שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: לא תצטרכו להביא אישור רופא לחדר הכושר

  פרסום ראשון: עד היום נדרש כל מתאמן במכון כושר על-פי החוק להביא עמו אישור כשירות מרופא כתנאי קבלה למכון. בקרוב מאוד זה ישתנה. "אין בבדיקת המאמץ תועלת. לחייב את כל מי שרוצה להתאמן להיבדק – זה מיותר", מסביר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות

  אישור רופא כבר הבאת? כל מי שבוחר להתאמן בחדר כושר מוסדר, חייב על-פי החוק להביא עמו אישור כשירות מרופא, עניין מטריד לרוב האנשים הבריאים. משרד הבריאות מעוניין לשנות את החוק המסדיר את הפעילות בחדרי הכושר, כך שאדם בריא שמעוניין להתאמן, לא יצטרך יותר לעבור בדיקות מאמץ ולהביא אישור מהרופא. משרד הבריאות העביר את עמדתו למשרד המדע התרבות והספורט שנוטה לתמוך ביוזמה.

   

  ההחלטה על שינוי החוק נולדה בעקבות המלצה של המועצה הלאומית לקרדיולוגיה, לפיה אדם בריא יכול להסתפק בחתימה על הצהרת בריאות לפני תחילת האימונים. אדם שבשל גורמי סיכון (למשל סובל מלחצים בחזה או מלחץ דם גבוה) אינו יכול לחתום על ההצהרה, יופנה לבדיקות מאמץ.

   

  "החוק מחייב כל מי שרוצה להתאמן להביא אישור לאחר שעשה בדיקות מאמץ. המצב הוא שהמחוייבות הזו מונעת מחלק מהאנשים להתעמל, משום שצריך ללכת לרופא, לשלם ולעבור בדיקות", מסביר ד"ר בועז לב המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. "כל האיגודים המקצועיים מסכימים שאין בבדיקת המאמץ תועלת, אלא אם אותו אדם סובל ממחלה כלשהי. לחייב את כל מי שרוצה להתאמן להיבדק – זה מיותר".

   

  מהמלצות הקרדיולוגים עולה כי הסיכוי לאתר בבדיקת מאמץ גורם סיכון אצל אדם בריא הוא קלוש ביותר. לדברי פרופ' דן צבעוני, מנהל המחלקה הקרדיווגית בשערי-צדק וחבר במועצה הלאומית לקרדיולוגיה, "בדיקת המאמץ באדם בריא היא לא יעילה. בנוסף, אם אין לאדם גורמי סיכון, הסיכוי שיקרה לו משהו בחדר הכושר הוא קלוש. מטרת ההמלצות היא להגביר את השימוש בפעילות גופנית ככל שאפשר".

   

  וגם כשמגיעים לרופא לקבלת האישור, לעיתים קרובות הרופא עצמו יוותר על בדיקת המאמץ הנדרשת על-פי החוק ויצייד את המבקש באישור באופן אוטומטי. ד', מתאמן במכון כושר כבר שנים רבות, מספר: "מעולם לא עשו לי בדיקת מאמץ כדי לקבל אישור למכון הכושר. הייתי מגיע לרופא המשפחה, מבקש ממנו את האישור ומקבל אותו בתוך שתי דקות כמעט מבלי שהרופא אפילו יבחן אותי במבט נוסף".

   

  אם ישונה סעיף החוק הדבר עשוי להקל לא רק על הציבור, שנדרש לשלם כ-120 שקלים ואף יותר עבור בדיקות המאמץ אלא גם על הרופאים. "הבדיקות מגבירות את העומס על הרופא בצורה לא סבירה, הפכנו לפקידים", אומר פרופ' צבעוני. טענה דומה מעלה ד"ר לב: "לא צריך להפוך את כל החיים למנוהלים על ידי רופאים, הבדיקות גם מכבידות על המערכת לצרכים שהם לא חיוניים", ומוסיף, "מה שיקדם את הבריאות בצורה טובה יותר זה שאנשים יעשו ספורט בצורה מודרכת. זה יותר חשוב מאשר הבדיקות עצמן".

   

  ממשרד המדע התרבות והספורט, הממונה על חוק חדרי הכושר נמסר: "המשרד מגבש עמדתו בימים אלו. ככלל, נטייתנו לתמוך בעמדת משרד הבריאות".

  פורסם לראשונה 15/01/2008 23:59

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בקרוב לא תצטרכו אישור. מכון כושר
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים