שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  גיבור על גיבורים

  סטן לי, האבא של גיבורי על כמו "ספיידרמן" ו"אקס-מן", רוצה תמיד לתת לאנשים את מה שהם רוצים. זאת הסיבה שבגיל 86 תמצאו אותו מנחה את העונה השניה של תוכנית הריאליטי שלו, "מי רוצה להיות גיבור על?". ראיון עם אגדה חיה

   

   

   

  לא בכל יום נתקל אדם בזיפזופיו באדם בן 86 שמנחה סדרת ריאליטי. אלא שכשמדובר בסטן לי (סטנלי ליבר), אולי יוצר הקומיקסים המפורסם מכולם ("ספיידרמן", "אקס-מן"), אין בזה שום דבר מפתיע. בערוץ המד"ב האמריקאי, בו היו מוכנים לקבל את הקשיש גם בתור האיש שאת כפות רגליו מנשקים בכניסה לאולפן במשרה מלאה, קיבלו את סטן לי בתור המגיש הססגוני של תוכנית הריאליטי הפסיכדלית "מי רוצה להיות גיבור על?". זה קרה אחרי שסטן לי הציע תוכנית מציאות שנאפתה סביב דמותו ומפעל חייו: גבורת העל, הוא לא זכה לתשובה שלילית. 

   

  כן, גם בהגיעו לגבורות, סטן לי לא זונח את גיבורי העל שלו. ב"מי רוצה להיות גיבור על" הוא זכה להזדמנות הנדירה למיין אנשים רגילים (אבל מוזרים) שמבקשים לעצמם חיי נצח כגיבורי על קומיקסאים, לפי הביצועים שלהם במשימות שונות. הפרס הגדול: הנצחת דמות גיבור העל שבנו לעצמם בחוברת קומיקס שסטן לי יברא עבורם. לשם כך הם נדרשים לנצל את כוחות העל שלהם לביצוע תעלולי גבורה שיביאו תועלת לעולם. או לעצמם. תבינו לבד שאף אחד לא מתעקש שם על הגבורה. בטח שלא על כוחות העל. 


  "ספיידרמן". הצליח לא רע יחסית לנער עני שנעקץ על ידי עכביש רדיואקטיבי

   

  הפרס הקטן הזה הופך לגדול במיוחד כשמדובר בלי, האבא של סדרת חוברות קומיקס מונומנטליות, שהפכו עם הזמן למפלצות שיווק. "ספיידרמן", "אקס-מן" ו"ארבעת המופלאים" ואחרים - כולם היו גיבוריו. "אני לא חושב שאני דומה לאף גיבור-על" הוא מכריז בראיון איתו, לכבוד עליית העונה השנייה של הסדרה שלו בערוץ AXN. "הלוואי והייתי. אבל, אם הייתי צריך לבחור אחד, זה היה 'מר פנטסטיק' מ'ארבעת המופלאים'. אני לא גאון מדעי כמוהו, אבל הוא נוטה לשעמם אנשים לפעמים, במיוחד על ידי פטפטת יתר ושימוש ביותר מדי מלים גדולות. וזה דבר שיש לנו במשותף".

   

  אלו כוחות על היית רוצה שיהיו לך?

   

  "אני חושב שכוח העל הטוב ביותר יהיה משהו פשוט, כמו מזל טוב. לא משנה כמה חזק, או מהיר או חכם אתה, תמיד עשוי להיות מישהו חזק יותר, מהיר יותר או חכם יותר. אבל אם המזל תמיד לצידך, אתה תמיד נופל על הצד הנכון והכל מסתדר בשבילך, לא משנה מה יקרה".

   

  כולם אוהבים ריאליטי

  לי הוא כנראה המקרה הקלאסי של אדם שמבקש לעצמו כוח-על שהוא לא זקוק לו, ובעצם יש לו די הרבה ממנו. לסטן לי, למשל, היה הרבה מזל. הוא מצא את החברה המתאימה ("מארבל"), חבר למאיירים הנכונים וידע תמיד לנוע לפי כיוונה של רוח הזמן. בשנות ה-60 למשל, עת יצר את "ספיידרמן" (עם סטיבן דיטקו) הוא  הוסיף שכבות של עגמומיות ואנושיות פגיעה לדמויות המצוירות שלו. למרות הנפח מיתולוגי שצברה דמותו, לי תמיד חי את הרגע, ומכאן עיסוקו הנוכחי בריאליטי.

   

  "כולם – צעירים וזקנים, אוהבים סדרות ריאליטי", הוא מסביר. "וזו נראית כמו הדרך הטובה ביותר להציג גיבורי על באור שונה. במקום 'גיבורי על' שעושים כביכול מעשי 'על', אנחנו מראים אנשים רגילים שמשחקים את הפנטזיה שלהם על ידי עשיית מעשים שדורשים אומץ, התמדה וחדשנות".

   

  ולמה עכשיו?

   

  "כי תמיד הנהגתי לעצמי מדיניות: לתת לאנשים מה שהם הכי רוצים לראות או לקרוא. אם קומדיות מוזיקליות היו סופר פופולריות עכשיו, כנראה שהייתי מנסה להפוך את התוכנית הזאת לקומדיה מוזיקלית".

   

  מה אתה חושב על האנשים שמשתתפים בסדרה?

