שתף קטע נבחר

שנה טובה לשוויון


ללא כותרת (מתוך "אביזרי במה"), אוהד מירומי, צילום, 2007

 

 

 

פלורנס ריס / איזה צד אתה?

 

 

איזה צד אתה?

איזה צד אתה?

איזה צד אתה?

איזה צד אתה?

 

אבי היה כורה

ואני בן של כורה

אשאר עם האיגוד

עד שבכל קרב נזכה

 

אומרים במחוז הרלן

אף אחד לא ניטרלי שם

או שאתה איש איגוד

או בריון של חברת הפחם

 

הו עובדים, איך בזה אתם עומדים?

הו איך זה אפשרי?

האם תהיה שובר שביתה בזוי

או גבר אמיתי?

 

אל תשברו שביתה בשביל הבוסים

אל תקשיבו לשקרים

לחבר'ה עניים כמונו אין סיכוי

אלא אם נהיה מאוגדים.

 

בואו כולם עובדות ועובדים

חדשות טובות לכם אספר

איך האיגוד הישן והטוב

הגיע לכאן כדי להישאר

 

איזה צד אתם?

איזה צד אתם?

איזה צד אתם?

איזה צד אתם?

 

1931. תרגום לעברית: יהושע סימון  

 

 

ב-1931, הכורים במחוז הרלן קאנטקי בארצות-הברית הכריזו שביתה. אנשי חברת הכרייה החמושים שטפו את חבל הארץ בחסות המושל והשריף, היכו, כלאו ורצחו בקהילת הכורים ובמנהיגי השביתה. אבל הכורים קשי העורף השיבו מלחמה, וקרבות היו עניין שבשגרה ב"הרלן העקובה מדם". זו היתה מלחמת מעמדות - בעלי מכרות ואקדוחניהם מצד אחד, ומהעבר השני הכורים שוחרי החופש.

 

פלורנס ריס, פעילה פוליטית ואשת כורה, חיברה את השיר במהלך קרבות הדמים במחוז. היא כתבה מניסיונה האישי שכן בעלה סם היה ממנהיגי האיגוד, והשריף של המחוז ואנשיו פשטו על ביתה בחיפוש אחריו בעת ששהתה בו עם שבעת ילדיה. הם הפכו את הבית והמתינו מחוץ לו באקדחים שלופים כדי לרצוח את בעלה לכשישוב.

 

"Which Side Are You On?", השיר הפשוט שחיברה ריס ונכתב על גב לוח שנה, הפך להימנון השובתים והלוחמים בקיפוח. בזכות סגנונו הפשוט, השיר שוּנה ועובד לאלפי גרסאות באירועים ובהקשרים שונים ברחבי ארצות-הברית והעולם. ב-1973, בשנות השבעים לחייה, ריס עוד זימרה את שירהּ בהתכנסויות הכורים השובתים בהרלן, עת אלה ביקשו להצטרף לאיגוד הארצי האמריקני כנגד רצונה של חברת הכרייה שבבעלות חברת החשמל האדירה דיוק פאאור (כיום דיוק אנרג'י). במהלך השביתה, שנמשכה 13 חודשים, נשות וילדי הכורים עמדו בקו הראשון, בעוד שוברי השביתה וביריוני חברת הכרייה ירו בהם והיכו אותם. השביתה הגיעה לסיומה כשהכורים ובני משפחותיהם השיגו את מבוקשם.

 

ב-1914, וודי גאתרי כתב את שירו "הטבח בלאדלו" על רצח הכורים השובתים במכרות הפחם של משפחת רוקפלר. הרצח במכרות שבדרום מדינת קולורדו גבה 45 הרוגים, מתוכם 32 נשים וילדים. אנשי רוקפלר וחיילי המשמר הלאומי טבחו בכורים ובבני משפחותיהם בתתי מקלעים, החידוש הטכנולוגי של התקופה, במה שנחשב לאחד האירועים הראשונים בהם מתועד שימוש ברכב משוריין. גאתרי סיים את שירו זה במשפט "אמרתי, אלוהים ברך את איגוד עובדי המכרות / ואז השפלתי את ראשי, ובכיתי".

 

 

  • גלריית "בית העם" מציגה מדי יום שישי עבודת אמנות חברתית/פוליטית לצד שיר המגיב למציאות כאן ועכשיו. הגלריה מתפרסמת ביוזמת עמותת "מען" ומגזין "אתגר" . לכל הגלריות לחצו כאן

 

  • הצעות לשירים ועבודות אמנות שילחו לאימייל beithaam@gmail.com

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים