעברו קודם כל הילדים, כשהמבוגרים ידחפו אותם מלמטה, ולאחר מכן יטפסו המבוגרים בעזרת זיזי הסלע הבולטים בקיר המפל. את המפלים הבאים נעקוף בשביל נוח במגמת עלייה מתונה.  


קירות סלע יפים בנחל סלבדורה (צילום: ערן גל-אור)

 

בחלק זה של הנחל השביל מוצל, אך כבר לאחר כ-20-15 דקות מתרחב ערוץ הנחל בבת אחת, ואנו מתחילים לעלות בשביל חשוף לשמש בין בולדרים (גושי סלע גדולים) וצמחייה מגוונת. השביל המסומן בירוק אינו ברור, ובמידה שאיבדתם את הסימון היצמדו לחלקו הימני (צפוני) של הערוץ, שם עובר השביל לאורך רוב העלייה.

 

לאחר כ-300 מטר של עלייה מתונה, שיארכו כ-10 דקות, נגיע למשטח סלע רחב, שבו נפגוש בשביל מסומן בכחול (4), שמגיע מכיוון דרום. נחזור למפגש השבילים הזה בהמשך, אך כעת נמשיך בערוץ הנחל, בשביל המסומן בירוק, אל עץ הסלבדורה הפרסית שבקצה הנחל. בהמשך העלייה המתונה והחשופה לשמש נקפץ מסלע אחד למשנהו, ונתרשם מהצורות המדהימות שפיסל הטבע בסלעיו, עד שנגיע לאחר כ-10 דקות אל עץ הסלבדורה הפרסית הענק, שאותו לא ניתן לפספס (5).


יורדים בערוץ הפתוח, מול נוף ים המלח (צילום: ערן גל-אור)

 

תחת העץ הירוק המרשים, שנראה כאילו אינו קשור לסביבה שבה הוא גדל, נובע מעיין קטנטן ואיתן, שספיקתו אמנם דלה, אך הוא הסיבה לכך שהעץ הנדיר צומח דווקא כאן. עץ הסלבדורה הפרסית הגיע אלינו מאפריקה הטרופית, עליו הגדולים והבשרניים משמשים מאכל אהוב ליעלים ולשפנים, שמסתובבים במדבר ומחפשים מזון ירוק ועסיסי. ואילו אצל האדם יש לעץ הסלבדורה הפרסית שימוש מיוחד: ענפי העץ שימשו (ובמקומות מסוימים בעולם, כדוגמת הודו, עדיין משמשים) כמברשת שיניים. במסורת המוסלמית העממית מסופר, שהנביא מוחמד, שהיה ידוע כקפדן גדול בענייני ניקיון גוף וטהרה, היה נוהג לצחצח את שיניו בענפי העץ, ומאז מגדירה אותו המסורת העממית המוסלמית כקדוש.

 

לאחר מנוחה קצרה על אחד הסלעים בקרבת המעיין, מומלץ להמשיך לטפס עוד מעט ולהגיע עד תחתית המצוק הענק שלפנינו (6), להתרשם מעוצמתו ולשבת בצל הרחב שהוא יוצר. מכאן נרד חזרה בין הסלעים, כשמולנו נופו המקסים של ים המלח, אל המפגש עם השביל המסומן בכחול (4). נפנה ימינה בשביל זה, ולאחר כ-15 דקות של ירידה מתונה וקלילה, נגיע אל רחבת העפר שבה התחלנו (1), ואל המכונית שממתינה לנו שם.

  

איך מגיעים?

מגיעים לכביש בקעת ים המלח (כביש 90), ונוסעים בו דרומה. חולפים על פני מחסום מצוקי דרגות ועל פני הפנייה לקיבוץ מצפה-שלם, וכ-4 קילומטר אחרי הפנייה למצפה-שלם, בין סימון הקילומטר ה-251 וה-250, פונים ימינה וחונים את המכונית בחניון העפר שבצד הכביש (1) - נקודת ההתחלה והסיום של המסלול.

 

  • המסלולים נלקחו מתוך סדרת מדריכי הטיולים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש, מאת דוד וערן גל-אור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עץ הסלבדורה
צילום: ערן גל-אור
מפת המסלול
מומלצים