שתף קטע נבחר

הנשק הסודי של גוגל: קוד פתוח

גוגל מיישמת כלל מאוד פשוט בעולם העסקים - המתחרה של המתחרה שלך הוא בן הברית שלך. כמו חברות נוספות (אורקל, IBM וסאן), היא מבינה כי שימוש בקוד פתוח הוא מתכון בדוק להחלשת מיקרוסופט

מאמר שפורסם באתר redmondmag.com שופך אור על אחד הצדדים הפחות חשופים בפעילות העסקית של גוף כל כך מסוקר כמו גוגל - השימוש שעושה החברה בקוד הפתוח נגד המתחרה העיקרית, מיקרוסופט.

 

מנכ"ל גוגל, אריק שמידט, מציין בכל הזדמנות כי שירותי הרשת של החברה אינם מתחרים בחבילת ה-Office של מיקרוסופט, אך הוא אינו מתעתע באנליסטים רבים בשוק, שסבורים כי הטקטיקה של גוגל נועדה להרדים את האויב. גוגל ומיקרוסופט הן מתחרות ישירות בשוק הפרסום המקוון והרכישות האחרונות - גוגל קנתה את DoubleClick ומיקרוסופט את aQuantive רק מדגישות זאת.

 

הכתב, גלין מודי, מציין כי גוגל המתוחכמת נעזרת בקוד הפתוח כנשק מרכזי בתחרות המתעצמת. על פי דיווחים שונים, חוות השרתים העצומות של גוגל כוללות מאות אלפי מחשבים, הפועלים באמצעות גירסאות מותאמות של לינוקס. פחות ידועה היא העובדה כי גוגל עושה שימוש גם בתוכנת מסדי הנתונים המובילה בקוד פתוח - MySQL. גוגל חוסכת כסף רב על רישוי תוכנה, וחשוב מכך - היא לא תורמת לשורת ההכנסות של המתחרה - מיקרוסופט.

 

כסף ל-Firefox

ג'ים זמלין, מנהל ארגון ה-Linux Foundation, מציין כי גוגל לא יכלה להתקיים בעידן שקדם לקוד הפתוח. מבחינה כלכלית היא לא הייתה עומדת בעלויות תפעול של השירותים שלה. עניין נוסף המצביע על הקשר ההדוק בין גוגל לקוד פתוח היא העובדה שהחברה מעסיקה את טובי המפתחים בקוד פתוח, בהם בן גודג'ר, מפתח מרכזי של הדפדפן Firefox. גוגל הוא גם מנוע החיפוש שמשמש ברירת מחדל עבור הדפדפן מבוסס הקוד הפתוח, גם בשדה החיפוש הייעודי והן בדף הבית הנקבע בדפדפן לאחר ההתקנה.

  

בחודש אוקטובר נחשף כי קרן מוזילה, הארגון שמאחורי Firefox, הרוויחה 66 מיליון דולרים ב-2006 ממנועי חיפוש. המשמעות היא כי גוגל מממנת למעשה את הפיתוח של Firefox ו-Thunderbird, המתחרה של מוזילה לאאוטלוק של מיקרוסופט, ונוגסת בהתמדה בחלקה של מיקרוסופט בתחומים אלה. אילו Firefox היה מתפוגג כמו Netscape, שלאחרונה הלך סופית לעולמו, גוגל הייתה נקלעת לצרה צרורה. כפי ש-Internet Explorer הוא המפתח לשליטה של מיקרוסופט באינטרנט, כך ההתחזקות של Firefox מחלישה אותה - ומחזקת את גוגל.

 

נוסף על כך, גוגל החלה לארח פגישות של ראשי הקוד הפתוח בנושאים שונים. למשל, בנובמבר, 2006, היא אירחה מפתחים בכירים של הפצת הלינוקס Ubuntu, בספטמבר, 2007, נפגשו בחסותה מפתחי שפת Python וביוני 2007, נערכה בחברה וועידה של קרן לינוקס.

 

לא לשם שמיים

כמובן שגוגל לא פועלת לשם שמיים, ומצפה ליהנות בתמורה מחסדי הקהילה. דוגמה אופיינית לכך היא הפצת הפלטפורמה הסלולרית Android, אשר ניתן להוסיף להם יישומים חיצוניים או Google Gears, פלפורמה המאפשרת למפתחים לבנות יישומי רשת שיכולים לעבוד גם באופן בלתי מקוון. אם Gears תמריא, יותר ויותר יישומי רשת יידמו לתוכנות שולחניות ויאפשרו למשתמשים ליהנות מהם בכל מקום - גם ללא חיבור לרשת - וכך תיחלש עוד יותר אחיזתה של מיקרוסופט בשולחן העבודה.

 

כתוצאה משילוב הידיים בין גוגל לקוד הפתוח, מיקרוסופט מוצאת את עצמה מול שני אתגרים משמעותיים במקום אחד - האיום על המודל העסקי שלה מצד הקוד הפתוח מצד אחד, ויישומי הרשת החינמיים מצד שני.

 

גוגל, כמו חברות נוספות (אורקל, IBM וסאן), מבינה כי שימוש בקוד פתוח הוא מתכון בדוק להחלשת מיקרוסופט. ככל שמוצרי החברה יהיו פתוחים יותר לעולם, כך מצוקת המתחרה מרדמונד תגדל. גוגל מיישמת כלל מאוד פשוט בעולם העסקים - המתחרה של המתחרה שלך הוא בן הברית שלך. על פי תפישה זו, היא משתפת פעולה עם אפל, וסביר להניח כי הברית הזו רק תלך ותתהדק עם הזמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גוגל. תפסה את השיטה
צילום: איי פי
מומלצים