שתף קטע נבחר

מערכת איכון הרקטות לא פועלת כל הזמן

תושבים בצפון תמהים כיצד לא ידעו על שיגור רקטות לעבר שלומי. מתברר כי מערכות איכון הרקטות של צה"ל לא פועלות כל הזמן. במקרה הזה, ייתכן שתנאי מזג האוויר הפריעו

מדוע לא ידע צה"ל על שיגור הרקטות לעבר שלומי? זו השאלה ששואלים הבוקר (יום ג') בצפון. גורמי ביטחון הסבירו ל-ynet כי מערכות איכון הרקטות אינן פועלות 24 שעות ביממה ובכל הגזרות, אלא על-פי הערכות מצב שמתקבלות באגף המבצעים ובפיקוד צפון.

 

 

הגורמים הודו כי במקרה זה לא הייתה כל התרעה ולכן לא מן הנמנע שהמערכת שאמורה לאתר שיגורים לא פעלה. "לא ניתן להפעיל מערכות אלא סביב השעון ובכל מקום, זה נושא מורכב ולעיתים יש לא מעט תקלות. ההחלטות מתקבלות על פי המצב בשטח והערכות מודיעיניות".

 

 

אפשרות נוספת היא שהרקטות לא אותרו בשל תקלה או בגלל מזג האוויר הסוער ששרר בצפון. בפיקוד הצפון מפעיל חיל התותחנים אמצעים שונים לאיכון רקטות, בהם מערכת המכ"מ "נורית", ומערך התצפיות ארוכות הטווח (תא"ט).

 

בכל אופן, מעבר להחלטה אם להפעיל את מערכת הזיהוי והאיכון, בצה"ל צריכים להחליט גם אם להפעיל מערכת אזעקה, שאינה מופעלת אוטומטית יחד עם מערכת הזיהוי. כלומר, ייתכן מצב שבו יוחלט להפעיל את המערכת אך לא את האזעקה - בדרך כלל מתוך רצון שלא ליצור בהלת שווא בזיהוי שגוי. 

 

לדברי גורמי ביטחון, אין לארגון החיזבאללה כל אינטרס לבצע ירי מסוג זה בעיתוי הנוכחי ולכן ככל הנראה מאחורי שיגור הרקטות עומדים גורמים פלסטינים או פעילי אל קאעידה, שהבטיחו "לקדם את ביקורו של הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש בפצצות". ההערכה היא שהרקטות בקוטר 107 מ"מ נורו מקו הגבול. הרקטות הללו נמצאות בקרב ארגוני טרור שונים.

 

למי יש אינטרס לירות?

ראש פרויקט הטרור במכון למחקרי ביטחון, יורם שוייצר, העריך היום כי בשלב זה אין לחיזבאללה רצון להיכנס לעימות מחודש עם ישראל: "הם מבינים את המשמעות של עימות כזה, וכרגע אין להם אינטרסים לחמם את הגזרה. לאירגונים

פלסטינים או כאלה בעלי שייכות לג'יהאד העולמי יש עניין רב יותר לחמם את הגזרה. גם הביקור של בוש נותן להם מעין רוח גבית לכך".

 

שוויצר מציין כי בעקבות המלחמה חיזבאללה אינו שולט עוד בדרום לבנון, ולכן אותם ארגונים קטנים - המונים כמה עשרות אנשים - נכנסים לתוך הואקום הזה. "זה בהחלט מציב את ישראל בבעיה", אמר, "והפעילות היחידה שניתן לעשות היא להגביר את הלחץ על מי שנמצא באזורים אלה, לרבות הצבא הלבנוני, לפעול באופן משמעותי יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנשי יוניפי"ל בשלומי
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים