שתף קטע נבחר

מדענים טוענים: הצלחנו לשבט עובר אדם

חברת ביוטכנולוגיה מסן דייגו בשם Stemgen, טוענת כי הצליחה ליצור שיבוט של אדם בוגר, מדגימת תאי עור. העובר המשובט הגיע עד השלב שבו ניתן להפיק תאי גזע - אך לא מעבר לכך. מדען קוריאני שטען טטענות דומות לפני כשנה - הודה בזיוף ונאלץ להתפטר

מדענים בחברת סטם-ג'ן (Stemagen) חברת ביוטכנולוגיה קטנה מסן דייגו טוענים כי השתמשו בשיבוט כדי ליצור עוברי אדם מתאי גזע שנוצרו מדגימת עור של שני גברים. העבודה מסמלת צעד נוסף לקראת ההבטחה של יצירת עוברים שיהיו עותקים זהים של חולה ואשר ניתן יהיה להשתמש בהם לצרכי ריפוי. אף כי העוברים גדלו רק מספיק כדי לייצר תאי גזע עובריים בשלב מוקדם מאוד, העבודה יכולה להיראות כצעד תיאורטי לקראת יצירת תינוקות המהווים העתק גנטי של אנשים אחרים.

 

בהודעה שפרסמה החברה ביום ה' האחרון, אמרו המדענים שביצעו את הניסוי, כי השתמשו בתאי גזע בוגרים, כדי לייצר עוברים משובטים שהתפתחו עד לשלב הבלציסטה - שבו ניתן להפיק תאי גזע. ואולם החוקרים לא הפיקו את אותם תאי גזע. קבוצת החוקרים ייצרו חמישה עוברים בעזרת 25 ביציות שנתרמו. טביעות ה-DNA הראו כי לפחות אחד מהעוברים הללו היה שיבוט של אחד האנשים שמעורם נלקחה הדוגמה. "אנו הראשונים בעולם שלקחנו תאים מבני אדם בוגרים ותיעדנו כיצד הצלחנו לשבט עוברים מהם" אמר החוקר הראשי, ד"ר סמואל ווד, בראיון לבי.בי.סי.

 

"מדובר בשלב חשוב לקראת המטרה הסופית של הפקת תאי גזע ספציפיים לחולים ספציפיים בשיטה של העברת גלעין ה-DNA (מילה אחרת לשיבוט - א.ב.)" אמר ד"ר ג'ורג' דליי, חוקר תאי גזע בהארווארד ובבית החולים לילדים בבוסטון לניו יורק טיימס.

 

עוד ב"הידען": אבא של "דולי" חוזר בו: שיבוט זו לא הדרך לתאי גזע

 

כזכור לפני כשנתיים טען מדען דרום קוריאני, הוואנג וו סוק, כי הצליח לשבט עוברי אדם ויצר מהם תאי גזע אך מאוחר יותר התברר כי זייף את תוצאות הניסוי והוא נאלץ להתפטר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
הגיעו לשלב עובר. המחשה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים