שתף קטע נבחר

הוריה של תאיר ראדה: נתבע את ביה"ס והרשויות

ועדת הבדיקה שהקים משרד החינוך בעקבות רצח הנערה לפני כשנה, הגישה את מסקנותיה לבני המשפחה ואלה הגיבו בזעם לנוכח המסקנות ומאיימים להגיש תביעה. "הרשויות מנסות לטייח את סיפור הרצח. המועצה, המשטרה ובית הספר התנהלו באופן כושל במשך שנים וכעת מנסים לטאטא את הלכלוך"

13 חודשים לאחר שנרצחה בתם, תאיר, שוקלת משפחת ראדה להגיש תביעת ענק נגד בית הספר "נופי גולן", המועצה המקומית קצרין ומשטרת ישראל. זאת, לאחר שאמש (יום ג') קיבלו ההורים את הדו"ח המיוחד שהכינה ועדת הבדיקה של משרד החינוך בראשות אלי שיש וממנו עולה, לטענתם, כי הרשויות מנסות "לטייח" את סיפור הרצח.

 

"אנו נתבע את בית הספר, המועצה והמשטרה. ישנם אנשים שצריכים לשלם את המחיר", אמרה ל-ynet אילנה ראדה, אמה של תאיר. "במשך שנים היתה כאן התנהלות כושלת הן של המועצה, המשטרה והן של בית הספר בכל הנוגע למקרי אלימות. לצערי באופן התנהלותם, הם הכשירו את הקרקע לרצח והדו"ח שקיבלנו מלמד כי דבר לא השתנה", היא הוסיפה.

 

בשעות הצהריים הגיעו שישה מחברי הוועדה לבית משפחת ראדה בקצרין, בכדי למסור את הדו"ח באופן אישי למשפחה. "ביקשנו לראות את הדו"ח בנוכחותם, אך הם (חברי הוועדה - ש.ר.א) אמרו כי מוטב שנראה אותו לאחר שיילכו, ואם יהיו לנו שאלות אז שנתקשר אליהם. נראה לי שהם חששו שנפתח אותו בפניהם. בדו"ח גם מופיע שבמהלך הכנתו שוחחו חברי הוועדה עמנו, אך אני לא זוכר שמישהו מהם הגיע לכאן", אמר האב שמואל.

 

דו"ח ועדת שיש מגולל לאורך 19 עמודים את האירועים שקדמו לרצח תאיר ראדה וטוען כי תהליך הקמת הוועדה התעכב, מאחר שהמשטרה ביקשה ממשרד החינוך להמתין עד לסיום החקירה. חברי הוועדה בחנו את גדרות ושערי בית הספר "נופי גולן", את האפשרויות להיכנס ולצאת ממנו ואת השיפוצים שהתנהלו במקלט בו עבד רומן זדורוב, הנאשם ברצח.

 

"הדו"ח מעלה חשד כי הוא אינו אמיתי. איך יכול להיות שמשרד החינוך בודק את עצמו? הייתי מצפה שהוועדה שתחקור את התנהלות המקרים תהיה חיצונית" הטיח האב, שמואל ראדה, במהלך הפגישה עם חברי הוועדה שנמשכה כשעתיים. "בדו"ח גם מופיע שבמהלך הכנתו שוחחו חברי הוועדה עמנו, אך אני לא זוכר שמישהו מהם הגיע לכאן", הוסיף.

 

בהתייחסות לנהלי הביטחון בבית הספר עד לרצח, מצאה הוועדה כי "תחושת הביטחון באזור והניתוק ממציאות הפיגועים ברחבי הארץ לאורך השנים השרישו התנהלות חברית משפחתית". עוד נמצא כי "האקלים" בבית הספר עד לאירוע היה נעים וחברי וכי "עולה תמונה שבית ספר התאפיין במערכת יחסים מכבדת בין הצוות לבין התלמידים והוריהם".

 

 

"אני שואלת האם לשרוף למורה את המכונית זו מערכת יחסים מכבדת? האם להצית לרכזת שכבה את המשרד זו מערכת יחסים נעימה? אני תמהה מה בדקו בדו"ח, או שאולי במכוון הציגו תמונה מתיפייפת וטאטאו את הלכלוך מתחת לשטיח", אמרה אילנה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילנה ראדה. תמונה מתיפייפת
צילום: חגי אהרון
צילום: אביהו שפירא
ועדה חיצונית. שמואל ראדה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים