שתף קטע נבחר

ראש בראש: שידורי HD ב-yes ו-HOT

שתי חברות הטלוויזיה פתחו בימים האחרונים את שידורי ה-High Definition - שידורים בהפרדה גבוהה. התוכניות נשמעות ונראות טובות יותר - האם כדאי להזדרז ולהזמין? בדקנו

מהפיכת ה-HD כבר כאן. חברת הכבלים HOT וחברת הלוויין yes מבטיחות קפיצה באיכות התמונה והאודיו ושדרוג בחווית הצפיה, ופתחו בשבוע האחרון את שידורי ה-HD - שידורים בהפרדה גבוהה. החלטנו לעמת אותן אחת מול השנייה.

  

 

טכנולוגיות שונות

שתי החברות משדרות באיכות 1080i, מה שאומר רזולוציית 1920X1080 פיקסלים בשיטת Interlaced (הסבר). אות הווידאו אשר נשלח ממפעילת השידור, מגיע לבית הלקוח כשהוא דחוס, yes משדרת בתקן דחיסה H.264 אשר הינו חדשני יותר לעומת תקן דחיסה MPEG-2 אותו משדרת HOT.

 

מצפייה בתכני הערוצים השונים, נראה כי וידאו שצולם בתנאי תאורת יום מוצג היטב ובאיכות מרהיבה. סצינות חשוכות נראו טוב באופן כללי אם כי פה ושם ניתן היה להבחין ברחש דיגיטלי מסויים.  תנועות מהירות על המסך, גילו תופעות פיקסליזציה, אך אלו בלטו בעיקר לעין המיומנת, כזו שחיפשה אותן במיוחד.

 

תקן הדחיסה בו משתמשת yes, יעיל יותר, ולכן מאפשר איכות וידאו טובה יותר על רוחב פס צר יותר. בתאוריה, זה אמור לאפשר איכות תמונה טובה יותר, אך בפועל ההבדלים קטנים למדי: התוצאה המתקבלת טובה, חדה ומהנה בשתי החברות.

 

 

מסכי HD

לצורך הבדיקה, השתמשנו במספר מסכים בגדלים שונים, פלזמה ו-LCD: איכות השידור של הוט נבדקה על מסך פלזמה בגודל 60 אינץ' (פיוניר LX608D), שידור yes נבחן על מסך LCD בגודל 42" (LG 42LB7RF) ופלזמה 50" (דגם Panasonic TH-50PZ700), כולם מסכי Full HD.

 

חשוב לציין כי אין חובה לרכוש מסך Full HD (רזולוציית 1920X1080), כדי ליהנות מהשידורים. גם מסכי HD Ready (מסכים התומכים ברזולוציה של 1024X768 פיקסלים בפלזמה או 1366X768 פיקסלים ב-LCD) יעניקו חווית צפיה איכותית בשידורי HD. מסכי HD Compatible יקלטו את שידורי HD וימירו אותם לרזולוציה הנמוכה יותר של המסך.

 

ממירים

הממיר של yes מגיע בעיצוב דק ואלגנטי, הוא מחליף את הממיר הרגיל ומאפשר קליטת ערוצים רגילים ו-HD (ערוצים 500-505 בשלט). בנוסף לקליטת ערוצי ה-HD, מקבלים לקוחות החברה שדרוג (Upscale) לערוצים הרגילים: הממיר מקבל את אות הוידאו, ומעלה-משפר אותו לרזולוציה הגבוהה של מסך הטלוויזיה החדש. לא מדובר בשיפור מהותי אך זה עדיין מורגש בהשוואה לממירים הרגילים שאינם תומכים בתכונה זו.

 

חיבורי הממיר כוללים יציאות וידאו אנלוגיות כמו Scart, RGB ו-Component, יציאות אודיו דיגיטליות (קואקסיאלית ואופטית) אשר מאפשרות לקבל אודיו היקפי (ששה ערוצים) באיכות דולבי דיגיטל בתכנים שהופקו בשיטה זו.  היציאה החשובה ביותר הינה יציאת ה-HDMI אשר מעבירה וידאו באיכות דיגיטלית ואודיו על כבל יחיד.

 

השלט דומה בצורתו לשלט המוכר, והוא מאפשר גישה אל לוח שידורים (EPG) אשר נראה שונה בממיר החדש: הוא קיבל עיצוב חדש ומותאם לתצוגה במסך רחב.

 

בעוד הממיר של yes הינו מדגם חדיש, הממיר של HOT ותיק למדי ונמצא במחסני החברה מאז תחילת ניסוי ה-HD לפני למעלה משנתיים. ממיר זה אינו מחליף את הקיים, מה שמסרבל את ההתקנה בסלון: ממיר ה-HD מתחבר במקביל לממיר הרגיל של HOT, מה שאומר שני שלטים וחיבור לשתי כניסות שונות בטלוויזיה. כמו כן, ממיר ה-HD אינו כולל לוח שידורים מובנה ומידע על התוכניות בערוצים.

