שתף קטע נבחר

אושר בקריאה ראשונה: דמי אבטלה גם לעצמאים

לאחר שלפני כחודש אישרה את חוק מס הכנסה שלילי שיחול גם על עצמאים, הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה הצעת החוק להענקת דמי אבטלה גם לעצמאים בני 18-67 שישלמו דמי ביטוח לאומי

לאחר התנגדות ממושכת של משרד האוצר ורשות המיסים, העצמאים בישראל יכולים היום לנשום לרווחה: הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה הצעת החוק שתיצור ענף חדש בביטוח הלאומי שיעניק דמי אבטלה גם לעצמאים. החוק יחול על עצמאים בגילאים 18-67 שישלמו דמי ביטוח לאומי.

 

הצעת החוק הוגשה ביוני 2006 על ידי ח"כ יורי שטרן ז"ל וחברי סיעת ישראל ביתנו. היום, לרגל ציון יום השנה לפטירתו של שטרן בכנסת, ביקש מי שהיה עוזרו הפרלמנטרי בעבר ויו"ר ועדת הכספים בהווה, סטס מיסז'ניקוב, להעלות את הצעת החוק לקריאה ראשונה. לאחר מגעים ממושכים הגיעו מיסז'ניקוב והאוצר לידי הסכמה, והחוק הגיע להצבעה ואושר.

 

הצדדים סיכמו כי במהלך הכנת הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית ידרשו חברי הכנסת לדון בשלוש נקודות מהותיות שיקבעו את אופי החוק כולו. ראשית יוחלט מהם הקריטריונים להגדרת עצמאי כמובטל. כן יש להכריע מה יהיה גובה דמי האבטלה, בהתבסס על זרם ההכנסות של העסק. לבסוף ידרשו חברי הכנסת להכריע מה יהיה פרק הזמן המינימלי בו יידרשו העצמאים לשלם דמי ביטוח לאומי על מנת שיהיו זכאים לדמי האבטלה. על פי הצעת החוק, התקופה תחל רטרואקטיבית כבר מתחילת שנת 2007, כלומר שהעצמאים יקבלו שנה "במתנה".

 

ח"כ מיסז'ניקוב אמר ל-ynet לאחר ההצבעה כי "הגיע הזמן, לאחר 15 שנים של מאבק, לתת בטחון ממשי למקימי עסקים קטנים ובינוניים, שהם כידוע המנוף של כלכלת מדינת ישראל. עבורי היום זהו צעד נוסף להגיע אל המטרה, אולם דרך ארוכה עוד לפנינו. כיו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים התחייבתי בפני בעלי העסקים להעניק בטחון כלכלי למשפחותיהם.

  

לפני כחודש אישרה הכנסת את חוק מס הכנסה שלילי, שיחול גם הוא על עצמאים, זאת בעקבות לחצים רבים שהופעלו על האוצר מצד ארגון העצמאים וחברי ועדת הכספים.

 

נשיא לה"ב (ארגון העצמאים), יהודה טלמון, אמר ל-ynet בעקבות אישור הצעת החוק: זהו יום בשורה לעצמאים, משום שאפליה לא מוצדקת, אשר נגררת לאורך שנים, סוף כל סוף מוסרת מעל סדר היום. מגזר העצמאים שגילה אחריות ובגרות בכך שחתם מרצון על הסכם הפנסיה, ודאג בכך לעתידם של העובדים, קיבל היום תמורה ראויה לאגרה הזכות לקבל דמי אבטלה ככל העובדים. צר לי שיורי שטרן ז"ל, שהוביל את המאבק ביחד איתנו, לא זכה לראות את היום המאושר הזה."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיסז'ניקוב. "לתת בטחון למקימי עסקים"
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים