שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לקראת חתימה: האוצר והמרצים מנסחים ההסכם
  נציגי המרצים והאוצר כבר היו על סף חתימת הסכם שיביא לסיום השביתה שהחלה לפני 89 ימים, אלא שברגע האחרון נתגלעה מחלוקת סביב ניסוח אחד הסעיפים. כעבור כמה שעות הגיעו הצדדים להבנה וכעת הם עומלים על ניסוח הסעיף

  נציגי המרצים והאוצר קיימו הלילה (יום ו') דיונים מרתוניים לקראת חתימה על הסכם שיביא לסיום השביתה שהחלה לפני 89 ימים. הצדדים ניסחו הסכם עקרונות ועמדו על סף חתימה, אך ברגע האחרון נתגלעה מחלוקת לגבי סעיף אחד. כעבור כמה שעות הגיעו הצדדים להבנה וכעת הם עומלים על ניסוח הסעיף.

   

  במשרד האוצר טענו כי המרצים מתעקשים על פרשנות מוטעית של הסעיף הנוגע להשפעת תוספת השכר על המשק, אך המרצים אמרו כי מבחינתם אין מחלוקות וכי הם בודקים האם להסכם תהיה השפעה רוחבית על המשק או רק על המרצים. לדברי המרצים, החתימה על ההסכם קרובה ואין מחלוקות עקרוניות בין הצדדים.

   

  על פי ההסכם, האוצר מתחייב להעניק למרצים מדי שנה תוספת של 1.5% לשכרם. הצדדים הגיעו להסכמה על המתווה שהציג יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לפיו יקבלו המרצים פיצוי בגין שחיקת שכרם בשיעור של 16.8 אחוז על השנים 1997 עד 2007, כולל. אם הצדדים יספיקו לחתום על ההסכם - ביום ראשון יחזרו המרצים ללמד באוניברסיטאות.

   

  לפי המתווה, הפיצוי יינתן בפריסה של שלושה תשלומים במהלך השנתיים הקרובות. כמו כן, תינתן תוספת של 4.7 אחוזים באותה פריסה בהתאם לשכר במגזר הציבורי. עוד נקבע מנגנון זחילת שכר בגין שחיקת שכר עתידית עד שנת 2015, שעלותו אחוז וחצי בשנה.

   

  במשרד האוצר דרשו תחילה כי התוספת תחול רק על מרצים שעובדים כעת ולא על מרצים שיצטרפו לעבודה בעתיד, ואילו המרצים דרשו להעניק את התוספת גם רטרואקטיבית, כך שמרצה שיצטרף לעבודה יקבל גם הוא את השכר המשופר.


  מישהו מקשיב להם? שיירת סטודנטים בכביש 1 (צילום: שלומית עצבה)

   

  הלילה דווח כי נציגי המרצים ומשרד האוצר להסכמות ברוב הנושאים, כולל סוגיית הפנסיה לגימלאים, על פי המתווה שהציע עיני.

   

  "אני שמח שהמרצים והאוצר גילו מספיק אחריות לקבל את ההצעה שהצעתי, אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הסמסטר היה מתבטל. מדובר היה בנזק בלתי הפיך למרצים, סטודנטים, להשכלה הגבוהה ולמשק כולו", אמר עיני כשהיה נראה שההסכם עומד להיחתם.

   

  גורמים בהסתדרות העוסקים במו"מ אמרו אמש ל-ynet כי ישנה התקרבות בין הצדדים.

  "זו הפעם הראשונה במשא ומתן שיש הסכמה על המספרים של מתווה עיני. הצדדים קיבלו את המתווה. אנחנו מקווים שהם יתקרבו בנושא הפרישה על מנת שכבר בבוקר יהיה הסכם".

   

  בהתאחדות הסטודנטים איימו כי אם יתקבל מתווה אחר מזה של עיני - מתווה הכולל את יישום ועדת שוחט בתמורה לתוספת שכר, ישביתו את הלימודים החל מיום ראשון הקרוב. במסגרת דיוני המשא ומתן הוצעו למרצים מספר טיוטות הסכמים.

   

  באחת מהטיוטות הובטחה למרצים תוספת של חמישה אחוזים, אם ייושמו מסקנות ועדת שוחט לרפורמה בהשכלה הגבוהה. הסטודנטים מתנגדים לדו"ח שוחט, הכולל בין היתר העלאה של שכר הלימוד.

   


  פורסם לראשונה 17/01/2008 23:16

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סטודנטים באונ' ת"א. מחכים להסכם
  צילום: ירון ברנר
  ללמוד או לא ללמוד?
  צילום: תמי לרר
  פרופסור צבי הכהן
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים