שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  בית המשפט נחלץ לטובת צבי הים
  בית המשפט המחוזי בחיפה דחה ערעורים של בעלי מסעדות שהקימו במות על חוף הים בנהריה בניגוד לחוק. השופטים מתחו ביקורת על העבירה על חוק שימור הסביבה החופית אך במיוחד על הפגיעה - עד כדי סכנת הכחדה - בצבי הים באזור

  בית המשפט המחוזי בחיפה קבע השבוע כי בימות עץ שהוקמו שלא כדין על ידי מפעילי מסעדות בחופה של נהריה יוסרו, בשל העבירה על חוק שימור הסביבה החופית ובשל הפגיעה של המבנים באוכלוסיית צבי הים במקום.

   

  המשרד להגנת הסביבה הוציא בחודש יוני צווי הריסה לבמות מתוקף פסיקת בית משפט השלום בנהריה, אך בעלי המסעדות ערערו עליהם. שופטי המחוזי דחו את הערעורים, וגם מתחו ביקורת על בעלי המסעדות שפעלו בניגוד לחוק ופגעו בחוף ובטבע.

   

  המערערים בתיקים שאוחדו היו בעליהן ומחזיקיהן של המסעדות "רוגע", "פאפיה ביץ'", "הטרסה" ו-"ים בר", שנמצאות בחוף הים ובטיילת של נהריה. כל אחת מהן בנתה והקימה במה מעץ הסמוכה לכניסת המסעדה ממערב, בצד הפונה לחוף הים, לנוחיותם ורווחת הלקוחות.

    

  השופטים רון שפירא, מנחם פינקלשטיין וצילה קינן קבעו כי כתוצאה מבניית הבמות על חוף הים, קיים סיכון ממשי ואף הייתה פגיעה ניכרת ומתעצמת באוכלוסיית צבי הים, עד כדי סכנת הכחדה. השופטים קבעו גם כי במות העץ קוטעת את רצועת החול ומבתרת אותה, משנה את אופיו של החוף ופוגעת בסביבה החופית.

   

  כמו כן קבעו השופטים כי בעובדת הקמת הבמות ללא היתר פגעו המערערים בשלטון החוק ובאינטרס הציבורי. בתוך כך מתחו השופטים ביקורת על הוועדה המקומית לתכנון ובניה, וקראו לך לאכוף את החוק כמתחייב, ולא להיות שותפה להפרתו.

   

  "המעשים של המערערים מהווים פגיעה באינטרס הציבורי הן במישור של אכיפת החוק והן במישור של פגיעה בנכסי הטבע השייכים לכלל הציבור", קבע השופט שפירא. עוד ציין השופט, כי הקמת הבמות מצמצמת את רצועת החוף, זאת בנוסף לשטח שהמסעדה תופסת ממילא במקום. הוא ציין כי על פי חוות דעת מומחה ישנה פגיעה במערכת האקולוגית ושינוי התנאים הטבעיים של החוף.

   

  השופט ציין כי מחוות הדעת של המומחית טליה אורן, האזור בו נבנו הבמות הינו חלק חשוב מאזור המחיה של צבות הים, וכי עד סוף שנות ה-70 היה אפשר לאתר כ-15 קינים של צבים בכל קילומטר של חוף חולי בצפון הארץ. כיום מגיע מספר הקינים לכל היותר ל-15 קינים, בעונה, לאורך 30 ק"מ שבין מפרץ חיפה לראש הנקרה.

   

  השופט שפירא ציין כי עובדות אלו מלמדות כי ככל הנראה הבמות גרמו לפגיעה ניכרת שמתעצמת מיום ליום לאוכלוסיית צבי הים, ונראה כי בסופו של דבר זן זה ייכחד אם הפגיעה לא תופסק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילוסטרציה
  צילום: יובל שרון, החברה להגנת הטבע
  מומלצים