שתף קטע נבחר

האם ללוביסטים יהיו חדרים במשכן הכנסת?

בדיון בוועדת הכנסת ב"חוק הלוביסטים", הציע ח"כ יואל חסון שהלוביסטים יישכרו משרדים בתשלום במשכן הכנסת "כדי שיפעלו באופן מכובד". ח"כ שלי יחימוביץ' לא אהבה את ההצעה: "יש קומץ ח"כים שבחרו להיות הלוביסטים של הלוביסטים"

חדרים בכנסת לא רק לח"כים? ממלא מקום יו"ר הקואליציה, ח"כ יואל חסון (קדימה), העלה היום (ד') את הרעיון להעניק חדרים במשכן הכנסת ללוביסטים, במסגרת דיון שערכה ועדת הכנסת בהכנה לקריאה ראשונה של "חוק הלוביסטים". על פי החוק, שאושר כבר בקריאה טרומית, תוגבל פעילותם של לוביסטים בכנסת והם יידרשו לקבל אישור לפעול במשכן. 

 

לדיון בוועדת הכנסת הגיעו לוביסטים רבים. ח"כ חסון אמר כי אם כבר מתגבש חוק בנושא, אז "ראוי לאפשר להם לשכור משרדים בתשלום בבניין הכנסת, כדי לאפשר להם לפעול באופן מכובד ולא כפי שנהוג היום".

 

ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה), שהגישה את ההצעה יחד עם ח"כ גדעון סער (ליכוד), אמרה ל-ynet בתגובה לדברים: "חבל ומעציב שיש קומץ ח"כים שבחרו להיות הלוביסטים של הלוביסטים. הרעיון למשרדים משלהם הוא רעיון הזוי. האם לנכים, למקבלי הקצבאות ולנזקקים לתרופות מצילות חיים יהיה חדר משלהם? מה הופך את הציבור הקטנטן והחזק הזה לזכאי לחדר למקום שהוא משכנו של הציבור כולו".

 

ח"כ חסון הגיב: "שלי יחימוביץ, תחת הטיעון של הגנה על השכבות החלשות, מוצאת את הדרך באופן שוטף לפגוע בכנסת ובחברי הכנסת. לגופו של עניין - אני בעד חקיקת חוק שמסדיר את פעילות הלוביסטים בכנסת, ואף חושב שיש לאסור עליהם את הכניסה לחלק מדיוני הוועדות ולהצבעות. עם זאת, צריך לזכור שהלוביסטים לא מייצגים רק את בעלי ההון, אלא גם ארגוניים חברתיים, סביבתיים, ועדי עובדים ועוד. אם הכנסת מבקשת להסדיר את פעילותם, ראוי שהיא תהיה מדודה ותכלול בתוכה גם חובות וגם זכויות, כמו אפשרות לשהות בכנסת בצורה מכובדת וראויה, אף בשכירת משרדים בתשלום".

 

ומה אומרים הלוביסטים? בהירה ברדוגו, לוביסטית מטעם חברת "תקשורת פלוס" אמרה במהלך הדיון: "אנחנו הלוביסטים מברכים על החוק, ורוצים הסדרה לעבודתנו בכנסת. יחד עם זאת, אנחנו נגד רוח הדברים שנושבת מדברי ההסבר של הצעת החוק. ממה נפשך? אם אנחנו מושחתים כמו שמנסים לצייר אותנו, זאת אומרת שאנחנו גם בעצם משחיתים את הח"כים, או שהח"כים הם חסרי דעה ואנחנו מהלכים עליהם אימים והם מצביעים כמריונטות.

 

"בפועל אנחנו הכי שקופים שבעולם, כולם יודעים שאני לוביסטית המייצגת בעל אינטרס. אנחנו מייצגים את בעלי ההון בעניינים שבהן הכנסת החליטה להתערב בענייניהם, וכאשר ראוי שתינתן להם הזכות להביע את עמדתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ חסון. שיפעלו באופן מכובד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ יחימוביץ'. רעיון הזוי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים