שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדד דצמבר עלה ב-0.6%; האינפלציה ב-2007 - 3.4%
  האינפלציה בשנת 2007 כולה היא הגבוהה ביותר בחמש השנים האחרונות, ונמצאת מעל יעד האינפלציה שקבעה הממשלה. הזינוק במדד - עקב עלייה חדה במחירי הדלק והמזון

  מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר עלה בשיעור של 0.6%, מעל הערכות מקדימות שצפו עליית מדד של 0.4%-0.5%. כך מסרה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

   

  האינפלציה בשנת 2007 כולה מסתכמת ב-3.4%, מעל יעד האינפלציה שקבעה הממשלה שעומד על 1%-3%.

   

  המדובר בשיעור האינפלציה הגבוה ביותר בחמש השנים האחרונות. המדד הגבוה נקבע בעיקר בגלל התייקרות הדלק ומוצרי המזון, שהיתה מעל ומעבר גם להערכות בבנק ישראל.

   

  הסעיפים שהכי תרמו לעליית המדד הם: דלק (0.64%); חלב ומוצריו שתרמו 0.3% מסך עליית המדד; חשמל לצריכה פרטית, שתרם (0.25%); ופירות טריים, שתרמו 0.23% לעלייה באינפלציה.

   

  שחיקת הדולר קיזזה את עליית המדד בסעיפים הבאים: סעיף שכר הדירה הוריד את המדד ב-0.111%, הירידה במחירי המחשבים הנמיכה את המדד ב-0.08%, והנסיעות לחו''ל הורידו את המדד ב-0.05%. נתון חשוב נוסף: הורדת מס הרכישה במסגרת הרפורמה במיסוי קיזזה את המדד ב-0.07%.

   

  העלייה במחירים בשנה שחלפה קוזזה גם הודות לירידה במחירי מוצרי קוסמטיקה, מלפפונים, עדשות ומשקפיים, הנהלה, טלוויזיה, כלי מיטה ומצלמות. 

   

  בראייה שנתית עולה כי בשליש הראשון של השנה לא נרשמה אינפלציה בכלל, בשליש השני של השנה ניתן לראות תחילה של התעוררות אינפלציונית ורוב האינפלציה נרשמה בשליש האחרון של השנה. זאת בעקבות העליה החדה במחירי הדלקים שנרשמה בסוף השנה.

   

  אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר בתגובה לפרסום מדד דצמבר כי "מדד המחירים לשנת 2007 מראה כי המשק הישראלי עמד ביעד האינפלציה שנקבע לו, הגם שהיו סטיות בין ציפיות הבנק לבין הממצאים. המדד משקף את תרומתה של הצריכה הפרטית כמובילת צמיחת המשק".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים