שתף קטע נבחר

בלעדי: אברמוביץ ייכנס כשותף של לבייב באפי אירופה

המיליארדר רומן אברמוביץ ולב לבייב ישקיעו במשותף בעסקאות נדל"ן ענקיות באמצעות חברת אפי אירופה. אברמוביץ ייכנס ככל הנראה כשותף בחברה באמצעות הקצאה פרטית של מניות, דבר שיגדיל את הונה העצמי ויאפשר לה למנף את פעילותה

החלטתו של לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל, לעזוב את ישראל ללונדון התקבלה בין היתר על רקע הבנות ראשוניות שהושגו בינו לבין איש העסקים המיליארדר רומן אברמוביץ, לפיהן יכנסו השניים לעסקאות ענק נדל"ניות באמצעות חברת אפי אירופה. כך נודע ל-ynet.

 


לבייב ואברמוביץ ביציע. ידידים מזה שנים

 

אפי אירופה היא חברה פרטית המוחזקת 100% על ידי חברת אפריקה נכסים אשר נסחרת בבורסה בתל אביב וכ-68% ממניותיה מוחזקות על ידי חברת אפריקה ישראל להשקעות, שבשליטת לבייב. אפי אירופה פועלת כיום בתחום הנדל"ן למסחר ומגורים בצ'כיה, סרביה, רומניה ובולגריה. שווי נכסיה מוערך בלמעלה ממיליארד אירו. בעבר הייתה כוונה להנפיק את החברה. בעקבות הזעזועים בשווקי ההון בעולם, נדחתה ההנפקה למועד בלתי ידוע וכעת, בעקבות כניסתו של אברמוביץ כשותף, לא ברור אם ההנפקה אכן תתבצע.

 

ככל הנראה אברמוביץ ייכנס כשותף בחברה באמצאות הקצאה פרטית של מניות, דבר שיגדיל את הונה עצמי של החברה ויאפשר לה למנף את פעילותה. מעבר לפן העסקי, לבייב ואברמוביץ מצויים בקשרי חברות מזה שנים, כאשר השניים נראו לא פעם יושבים זה לצד זה ביציע במגרשי הכדורגל.

 

דוברו של לב לבייב הכחיש את הידיעה.

 

במקום 25% מס ישלם מעתה 0%

המעבר של לב לבייב ללונדון יחסוך לו מאות מיליוני שקלים מדי שנה בעקבות אמנת המס הקיימת בין ישראל לבריטניה.עו"ד עמיחי פרי, שותף בכיר במשרד אבי אלתר, מסביר כי אנגליה הוא היעד האופטימאלי אליו עוברים בעלי ההון במטרה לחסוך מס, שכן קיים במדינה מעמד מיוחד של תושב שנקרא "תושב לצורכי מס". מעמד זה מעניק לבעל ההון לשלם מס שנתי של כ-30 אלף ליש"ט  ללא קשר להיקף הכנסותיו מחוץ לאנגליה.

 

עד כה שילם לבייב מס בשיעור של כ-25% על דיבידנדים שמשך מפעילויותיו העסקיות מחוץ לישראל. בעקבות המעבר ללונדון, עם קבלת מעמד של "תושב לצורכי מס", יירד שיעור המס שמשלם לבייב על פעילויותיו בעולם ל-0%. על דיבידנדים שימשוך מישראל לאנגליה ישלם לבייב כ-15% בלבד, במקום 25% ששילם עד כה, כך מסביר עו"ד עמיחי פרי.

 

היקף החיסכון במס עבור לב לבייב עשוי להסתכם מדי שנה במאות מיליוני שקלים, דבר שעשוי להוות תמריץ בפני עצמו לבצע את המהלך.

 

אלא שעל מנת שרשויות המס יכירו בלבייב כתושב זר, יהיה עליו לבלות בשנה הקרובה לפחות 11 חודשים מחוץ לישראל ולאחר מכן, מהשנה השנייה ואילך, יהיה עליו לבלות מדי שנה לפחות 183 יום מחוץ לישראל. כמו כן, על מנת לוודא כי פקיד השומה לא יטען כי מרכז חייו של לבייב עדיין בישראל, על לבייב להשכיר או למכור את ביתו בארץ.

 

ל-ynet נודע,  כי למעט שני ילדיו הקטנים, ששת ילדיו צפויים להמשיך להתגורר בביתו שבישראל ובנו צפוי להתגייס בקרוב לצה"ל. עובדה זאת עשויה לשמש לרעתו של לבייב, אם ינסה לטעון כי מרכז חייו אינו בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לב לבייב. עוזב מטעמי מס
צילום: צביקה טישלר
רומן אברמוביץ. ישיקיע בחברה
צילום: איי פי
מומלצים