שתף קטע נבחר

הממשלה וניצולי השואה אישרו לוח זמנים לסיוע

אחרי הלחץ הציבורי והביקורת על הסחבת, הגיעו נציגי הממשלה ונציגי מרכז הארגונים של ניצולי השואה לסיכום על לוח הזמנים למתן הקצבאות. הקצבה תוענק בתחילת מרס

בישיבה שנערכה הערב (יום א') במשרד ראש הממשלה בירושלים, הושגה הסכמה בין נציגי הממשלה לבין נציגי מרכז הארגונים של ניצולי השואה, על לוח הזמנים להענקת קצבת סיוע לניצולים. הבוקר הועברה מקדמה של 6.6 מיליון שקלים לקרן הרווחה. מנכ"ל משרד הגמלאים, אבי ביצור, אמר כי "נעשה עוד צעד אחד כדי שניצולי השואה יקבלו את המגיע להם".

 

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רענן דינור, עדכן את נציגי הארגונים כי הקצבה המיוחדת ליוצאי מחנות וגטאות ש"נפלו בין הכיסאות" ולא קיבלו כל קצבה, תוענק בתחילת חודש מרס, רטרואקטיבית מחודש אוקטובר 2007. מתוך קבוצה זו, ניצולים המקבלים הבטחת הכנסה, שהם הקבוצה הענייה ביותר, יקבלו את הקצבה בעוד שבועיים באמצעות הלשכה לשיקום נכים.

 

במסגרת הדיון, שבו השתתפו מנכ"ל משרד הגמלאים ונציגי משרדי הרווחה, האוצר והמשפטים, הובהרו חילוקי דעות והושגה הבנה באשר ללוח הזמנים הכולל למימוש החלטת הממשלה. נציגות הארגונים ונציגי הממשלה הסכימו בעתיד להעלות כל נושא הטעון בירור במסגרת הדיונים בוועדה המתמדת. דינור הבהיר שעד כה הממשלה עומדת בכל ההתחייבויות שלקחה על עצמה. נציגי הניצולים הביעו את הערכתם הרבה לצוות הממשלתי ולמאמצים הרבים המושקעים על-ידי משרדי הממשלה במימוש הסיכומים.

 

הישיבה החלה בוויכוח סוער

גורם שהשתתף בפגישה, ציין שהיא החלה בוויכוח סוער על העיכובים בהעברת הכספים לניצולי שואה וקשישים נזקקים ועל הדלפת פרטי הפגישות לתקשורת. במהלך הפגישה סוכם כי בתוך שבועיים יקבלו שרי הרווחה, האוצר והגמלאים החלטה לגבי הגוף שיעביר את הכספים ל-8,000 הניצולים. האופציות הקיימות נכון לעכשיו הן ועידת התביעות (שר הגמלאים מתנגד לאופציה זו), המוסד לביטוח לאומי, משרד האוצר ומשרד הרווחה.

 

במהלך 2008 תיבחן האפשרות לשלם קצבאות שוות לקשישים בני 67-80, בלי קשר למצבם הכספי וגילם. בני יותר מ-80 יקבלו עוד תוספת שתוגדר "מקדמה".

 

יושב ראש מרכז הארגונים של ניצולי השואה, נח פלוג, אמר כי "מלכתחילה אמרנו שאנחנו לא עובדים משני צידי השולחן וכך הרגשנו. אנחנו מעריכים את שיתוף הפעולה וחושבים שראוי ונכון להמשיך בכך". דינור אמר כי "מדובר באחד המהלכים היותר מורכבים שעושה הממשלה, והיא התמסרה כולה לנושא זה. אנחנו מממשים את ההחלטות בהתאם ללוח הזמנים ונמשיך לעשות זאת, על אף הקשיים הרבים".

  

מחר תדון ועדת התמיכות במשרד האוצר בעברת התמיכה לקרן הרווחה לצורך מתן סל שירותים לניצולי השואה. בנוסף, הסמיכה הממשלה הבוקר את שר האוצר לחתום על הסכם עם גוף אשר ישלם קצבאות ליוצאי המחנות והגטאות בצורה המהירה ביותר, גם טרם אישור החקיקה בנושא בכנסת. מנכ"ל משרד הגמלאים, אבי ביצור, דיווח כי משרדו סיים את הטיפול בקריטריונים בתמיכה במרכז הארגונים של ניצולי השואה וכי מקדמה תועבר בתוך כשבועיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רענן דינור סיכם
צילום: אבי אוחיון , לע"מ
נעשה עוד צעד. אבי ביצור
מומלצים