   

  "אני מעריך את הכנות שלהם וההתלהבות. בהתחלה רובם מתייחסים לזה בכיף, כאילו זאת מסיבת תחפושות אחת גדולה, אבל כשהסדרה מתקדמת הם מתחילים לקחת את הכל יותר ויותר ברצינות, הם מבינים שיש להם פה אפשרות אמיתית להוות מופת לצופים רבים".

   

  מה אתה הכי אוהב: טלוויזיה, קולנוע משחקי מחשב או חוברות קומיקס?

   

  "אני אוהב את כולם! לכל אחד תכונות מצוינות וחוויה אחרת. סרטי קולנוע זו החווייה הגדולה מכולן, כמובן. תארי לעצמך מיליארדי אנשים ברחבי העולם שחולקים את אותה התרגשות על מיליוני מסכים ענקיים. כוחה של הטלוויזיה הוא בעדכניות ובמיידיות שלה. במשחקי מחשב אנשים יכולים להיות חלק מהמשחק וחוברות קומיקס הן המעיין ממנו נובעים שלושת האחרים. מעריצים ברחבי העולם מבינים כמה השפעה יש לחוברות קומיקס וכיצד 'ספיידרמן' ו'באטמן' ואחרים מספקים חומר לכל כך הרבה צורות בידור".

   


  סטן לי בתוכנית שלו. שמר את השם האמיתי לספרות האמיתית

   

  "סטן לי" היה הפסבדונים ששימש את סטנלי ליבר כשהחל לכתוב קומיקס, מפני שלדבריו "שמר את שמו האמיתי לספרות אמיתית". אבל "קפטן אמריקה", "ספיידרמן", "אקס-מן", "דרדוויל", "הענק המופלא" ו"ארבעת המופלאים" סייעו לו להגיע להחלטה הנכונה – לדבוק בקומיקס, ויותר מכך לשנות את שמו בתעודת הזהות מסטנלי ליבר לסטן לי. לא שם יהודי במיוחד, אבל אל חשש, לי מכריז שהיהדות משחקת תפקיד מרכזי ביצירה שלו.

   

  "עקרונות היהדות מייצגים את המטרות הגבוהות ביותר שבני אדם מבקשים להגשים", הוא מצהיר. "מלים כמו כנות, צדק, חמלה ורחמים עולות לי לראש כשאני חושב על יהדות, ותמיד ניסיתי לספוג את הדמויות שלי בתכונות כאלה".

   

  מה אתה חושב על ההצלחה של סרטי "ספיידרמן"?

   

  "אני מתענג עליה. מעולם לא חלמתי, חצי מאה קודם לכן, כשספיידי נוצר, שיום יבוא והוא יהיה ידוע בעולם כולו. ויותר מסתם 'ידוע', נראה שהוא אחת הדמויות הפיקטיביות האהובות ביותר בכל הזמנים. אני חושב שתסכימי איתי שזה די טוב עבור נער ממוצע, לא פופולרי ועני שנערץ על ידי עכביש רדיואקטיבי".

   

  בעקבות שיתופי הפעולה שלו עם המאייר ג'ק קירבי, שיתופים שהביאו לעולם את סדרות הקומיקס עתירות השבחים "אקס-מן" ו 'ארבעת המופלאים', צפים שמותיהם של הגיבורים של סטן לי בכל מקום שמתקבצת אליו חבורת כוחני על. למשל "גיבורים".

   

  יש שחושבים ש"גיבורים" מזכירה מאוד את "אקס-מן". מה אתה חושב?

   

  "למעשה, כל סדרת גיבורי על נושאת דמיון מסוים לסדרות גיבורי על אחרות. כל

  פעם שסדרה מציגה חבורה של אנשים בעלי כוחות מדהימים – אנשים תמיד יגידו שזה דומה ל'אקס-מן' ".

   

  הופעת ב"גיבורים" כנהג אוטובוס. אתה אוהב את הסדרה הזאת?

   

  "אני חושב ש'גיבורים' היא מקורית ופיקחית מאוד ואני מעריץ את האנשים שיצרו אותה. היא מאוד יצירתית, רבת דמיון, מסעירה ומותחת, ללא ספק אחת האהובות עלי. אחד הדברים הטובים בה הוא העובדה שהיא מציגה אנשים עם כוחות על שמותחים את המציאות בצורה מופרזת, אבל ממקם אותם בעולם האמיתי, במצבים ריאליסטיים, כך שהכל עובד כהלכה ואיכשהו נראה לגמרי אמין".

   

  צצת בתפקידונים קצרים (קמיאוז) בכל סרטי "ספיידרמן" ובשלל סרטים וסדרות אחרים. אתה אוהב את זה?

   

  "כן. זה כיף גדול. בצעירותי רציתי להיות שחקן, אז אני ממש נהנה מהופעות האורח האלה. האמת היא שיהיה נהדר אם האקדמיה לקולנוע תעניק יום אחד פרס אוסקר על "הקמיאו הטוב ביותר". ואני מקווה לזכות במועמדות. היי, נאום קבלת הפרס שלי כבר מוכן מזמן!"

   

  העונה השניה של "מי רוצה להיות גיבור על", משודרת בערוץ "AXN", מידי יום ראשון ב-22:00

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארבעת המופלאים. כל סדרות גיבורי העל דומות זו לזו
  לאתר ההטבות
  מומלצים