שתף קטע נבחר

בחירות כלליות בקובה: עתידו של קסטרו במוקד

פידל קסטרו עתיד להיבחר היום כנציג המחוז השביעי של סנטיאגו לאסיפה הלאומית של קובה - אך השאלה האמיתית היא במי תבחר האסיפה הכללית לנשיא ב-5 במרס

קובה תבחר היום (א') אסיפה לאומית חדשה - שצפויה להכריע האם המהפכן הקשיש פידל קסטרו ייקבל בחזרה את מושכות השלטון במדינה הקומוניסטית היחידה באמריקה. 

 

קסטרו, הנעדר מהשלטון זה 18 חודשים מאז שאושפז כדי לעבור ניתוח במערכת העיכול והעביר את סמכויות השלטון לאחיו הצעיר ראול, נמנה עם 614 המועמדים הצפויים להיבחר לאסיפה. מתוך האסיפה תיבחר מועצת המדינה בת 31 החברים, שבראשה יעמוד הנשיא.

 

בבחירות לא צפויות הפתעות, וגם אין בחירה. 614 המועמדים צפויים להיבחר בלי כל תחרות. אך העולם כולו עתיד לעקוב בעניין רב אחרי האסיפה הלאומית של קובה, שאמורה להכריז ב-5 במרס על זהותו של נשיא המדינה. יש אפשרות סבירה שלראשונה מאז חמישה עשורים, תבחר האסיפה הלאומית נשיא אחר על פני פידל קסטרו.

 

מאז שהעביר קסטרו את סמכויות השלטון לאחיו, עלתה שאלת עתידו של המהפכן הקשיש בן ה-81, ששלט בקובה מאז 1959, לראש סדר היום. קסטרו עדיין מתאושש מהניתוח שעבר, ומאז לא נראה בציבור - אלא רק בתצלומי סטילס ווידיאו - והמדינה מתיחסת לבריאותו כאל סוד צבאי. הוא עצמו העביר לאחרונה מסרים סותרים בנוגע לעתידו הפוליטי.

 

בדצמבר האחרון הודיע לראשונה כי אין בכוונתו "להיאחז בכוח במושכות השלטון", או למנוע את עלייתו של דור מנהיגים חדש במדינה. בשבוע שעבר שידרה הטלוויזיה הקובנית סרטון וידיאו ראשון שלו זה שלושה חודשים, שבו נראה קסטרו רזה אך עירני. "אני מרגיש טוב", אמר קסטרו בסרטון לנשיא ברזיל לואיס אינאסיו לולה דה סילבה שבא לבקרו.

 

עם זאת, במאמר שפרסם קסטרו יום מאוחר יותר, הודה המהפכן הקשיש - המועמד לאסיפה מטעם מחוז הבחירה השביעי בעיר סנטיאגו - כי כבר אין לו כוח לשאת נאומים. "אני לא נהנה מהיכולת הפיזית שתאפשר לי לנאום בפני תושבי העיר שבחרה בי כמועמדה. אני עושה את מה שאני יכול - אני כותב", כתב קסטרו במאמר שפרסם בשבוע שעבר.

 

קסטרו אמנם נראה במצב בריאותי טוב יותר מאשר אשתקד - אך פרשנים רבים מאמינים כי לא יוכל לחזור לכהן כנשיא קובה. על פי אחת ההערכות, הוא עתיד להתמנות ל"נשיא על הנייר", ולמשוך בחוטים מאחורי הקלעים בעוד שגורמים אחרים יתמודדו עם העבודה היומיומית. אם יבחר באופן רשמי יורש - לא ברור אם יבחר באחיו ראול או בפקיד ממשל צעיר יותר, כגון סגן הנשיא קרלוס לאגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסטרו ונשיא ברזיל, בשבוע שעבר
צילום: איי אף פי
מומלצים