שתף קטע נבחר

מחר: אולמרט ואבו מאזן ייפגשו בירושלים

צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים ייפגשו היום כדי לדון במסגרת השיחות על סוגיות הליבה. ראש הממשלה והנשיא הפלסטיני יוועדו מחר כדי לאשר את ההסכמות העקרוניות ולתאם עמדות לקראת ביקור בוש

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ונשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, יפגשו מחר (ג') בירושלים כדי לתאם עמדות לקראת ביקורו הצפוי של נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש. היום יוועדו צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים בראשות שרת החוץ, ציפי לבני, אחמד קריע (אבו-עלא).

 

הנשיא בוש צפוי לנחות בישראל ביום רביעי לביקור בן שלושה ימים, שבמהלכו ישהה בירושלים ויבקר ברמאללה. לקראת הביקור תנסה ישראל לשכנע את הפלסטינים לסגת מתביעתם להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות, בעיקר בשכונות היהודיות במזרח העיר כמו הר חומה. הפלסטינים, מצדם, מתכוונים לדבוק בעמדתם ואף לתבוע צמצום של הפעולות הצבאיות של ישראל ביהודה ובשומרון.

 

צוותי המשא ומתן בראשות לבני ואבו-עלא צפויים להגיע לסיכומים בעניין מסגרת השיחות על סוגיות הליבה, ואילו אולמרט ועבאס (אבו-מאזן) צפויים רק לאשר את ההסכמות העקרוניות. על פי הסיכומים הראשוניים שהושגו עד כה בפגישות לבני ואבו-עלא, יוקמו שלוש מסגרות של משא ומתן בסוגיות הליבה: מסגרת הפגישות הדו-שבועיות של אולמרט ואבו-מאזן, מסגרת של דיונים בצוותי העל של המשא ומתן, בראשות לבני ואבו-עלא, ומסגרת של צוותים לעניינים יעודיים.

 

הפלסטינים תובעים ועדה לכל אחד מהנושאים השונים, מסידורי ביטחון ועד מים וביוב. צוות המשא ומתן הישראלי, לעומת זאת, מתעקש כי אין צורך להרבות בוועדות משנה.

 

במקביל, נערכת השרה לבני להכנת מצגת מדינית לנשיא בוש, בעת פגישת הצוותים המורחבת שעתידה להתקיים בבית ראש הממשלה. המצגת תעסוק בעיקר בהתקדמות בתהליך המדיני מול הפלסטינים, מאז ועידת אנאפוליס וועידת המדינות התורמות בפריז. כמו כן, היא צפויה להציג בפני בוש את הסיכומים שיושגו בין צוותי המשא ומתן אודות דרך ניהול הדיונים על הסכם הקבע.

 

בינתיים, נערך שר הביטחון, אהוד ברק, להציג בפני נשיא ארה"ב את הסדרי הביטחון שאותם תובעת ישראל במהלך המשא ומתן עם הפלסטינים ובעת יישום הסכם הקבע. בין היתר דורשת ישראל כי המדינה הפלסטינית שתוקם תהיה מפורזת מנשק כבד לאחר ההסכם.

 

כמו כן, תובעת ישראל חופש פעולה אווירי וימי בשטחים הפלסטינים לאחר הסכם קבע. שר הביטחון יבקש להשאיר נוכחות צבאית ישראלית בבקעת הירדן. עד ליישום ההסכם, מבקשת ישראל חופש פעולה מבצעי נגד הטרור בשטחי יהודה, שומרון ועזה. צוות ההכנה לקביעה סופית של הערבות הביטחונית האמריקנית, צפוי להיוועד לפחות פעם נוספת, כנראה מחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט ואבו מאזן. יתאמו עמדות
צילום: איי אף פי
מומלצים