שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המבקר בדיון על דו"ח וינוגרד: אשם מי שבראש
  מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, התייחס לדו"ח וינוגרד העומד להתפרסם בקרוב על מחדלי מלחמת לבנון השנייה. הוא הדגיש את ערך האחריות האישית ואמר: "לא הש"ג אשם, אלא מי שנמצא בראש הפרמידה, או קרוב אליה"

  מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, הבהיר הערב (יום א') את עמדתו בנוגע לאחראים על מחדלי מלחמת לבנון השנייה. במושב שעסק בדו"ח ועדת וינוגרד, במסגרת כנס הרצליה הנערך בכנסת, אמר המבקר: "לא הש"ג אשם, אלא מי שנמצא בראש הפרמידה, או קרוב אליה. אליהם צריכים להפנות את דרישות הביקורת ואת חיציה".

    

  לינדנשטראוס המשיך והבהיר: "זהו יסוד חשוב מאין כמוהו. גם אם עיקר הביקורת מתרחשת כיום בזמן אמת, וגם אם

  בדו"חות הביקורת שיונחו על שולחן הכנסת ויפורסמו ברבים יצוינו שמות המבוקרים, מה תועלת בכך אם לא תהיה דרישה להסקת מסקנות אישיות?

   

  "דומה שהכלל הנותן מעמד אפקטיבי ביותר לביקורת הוא הכלל של האחריות האישית. גם אם זו גישה חדשה ומחמירה, היא מחויבת המציאות. אחריות אישית משמעה שעובדי ציבור צפויים לסנקציות אם הם מתנהגים בניגוד לדין, בזדון, באדישות מוחלטת, ברשלנות רבתי או בעצימת עיניים".

   

  לדברי המבקר, ברור שאין רבים שייבחרו בהסקת מסקנות אישיות כאלטרנטיבה ראשונה, אך מכאן חשיבותו של דו"ח הביקורת, החושף את עובדות הפגיעה בציבור.

   

  "הקביעה כי קיימת אחריות אישית שנבחנה במקצועיות, בזהירות

  מירבית ועל פי כללי הצדק הטבעי, היא חלק מתהליך הביקורת הנתונה על פי החוק בידי מבקר המדינה. בשימוש בבביקורת יש ערובה אמיתית למינהל תקין, הוגן וטהור מידות בשירות הציבורי", סיכם לינדנשטראוס את דבריו בכנס שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה של המרכז הבינתחומי הרצליה.

   

  דן מרידור אמר באותו דיון ש"בממשלה ובקבינט אין שום עבודת מטה לפני קבלת החלטות בנושאים מדיניים ובטחוניים. השרים מקבלים החלטות בענייני ביטחון בלי שיש להם את כל הנתונים ואת כל האפשרויות".  

   

  בדיון התפתח ויכוח סוער בין עוזי דיין לבין ראש מועצת קדימה וראש עיריית ראשון לציון, מאיר ניצן. "ההחלטה לצאת לקרב האחרון היתה כשל מוסרי בתורת המידות, השחתת מידות. ראש הממשלה איבד את סמכותו המוסרית לשלוח חיילים לקרב", אמר דיין.  

   

  מאיר ניצן נזעק לעזרתו של אולמרט ועלה לבמה: "התביישתי בעוזי דיין שהלך להפגין עם המילואמניקים - לא כך עושים כאשר ממול עומד אויב אכזר. האויב מחזיק חלקי גופות, וכאן קוצצים את ראש הממשלה". דיין השיב: "מלחמה במזרח התיכון לא מנצחים בנקודות, יש צורך בהכרעה ברורה וחד-משמעית". ניצן לא נותר חייב: "איפה הכישלון? ההפסד במלחמה היה אצל הפוליטיקאים בלבד". 

   

  חבר ועדת וינוגרד אמר לפני כשבוע ל-ynet כי "הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד צפוי להיות דרמטי ומכריע". לדבריו, לדו"ח עשויות להיות השלכות קיצוניות - "עד כדי חילופי שלטון". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי וייס
  לינדנשטראוס. מכוון גבוה
  צילום: יוסי וייס
  אולמרט. המבקר התייחס אליו?
  צילום: איי אף פי
  מומלצים