שתף קטע נבחר

איווה: אובאמה והקאבי ניצחו בבחירות המוקדמות

מושל ארקנסו לשעבר, מייק הקאבי, זכה בבחירות במפלגה הרפובליקנית באיווה, והסנאטור ברק אובאמה זכה בקרב הדמוקרטים. איווה היא המדינה הראשונה שבה נערכות הבחירות המוקדמות ונחשבת לבעלת חשיבות רבה. אובאמה: "אני אהיה הנשיא שישים קץ למלחמה בעיראק"

מושל ארקנסו לשעבר מייק הקאבי זכה בבחירות המוקדמות של המפלגה הרפובליקנית במדינת איווה, והסנאטור ברק אובאמה זכה בבחירות במפלגה הדמוקרטית. כך עולה בתום ספירת הקולות בשתי המפלגות. איווה היא המדינה הראשונה שבה נערכות הבחירות המוקדמות ונחשבת לבעלת חשיבות רבה ביצירת מומנטום להמשך הבחירות בשאר המדינות.

  

הבחירות באיווה:

 

אובאמה ל-38 אחוזי תמיכה אצל הדמוקרטים. למקום השני הגיע הסנאטור לשעבר ג'ון אדוארדס עם 30 אחוזי תמיכה. הסנאטורית הילארי קלינטון זכתה במקום השלישי עם 29 אחוזים בלבד.

 

הקאבי זכה ב-34 אחוזים מקולות הבוחרים הרפובליקנים. למקום השני הגיע מושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, עם 25 אחוזי תמיכה. אחריהם הגיעו הסנאטור לשעבר פרד תומפסון עם 14 אחוזים והסנאטור ג'ון מקיין עם 13 אחוזים. ראש עיריית ניו-יורק לשעבר, רודי ג'וליאני, בחר שלא להתמודד כלל באיווה.


צוחק כל הדרך לניו המפשייר. אובאמה ומשפחתו באיווה (צילום: רויטרס)

 

אובאמה יצא לחגוג את ניצחונו בנאום מול קהל תומכיו, במהלכו הכריז: "אני אהיה הנשיא שישים קץ למלחמה בעיראק". עוד אמר הסנאטור: "תודה לאיווה! היעד הבא שלנו הוא ניו המפשייר ושאר המדינות".

 

הסנאטורית קלינטון הצהירה לאחר פרסום התוצאות כי מסע הבחירות יימשך כמתוכנן. קלינטון בחרה להתמקד בכמות המצביעים הגדולה במפלגתה לעומת המצב אצל הרפובליקנים. "זה היה לילה גדול לדמוקרטים והוכחה לכך שבחודש נובמבר ייבחר נשיא דמוקרטי", אמרה.

 

יועציו של הסנאטור הדמוקרטי כריס דוד אמרו כי בכוונתו להודיע על פרישתו מהמירוץ עוד היום. דוד זכה רק ב-0.02 אחוזים מהקולות בבחירות המוקדמות. הסנאטור הדמוקרטי הוותיק ג'ו ביידן צפוי להודיע אף הוא על פרישתו מהמירוץ. לעומתם, אדוארס הודיע מייד לאחר פרסום המדגמים הראשונים כי אין בכוונתו לפרוש מהמירוץ.

 

חריגים בנוף הפוליטי: מטיף נוצרי וסנאטור שחור

תוצאות הבחירות הרפובליקניות מהוות מכה קשה ביותר למושל מסצ'וסטס לשעבר, מיט רומני, שהשקיע באיווה חודשים של מאמץ ארגוני ושבעה מיליון דולר, כולל סכומים נכבדים מהונו האישי. הקאבי נדחף על ידי הנוצרים האוונגליסטים, אבל הוא אינו המועמד המועדף על ראשי המפלגה שאינם רואים בו כמי שמסוגל לנצח בבחירות הכלליות ולהיבחר לנשיא ארה"ב.


ההפתעה הגדולה. מייק הקאבי עם התומכים באיווה (צילום: רויטרס)

  

הסנאטור ג'ון מקיין, שלא ציפה לגדולות מאיווה, קיבל בשמחה גדולה את התבוסה של מיט רומני, שהוא צפוי להיות יריבו העיקרי בפריימריז של ניו המפשייר ביום שלישי. הפסד של רומני בניו המפשייר יוציא אותו כנראה מהמירוץ לנשיאות. רומני אמר בעקבות ההפסד: "זכינו במדליית הכסף וברכותיי למושל הקאבי שזכה בזהב. ובכן, אתה יכול לזכות במדליית הכסף בתחרות אחת, אבל זה לא אומר שלא תזכה במדליית הזהב בתחרות הסופית - וכך נעשה", קבע.

 

בשעות שלפני ההצבעה הסתובבו אנשיה של הילארי קלינטון בין ערוצי החדשות בכבלים כדי להסביר עד כמה איווה היא רק תחנה ראשונה במרוץ ושהפסד כאן לא יפגע במרוץ שלה לבית הלבן. במטה הבחירות של הסנאטורית כבר הבינו במהלך היום כי הניצחון ילך לאובאמה.

 

למרות כל זאת, עדיין אין כל ודאות שהמנצחים באיווה יזכו במועמדות של מפלגותיהם בבחירות לנשיאות. רונלד רייגן, ג'ורג' בוש האב וביל קלינטון לא ניצחו בבחירות המוקדמות באיווה ועדיין הצליחו להיבחר לבית הלבן. בכל מקרה, מדובר בשני מנצחים חריגים בנוף הפוליטי האמריקני: אובאמה, בן לשחור מקניה ולבנה מקנזס עם רקע מוסלמי בעברו והקאבי, שהיה מטיף נוצרי לפני שהצטרף לפוליטיקה ונבחר למושל ארקנסו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקאבי. המנצח המפתיע
צילום: איי אף פי
אובאמה. ווינר
צילום: איי פי
רומני. מכה קשה
צילום: רויטרס
מקיין. מחכה לניו המפשייר
צילום: איי פי
קלינטון. מסתכלת קדימה
צילום: איי פי
אדוארס. לא פורש
צילום: רויטרס
מומלצים