שתף קטע נבחר

הצעת חוק: איסור על עקירת ציפורני חתולים

חקיקה נגד ניתוחים לעקירת ציפורני חתולים קיימת במדינות רבות בעולם, אך בישראל ההליך עדיין מותר בחוק וגורם לנכות קשה בקרב חתולים. ח"כ יואל חסון (קדימה) הגיש הצעת חוק חדשה נגד המשך קיום הניתוחים, אלא כאשר הטיפול נדרש למטרת טיפול בבריאות החתול. וטרינרית לחיות מחמד: בשביל ספות שלמות בבית, לא צריך להקריב את בריאות החתול

יו"ר שדולת בעלי חיים בכנסת, ח"כ יואל חסון (קדימה) הגיש היום (ב') תיקון להצעת חוק צער בעלי חיים במטרה לאסור ניתוחים לעקירת ציפורניים לחתולים. "מדובר בהליך כירורגי אכזרי המביא לשלילת ההתנהגות הטבעית של החתולים", ציין חסון בהסבר להצעת החוק. "מחקרים מראים שעקירת ציפורניים קשורה הן בסיבוכים מיידים כגון: דימומים, נפיחות וזיהום והן לסיבוכים אקוטיים כדוגמת חדירת העצם לבשר כף הרגל ובעיות בדרכי השתן".

 

לדברי חסון, הצעת החוק באה לאסור על חיתוך או כריתה של פרקי, גידי וציפורני החתול. "מדובר בניתוח לא מוסרי, המנוגד לשבועת הווטרינרים ומיותר לחלוטין נוכח זמינותם של פתרונות פשוטים והומאניים יותר שאינם גורמים סבל לחתולים". עוד הוסיף חסון כי חקיקה נגד איסור עקירת ציפורניים קיימת במדינות רבות בעולם והצעת חוק זהה, הונחה בעבר על ידי ח"כ אחמד טיבי וקבוצת חברי כנסת. להצעת החוק ישנה דרך ארוכה עד לאישורה, אך בלשכתו של חסון, מביעים אופטימיות זהירה וסבורים כי הגיעה השעה לחקיקה שתגן על החתולים מפני פגיעות נוספות.

 


שלומן של הספות גובר על בריאות החתול?

 

ניתוח אכזרי לחתול

 

ד"ר סתוית כהן, וטרינרית לחיות מחמד מגבעתיים ומומחית בבלוג "שאלות חיות" ב-ynet מברכת על הצעד החיובי למען החתולים. "אני מתנגדת בתוקף לעקירת ציפורניים לחתולים ומאמינה שגם מרבית מהווטרינרים בארץ מתנגדים לכך, למרות שישנם בודדים שעדיין מבצעים את הניתוח האכזרי לחתולים", אומרת כהן ל-ynet. "לצערי, מדובר עדיין בניתוח חוקי בישראל".
 
כהן מסבירה כי מדובר בניתוח כואב במיוחד לחתול.
"מדובר בפעולה כירורגית בלתי הפיכה וברגע שמורידים את הציפורניים, הן לא צומחות בחזרה כמו שמתרחש לאחר שקוצצים אותן במספריים", היא מפרטת.
 
"בניתוח לא מתבצעת פעולת עקירה, אלא למעשה כריתה של הפרק האחרון של האצבע ולחתול צפוייה תקופת התאוששות לא קלה, במהלכה הוא לא יוכל לדרוך על האצבעות וכפות רגליו תהיינה חבושות למשך שבוע".
 
מה מביא את בעלי החתולים לשקול ניתוח שכזה? "ברוב המקרים לא מדובר בבעיה רפואית, אלא בגורל הספות והריהוט בבית", מבהירה כהן. "בשביל ספות לא צריך להקריב את בריאות החתול. אם החתול תוקפני, הוא גם יישאר תוקפני לאחר הניתוח ויוכל להשתולל ולנשוך. בעלי החתולים צריכים לטפל בבעיות ההתנהגות של החתולים באמצעות ייעוץ מתאים".
 
ד"ר מיכאל (השם האמיתי שמור במערכת), וטרינר לחיות מחמד מברך על הצעת החוק, אך מודה כי הוא בעד עקירת הציפורניים לחתולים במקרים מיוחדים. "אם החתול סובל מבעיה רפואית קשה והניתוח עשוי להציל את חייו או לשפר את איכות חייו, אז לטעמי יש מקום לבצע אותו", אומר מיכאל. "אך אם בעלי החתול מתעקש כי ללא הניתוח, החתול יושלך לרחוב וימצא שם את מותו, אז מבחינתי, הפרוצדורה הרפואית תעניק לו המשך חיים ארוכים בסביבה מוגנת".
 
כהן מסתייגת מעמדתו של מיכאל ומדגישה כי חתול ללא ציפורניים לא יהיה מסוגל להגן על עצמו מחוץ לבית. "הפעולה הטבעית של שליפת ציפורניים נעלמת ונותר חתול נכה, שלא יוכל לטפס על עצים או להגן על עצמו בעימות עם חתול אחר". היא מוסיפה. "למרות שקיימות כיום אלטרנטיבות לכיסויים של ציפורני החתול, הן לא מתאימות לכל אחד, מאחר והדבר מחייב גם גזירה שוטפת של ציפורני החתול. אי אפשר לצפות לגדל חתול בלי שתהיה פגיעה קטנה בספות או בריהוט כלשהו בבית, זהו מחיר קטן לאהבה ולאושר הרב שהחתול מעניק לבעליו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חתול ללא ציפורניים הוא חתול נכה"
ציפורני החתול. לא רק להגנה עצמית
מומלצים