שתף קטע נבחר

טלסקופים גילו את כוכב הלכת הצעיר ביותר עד כה

גילו של הכוכב הצעיר ביותר מוערך ב-8-10 מיליון שנה בלבד, אך מסתו גדולה פי 10 מהמסה של צדק. המחקר הראה כיצד תהליך יצירת כוכבי הלכת יכול להתחיל במהרה

צוות אסטרונומים מגרמניה גילה כוכב לכת שזה עתה נולד במערכת שמש הנמצאת עדיין בתהליך התהוות – דוגמה ראשונה למצב כזה שהתגלתה עד כה. הפרסום על כך הופיע השבוע בכתב העת Nature.

 

התאוריה גורסת כי כוכבי לכת נוצרים בתוך הדיסקות המסתחררות של אבק וגז, המקיפות את הכוכבים בתחילת ימיהם. לפיכך, מחקר של כוכבים צעירים מאוד יכולים לסייע לאסטרונומים לדעת יותר אודות הולדתן והתפתחותן של מערכות שמש – לרבות מערכת השמש שלנו.

 

עוד ב"הידען": כדור הארץ מספר 2 מתהווה במרחק 424 שנות אור

 

ג'וני סטאיוואן ממכון מאקס פלאנק לאסטרונומיה בהיידלברג ועמיתיו אומרים כי מסתו של כוכב הלכת החדש גדולה פי 10 ממסתו של צדק, והוא מקיף את הכוכב TW Hydrae, כוכב צעיר בן 8-10 מיליון שנים. כוכב הלכת מקיף את הכוכב במשך 3.56 ימים, במרחק של כ-6 מיליון ק"מ, בתוך הגבול הפנימי של דיסקת האבק של המערכת הצעירה.

 

כוכבי אינסטנט

החוקרים מציינים כי כי המחקר הראה כיצד תהליך יצירת כוכבי הלכת יכול להתחיל במהרה, לפני שיהיה לכוכב מספיק זמן לנקות את השאריות מהסביבה הקרובה. "תופעה זו ממחישה את הטיעון לפיו כוכבי לכת יכולים להיווצר בתוך 10 מיליון שנה, לפני שהדיסקה מתפזרת לכל עבר בשל רוח השמש והקרינה", הם כותבים.

 

עוד ב"הידען": התגלה כוכב הלכת הזקן ביותר, המקיף שמש שסיימה את חייה

 

התצפיות בוצעו מטלסקופ מאקס פלאנק, שקוטרו 2.2 מטרים, במצפה האירופי הדרומי בלה-סילה שבצ'ילה. TW Hydrae נמצא במרחק 182 שנות אור מאיתנו בקבוצת הידרה, אחת מקבוצות הכוכבים הגדולות בשמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רק בן 8 מיליון שנה. אילוסטרציה
צילום: רויטרס
"הידען"
מומלצים