שתף קטע נבחר

מגמה בתל אביב: רכישת גגות לבנייה

אוניברסיטת דרבי פרסמה נתונים לפיהם, במקרים מסויימים מדובר בזינוק של עשרות אחוזים במחירים שדורשים בעלי בתים עבור שימוש לבנייה על הגג שלהם. למשל, ברחוב רש"י מוצע כיום גג לבנייה, בבניין בן 50 שנה ויותר, ב-328 אלף דולר, לעומת 225 דולר לפני כשנה

מצוקת הקרקעות לבנייה בתל אביב מייצרת פתרונות יצירתיים של קבלנים ויזמים בשנים האחרונות. בין השאר, זינקה ההתעניינות בחודשים האחרונים באיזור לב העיר ת"א ברכישת גגות לבנייה.

 

אוניברסיטת דרבי פרסמה נתונים לפיהם, במקרים מסויימים מדובר בזינוק של עשרות אחוזים במחירים שדורשים בעלי בתים עבור שימוש לבנייה על הגג שלהם.

 

בבדיקה של האוניברסיטה נבחנו 15 הצעות למכירת גגות שבדק נציג דרבי, עופר בכר. מדובר על גגות ברחובות: רש"י, מלצ'ט, בורוכוב, ג'ורג' אליוט, חשמונאים, מאזה, נחמני, מונטיפיורי, חיים ואלישע, בעלי המלאכה ונוספים. על פי רוב, מדובר במבנים ישנים, חלקם לשימור בדרגה נמוכה (ג'), בהם מותר לבנות שתי קומות ועוד שני חדרים על הגג. בדרך כלל מדובר בבניית 16 חדרים (4 דירות).

 

עלות הבנייה יקרה יחסית, כיוון שבמרבית הבניינים אין חנייה ויש לשלם היטל חנייה, לבנות מעליות, שלא קיימות, לשפץ את הבניין כולו, וכמובן לחזק את יסודותיו, להחליף אינסטלציה ומערכות חשמל ולשלם היטלים נוספים – על פי תמ"א 38 (החלטת ממשלה התומכת בשיפור יסודות בניינים ישנים למיגונם מרעידות אדמה).

 

שני מקרי קיצון שהציג בכר כללו, מחיר של גג לבניית 16 חדרים ברחוב בורוכוב, שעומד כיום על 450 אלף דולר, ללא כל ההוצאות וההיטלים. מחירו של אותו גג רק לפני כשנה עמד על 350 אלף דולר.

 

ברחוב רש"י מוצע כיום גג לבנייה, בבניין בן 50 שנה ויותר ב-328 אלף דולר, לעומת 225 דולר לפני כשנה.

יצוין, כי עיריית ת"א הפיצה לתושבים, בחלק מהרחובות שהוזכרו, הודעות המזמינות אותם להגיב על הבנייה המתוכננת על הגגות הסמוכים אליהם, כך שלא ממש בטוח כי המיזמים הללו ייצאו לפועל.

 

אנשי דרבי מציינים, כי ברחוב חיים ואלישע בעיר רכש משקיע את הקומה השלישית בשלמותה, בצירוף זכויות הבנייה ובכוונתו לבנות דירה אחת גדולה ומפוארת בכל קומה ולא לפצל את שלושת הקומות לשש דירות או יותר.

הביקוש והמחיר לגגות לבנייה עולה לדברי עופר בכר מדרבי ככל שהבית רחוק מצד אחד מרחוב קינג ג'ורג', ועולה לכיוון רחוב אחד העם ושדרות רוטשילד, הנחשבים יותר. בכר מעריך שתופעת הגגות לבנייה בלב העיר תתפוס תאוצה במהלך 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין בת"א. המחירים בעלייה
צילום: יובל אראל דוברות ת"א
מומלצים