שתף קטע נבחר

ניסוי מוצלח במערכת רקטות נערך באזור פלמחים

הניסוי נערך כחלק מפיתוח תחום הרקטות. אזרחים רבים דיווחו על שובל עשן שנראה מאזור פלמחים ועד השרון. עד ראייה: "בשלב הראשון, המנוע כבה ואז החל השלב השני"

מערכת הביטחון ערכה הבוקר (יום ה') ניסוי מוצלח במערכת רקטות. במהלך הניסוי, חוברה מערכת ההנעה לטיל ניסוי, כדי לבחון כיצד מתנהלת המערכת. לאור ההצלחה, ייבחנו כיצד לשלב את המערכת החדשה בטילים שונים. בעקבות הניסוי שעבר בהצלחה, נראה שובל עשן מאזור הדרום ועד אזור השרון. 

 

במערכת הביטחון התניעו באחרונה את תהליך ההגנה הרב-שכבתית, במסגרתה תפותח מערכת "כיפת ברזל" ליירוט קסאמים וישולבו גם טילי ה"חץ" ליירוט טילי קרקע-קרקע. ממערכת הביטחון נמסר כר כי "נערך ניסוי בתחום ההנעה הרקטית בבסיס פלמחים, כחלק מפיתוח תחום הרקטות".

 

הניסוי המדובר מהווה חלק מתוכנית העבודה לפיתוח של מערכות הגנה רקטיות. בדומה לקודמו, שר הביטחון, אהוד ברק, הכריז עם כניסתו לתפקיד כי בכוונתו להביא לפיתוחה של מערכת הגנה רב-שכבתית, שתביא לפיתרון יירוטי לכלל האיומים בפניהם ניצבת ישראל, מהפצמ"ר ברצועת עזה ועד האיומים של הטילים ארוכי הטווח מסוריה ואיראן.

  

במסגרת פיתוח זה, עורכת מערכת הביטחון ניסויים שונים שתכליתם לבחון ולשפר את ביצועי הרקטות המיירטות. בניסוי הזה נבחנה מערכת הנעה חדשה. הניסוי עבר בהצלחה ובעתיד יתבצעו ניסויים נוספים מסוג זה ואחרים על מנת לפתח את הרקטות.

 

השובל נצפה אפילו באזור ואדי ערה 

השובל נראה למרחק רב. למשטרה הגיעו אפילו טלפונים מאזור היישובים הסמוכים לאליקים, מאזור זכרון יעקב ומאזור ואדי ערה. במשטרה שלחו כוחות לאזורים הללו, אולם לא נמצא כל מוקד של נפילה. "הדיווחים היו אמינים ושיערנו כי אכן מדובר בטיל, עם זאת הבנו שזהו ניסוי של צה"ל", אמרו במשטרה.

 

אזרחים רבים דיווחו ל-ynet באימייל האדום על השובל שנראה בסביבות 8:45 נע מאזור פלמחים. נועם מתל-אביב סיפר ל-ynet: "נסעתי ברחוב המסגר בתל-אביב מצפון לדרום ופתאום בשמיים אני רואה שובל של טיל מזנק מצפון לדרום. שלפתי מצלמה וצילמתי. ניתן לראות את השלבים של הטיל, בשלב הראשון, המנוע כבה ואז החל השלב השני. השובל הלבן נגמר בנקודה כמעט בלתי נראית".

 

אזרח אחר, דודי, סיפר: "הייתי בכביש 412 מיהוד לכיוון מחלף שפירים וראיתי את הטיל. בהתחלה חטפתי חום, כי בדיוק מטוס המריא (הכביש קרוב לשדה התעופה) וחשבתי שמדובר בטיל כתף".

 

מדי פעם מבצעת מערכת הביטחון ניסויי טילים ומערכות רקטות בבסיס פלמחים. בין היתר בוצעו שם בעבר מספר ניסויים בטיל "חץ" מתוצרת התעשייה האווירית, שנועד להגן על ישראל מפני טילי קרקע-קרקע. בין היתר מיועד החץ להתמודד עם השיהאב האיראני ועם הסקאד הסורי. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אדווה נפתלי ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרקטה, כפי שנצפתה באזור יהוד
צילום: דודי מגן
הרקטה מעל תל-אביב
צילום: נעם הדס
מאיץ פיתוח מערכת ההגנה. ברק
צילום: שלום בר טל
מומלצים