שתף קטע נבחר

משמרת הצניעות בעקבות עדי אשכנזי

הסטנד-אפיסטית המפורסמת סיירה במאה שערים ועוררה סערה: אישה חרדית שצולמה משוחחת איתה וסיפרה שיש לה טלוויזיה בבית, הותקפה בביתה ע"י אלמונים. במאה שערים מסבירים ל-ynet: הרחוב נהיה פרוץ, חייבים לחזור לפעול בשיטות של פעם

שובה של משמרת הצניעות? ל-ynet נודע כי זוג המתגורר באחת השכונות החרדיות בירושלים הרגיש לפני כשבוע את נחת זרועם של פעילי משמרת הצניעות. נגד הזוג, המשתייך לאחת החסידויות של היישוב הישן, הצטברו עדויות על "התנהגות שאינה הולמת את אורח החיים המוקפד" הנהוג בציבור החרדי, כולל שיחה לפני כחודשיים עם אשת הטלוויזיה עדי אשכנזי, ואל דירתם נשלחו שלושה בחורים ללמד אותם לקח.

 

השלושה פרצו לפני כשבוע לדירת הזוג סמוך לחצות והיכו את בני הזוג. האירוע לא ארך יותר ממספר דקות ומביתם אף נלקחו שלושה מכשירי פלאפון. בני הזוג הזעיקו את המשטרה שמצידה פתחה בחקירה נמרצת, לעת עתה נעצר חשוד אחד במעורבות בפרשה וממשטרת ירושלים נמסר כי צפויים מעצרים נוספים.

 

הסיפור אודות תקיפת בני הזוג הצית גל של שמועות ברחוב החרדי הירושלמי על מעורבותה של משמרת הצניעות בעניין. מביני דבר מיהרו לפרשן את האופי האירועים: "כל בן אדם מבין מייד שלשודדים אין מה לחפש ב-12 בלילה בבית של זוג שאין מה לשדוד אצלם", אומר קמב"ץ העדה החרדית בעבר, יהודה משי זהב, "כנראה היה משהו מבזה עבור החסידות שיש לזוג מהם טלוויזיה בבית והיא אומרת חצי פה חצי שם".

 

משי-זהב, כמו רבים אחרים, מעריכים כי ביקורם של שלושת האלמונים בבית הזוג קשור ישירות לביקורה של הסטנד-אפיסטית עדי אשכנזי במאה שערים במסגרת צילומים לתוכניתה, בה כאמור, חרדים לא אמורים לצפות.

 

במסגרת הצילומים, שוחחה אשכנזי עם אותה אישה שהותקפה יחד עם בעלה בשבוע שעבר. בקטע ששודר לפני כחודשיים בטלוויזיה ולאחר מכן הופץ באינטרנט (ובאחרונה גם בפורומים החרדים), נראית האישה כשהיא ניגשת לאשכנזי ושואלת אותה האם מותר לה רק להגיד לה שלום. אשכנזי פותחת עימה בשיחה והאישה מספרת לה שהיא ממש אוהבת אותה.

 

"מה, יש לך טלוויזיה בבית?", תמהה אשכנזי. האישה מהנהנת ואשכנזי ממשיכה לשאול: "מה, את חצי פה, חצי לא פה?". "בוא נגיד שאני פה ואני...", מנסה האישה בהיסוס. "בדרך החוצה?", היקשתה אשכנזי. האישה, שלאורך כל השיחה ניכר עליה שהיא מתרגשת מאוד, עונה לה מייד בשלילה "לא, לא", תוך צחוק של מבוכה וכיסוי הפנים בכפות ידיה ואשכנזי מסכמת: "אה, את פה אבל את גם..". יש לציין כי האישה הייתה לבושה באופן מוקפד ביותר העומד בכל הקריטריונים המחמירים של הלכות הצניעות.

 

משמרת הצניעות עושה קאמבק  

כבר למעלה מעשור שהמושג "משמרת הצניעות" הוא יותר בגדר של סיפורי מעשיות מאשר משהו בעל חזקה אמיתית במציאות. אולם, לפני כשנה, הוחלט שאין ברירה וחייבים לחזור לפעול בשיטות של פעם. "המצב נהיה ממש בלתי נסבל ואנשים ממש מפחדים על החינוך של הילדים שלהם. הרחוב נהיה פרוץ ואין ברירה. צריך לחפש קודם איך פותרים את הבעיות בשקט, אבל מי שרוצה לעשות עבירות, שיעשה את זה בחוץ. איפה שזה לא מעניין אף אחד. לא בתוך השכונות ולא ליד הילדים", טוען בתוקף גורם המעורה במתרחש.


כנס צניעות בירושלים (צילום: חיים צח)

 

כך, מדי חודש, מתאספים נציגים של כלל הזרמים בציבור החרדי בירושלים, ודנים במקרים השונים "הדורשים טיפול". ב"מועצת הצניעות" הזו חברים 18 נציגים, בין השאר, מטעם החסידויות תולדות אהרון, גור, ויז'ניץ, בעלז ועוד, ואפילו לליטאים יש שם נציג. הם דנים בנושאים העולים על סדר היום ובדרכי הפעולה הרצויות. "בכל חסידות או פלג יש נציג שכולם בסביבה שלו יודעים שאם יש בעיה צריך לפנות אליו. כל אחד מביא את הבעיות שלו וככה מחליטים מה לעשות", מסביר אותו גורם את השיטה. על שולחן הדיונים מובאים מדי חודש 12-15 מקרים הדורשים טיפול מיידי ולרוב, כך לדבריו, מצליחים לפתור את הבעיה בשקט.

 

"קודם מזהירים, אח"כ שולחים טיפול"

"בהתחלה שולחים מישהו לדבר עם האברך או האישה", הוא מסביר. "ברוב הפעמים, המעשים נובעים מאיזושהי בעיה שיש. בעיות בנישואין, בעיות של כסף, או סתם סכסוך עם השכן... לפעמים יש גם בעיות קשות, כמו פדופיליה למשל. אז מנסים לעזור ולראות איך פותרים את הבעיה וברוב המקרים - זה עוזר. לפעמים שולחים לייעוץ, לפעמים מסדרים איזושהי הלוואה, לפעמים מה שצריך זה רק להזהיר את האברך כמו שצריך, שיפסיק לעשות מה שהוא עושה, שזה לא מתאים לנו. קודם מנסים לחפש את התרופה ולא את המכות. אחר כך", הוא ממשיך לפרט, "אם שום דבר לא עוזר, גם לא האזהרות, אז כבר אין ברירה ושולחים מישהו שיטפל בו". לדבריו, "גם המכות שמקבלים, כמו המכות שקיבל האברך בשבוע שעבר, אלו לא מכות חזקות. אני לא יודע אפילו אם זה כאב לו", הוא אומר, "זה רק הבושות שזה עשה להם, זה מה שעובד. הפחד שכולם יודעים ומדברים על זה שפרצו אליהם בחצות בלילה. דיברו עם האברך וכלום לא עזר. לא הייתה ברירה".

 

לדבריו, שיחתה של האישה עם עדי אשכנזי אל מול המצלמות לא היה מה שהביא לפעולה נגד בני הזוג, אלא שהאירוע היה הקש ששבר את גב הגמל. החשש בציבור החרדי מפני חדירתן של השפעות זרות אל תוככי חיי הקהילה הסגורים הוא גדול. "המצב בזמן האחרון הוא חמור מאוד. ניסינו בהתחלה לעשות כל מיני דברים נגד הבאג 2000 הזה", כך הוא מכנה את השפעותיה המזיקות של הטכנולוגיה על הציבור החרדי, ובמיוחד על הצעירים שבו, באמצעות האינטרנט, הפלאפונים ושאר אמצעים טכנולוגיים. "אסור שאברכים ומשפחות אחרות ייקחו מזה דוגמא. מקרה כזה לא יכול לעבור בשקט, אפילו לא למראית עין", הוא מוסיף. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. מה זה השטויות האלה?
צילום: ענת מוסברג
פשקוויל למען בנות ישראל
מומלצים