 

בעיה נוספת שנגזרת מגילו של הממיר היא העובדה שהוא אינו תומך בהצפנת התכנים, מה שמקל על הקלטת תכנים ממנו באיכות דיגיטלית (מה שלא ניתן לעשייה בממיר של yes) אך מקשה על חברת HOT לשדר תכנים כגון סדרות וסרטים (מחזיקי הזכויות אינם ששים לשידורים בלתי מוצפנים).

 

חיבורי המכשיר דומים לזה של yes, אך יציאת הווידאו הדיגיטלית הינה מהסוג הותיק יותר (DVI) ואינה מאפשרת העברת אודיו על אותו החיבור (בניגוד ל-HDMI).

 

חברת HOT מתכוונת להכניס בעוד מספר חודשים ממירי HD חדשים אשר יהיו דומים ביכולותיהם לאלו של yes. יוסי לובטון, סמנכ"ל השיווק של HOT, מבטיח כי הממירים החדשים יחליפו את הישנים שיימצאו אצל הלקוחות, זאת ללא כל תמורה.

 

אין הקלטות ב-HD

בשלב זה, שתי החברות אינן מבטיחות בשורה, מכשירי ה-yes Max וה-HOT Magic אינם מסוגלים לקבל אות HD ובטח שלא להקליטו באיכות הגבוהה בה הוא מגיע.

 

התוכן: דל למדי

שתי החברות פותחות את עידן ה-HD עם ארסנל ערוצים מצומצם למדי: HOT מציעה שני ערוצים, נשיונל ג'יאוגרפיק שכולל תוכניות טבע מגוונות (כולל תרגום לעברית) וערוץ VOOM אשר כולל לקט תוכניות בידור, ספורט ואיכות חיים. ערוץ זה אינו מתורגם לעברית בשלב זה. בשלב הבא, מבטיחה הוט הוספת ערוץ ספורט.

 

ב-yes ישנם שלושה ערוצים - ערוץ סרטים וסדרות (כרגע משדר מספר סרטים בשידור מחזורי), ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק (זהה ל-HOT) וערוץ ספורט אשר משדר כרגע רק מספר מצומצם של משחקי כדורגל (יחד עם זאת, מספר חובבי ספורט שצפו בקטע משחק, ציינו לטובה את החוויה החדה והצבעונית). בשלב הבא, מתכננת yes להפריד את ערוץ הסרטים מהסדרות (כך שלמעשה יתווסף ערוץ נוסף), אבל לאחר שלושה חודשים, ערוץ הספורט יפרד מהחבילה ויגבה עליו תשלום נפרד.

  

מחירים

המחירים דומים למדי, עם יתרון ל-yes, שגובה מחיר נמוך במקצת עבור תמורה גדולה יותר. 40 שקלים בחודש לתכנים ולממיר ב-yes ו-55 שקלים לחודש ב-HOT. על התקנה תשלמו ב-HOT 99 שקלים, וב-yes, תשלמו 139 שקלים.

 

חברת HOT, שמציעה תמורה פחותה באופן יחסי, מפצה על כך ולא דורשת התחייבות לחבילה, לעומת yes - שדורשת התקשרות של הלקוח אליה למשך שלוש שנים עם קנס יציאה בגובה של כ- 1,000 שקלים.

 

סיכום: לא למהר

בשלב זה, מובילה יס על הוט בתחום התשתית, נוחות השימוש והתכנים. הפער אינו ענק, ובתמורה הוט אינה דורשת התחייבות מהלקוחות. האם לרוץ ולהזמין? ראשית, לא לשכוח כי יש צורך במסך מתאים לשידורים באיכות HD ומחירי מסכים כאלו רק הולכים ויורדים. שנית, איכות השידור חדה ומרשימה אך היצע התכנים מצומצם למדי.

 

אם אתם אוהבים להיות מובילים טכנולוגיים ורוצים להרשים את החברים בתמונה החדה בסלון, לכו על זה. כל השאר - יכולים להמתין עד שמאגר התכנים יגדל ויגיע לרמה מספקת. 

 


yes מול HOT - שידורי HD

yes מול HOT - שידורי HD
  yes HOT
קידוד וידאו h.264 Mpeg2
מחבר וידאו HDMI DVI
ערוצים
  • סרטים וסדרות
  • נשיונל ג'יאוגראפיק
  • ספורט

Voom (פנאי ובידור)

נשיונל ג'יאוגראפיק

דמי התקנה 139 שקלים 99 שקלים
מנוי חודשי 40 שקלים 55 שקלים
התחייבות וקנס שלוש שנים, כ-1000 שקלים קנס יציאה ללא התחייבות

 

*עדכון: ב-26.12 עדכנו מ-HOT כי ערוץ הספורט משודר גם ללקוחות הכבלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי רוזנצוויג, יהונתן צור
שידורים בהפרדה גבוהה
צילום: שי רוזנצוויג, יהונתן צור
מומלצים