שתף קטע נבחר

בדקנו: Blogger, שירות הבלוגים של גוגל בעברית

הגיור של Blogger מהווה חדשות טובות לישראלים שרוצים לפתוח בלוג, אך האם הוא מציב אלטרנטיבה ראויה לבלוגיות העברית הוותיקות?

Blogger, שירות הבלוגים של גוגל, תומך גם בעברית החל מסוף השבוע. אלה חדשות מצוינות לגולשים הישראלים, הנהנים משירות מקוון ברמה בינלאומית. מי שרוצה לפתוח בלוג בכמה צעדים פשוטים יכול היום לבחור בין כמה אפשרויות: Blogger של גוגל, "ישראבלוג" "של נענע", "הבלוגיה" של תפוז, "בלוגלי", המתבסס על מערכת wordpress, הגירסה העברית של wordpress.com ועוד. בסקירה זו נתמקד רק בגירסה העברית של Blogger.

 

פותחים בלוג בקלות

הגדרת הבלוג מתבצעת בקלות: ראשית יש לפתוח חשבון ברשת גוגל (כל מי שרשום כבר ל-Gmail או לאחד השירותים האחרים של גוגל יכול להזין את השם והסיסמה הקבועים). כעת צריך לבחור כותרת לבלוג וכתובת אינטרנט שתזכה לסיומת blogspot.com. מצער למדי שלא הוקצתה הכתובת blogspot.co.il למשתמשים בישראל - מכיוון ששמות אטרקטיביים רבים כבר תפוסים. זה בהחלט חיסרון משמעותי, אם כי יש אפשרות להפנות את הבלוג לדומיין עצמאי שברשותכם חינם. במקרה כזה יש להצטייד בפרטי השרת.

 

בשלב השני בוחרים תבנית עיצוב לבלוג. כעת זמינות עשרות תבניות המותאמות לעברית ואפשר לצפות מגוגל להוסיף תבניות בהמשך. משום מה, בשלב הקמת הבלוג אפשר לבחור רק באחת מ-12 תבניות עיצוב ורק לאחר הקמת הבלוג, כאשר בוחרים באפשרות "תבנית" בתפריט הניווט, אפשר לבחור בתבניות נוספות. נוסף על כך, דרך מסך "ערוך תבנית" בתפריט "תבנית" אפשר לטעון תבנית מוכנה מהרשת (בשלב זה אין כאלה בעברית אך סביר להניח שיופיעו בהמשך) או לערוך תבנית קיימת – לבעלי כשרון עיצוב וידע ב-HTML.

 

אפשרויות מתקדמות

זה הכל. בשלב זה הבלוג כבר פועל וזמין לכל ברשת. מי שמעוניין בכך יכול להוסיף ולהתאים אישית את הבלוג. במסך "גופנים וצבעים" תחת "תבנית" ניתן לשנות את הצבעים לגופנים, רקעים, טקסט, קישורים ועוד רכיבים רבים. אפשר גם לשנות את הגופנים הקבועים.

 


 

במסך "הגדרות בסיסיות" אפשר להשפיע על תכונות נוספות – למשל, אם תוצא לקוראי הבלוג אפשרות לשלוח קטעים לחברים בדואר אלקטרוני באמצעות טופס או אם להגדיר את הבלוג כמיועד למבוגרים בלבד, באופן בו תוצג אזהרה מקדימה לכל מי שייכנס אליו.

 

במסך "רכיבי הדף" באפשרות "תבנית" אפשר לסדר מחדש את כל רכיבי הבלוג באמצעות ממשק פשוט של גרירה ושחרור. לא רק ניתן להזיז את רכיבי הדף אלא גם לערוך את רובם – למשל, לקבוע מהיכן תיטען תמונת הכותרת – מהמחשב האישי או מהאינטרנט או להוסיף רכיבים לטור הצדדי, בהם:

 

  • רשימה של דברים שאהבתם – סרטים, ספרים, אלבומים ועוד.
  • משאל – סקר המיועד לקוראי הבלוג.
  • קישורים – לבלוגים שאתם קוראים ואחרים.
  • RSS – כותרות מבוססות RSS מכל מקור התומך בכך.
  • תגיות – מאפשרות ניווט נושאי קל לעומק ארכיון הבלוג שלכם.
  • מצגת תמונות – מצגת תמונות מתוך האלבום שלכם ב-picasaweb, flickr ועוד.
  • ווידיג'יטים – ניתן להוסיף יישומונים מבוססי HTML/JavaScript מכל אתר חיצוני.

 


 

עוד אפשרויות מתקדמות

במסכים של אפשרות "הגדרות" אפשר לקבוע אם התגובות יתפרסמו בבלוג או יוסתרו, ומי יכול להגיב – רק משתמשים הרשומים בבלוג, משתמשים הרשומים לגוגל או כולם. אגב, בחלק ממסכי ההגדרות התגובות נקראות "הערות" באופן תמוה למדי. ראוי לציין כי Blogger תומכת בזיהוי משתמשים באמצעות מערכת OpenID הפתוחה. אפשר לבקש התראה בדואר אלקטרוני בכל פעם שנוספת תגובה חדשה.

 

מלבד זאת, אפשר לציין אם הקטעים יופיעו במלואם בדף הראשי של הבלוג או שיוצג קישור להמשך קריאה. משתמשים שרוצים לנהל בלוג קבוצתי יכולים להגדיר יותר מכותב אחד במסך הגדרות ולספק לכל אחד מהם הרשאות. מי שאינו מעוניין שכל העולם יקרא את הבלוג שלו יכול להגדיר שרק כותבי הבלוג יוכלו לקרוא אותו או אנשים נוספים שיוגדרו על ידו.

 

אפשרות שלא מצאנו היא משלוח עדכוני הבלוג לרשימת תפוצה בדואר האלקטרוני. הדבר היחיד הדומה לכך הוא שדה "כתובת למשלוח הבלוג", בו ניתן להכניס כתובת דוא"ל אליה ישלח הבלוג בכל פעם שתפרסם. אך בשדה יש מקום רק לכתובת אחת וההזנה מתבצעת באופן ידני.

 

נושא הכתיבה הדו-כיוונית עברית-אנגלית טופל כהלכה - הן בקריאה והן בכתיבה. עדכון רשימה חדשה באמצעות ממשק הכתיבה נוח ופשוט וכך גם לגבי הוספת קטעי וידאו או תמונות. ניתן לקבוע כיצד אלה יוצגו בדף – גודל, יישור לימין, לשמאל או מרכז. קצת צרמה לנו האזהרה לא להעלות קטעי וידאו שהם "חומר תועבה", כאשר מושג זה כלל אינו ברור אפילו לבתי המשפט.

 


 

אם משתמשים מגדירים את הבלוג שלהם למבוגרים בלבד ראוי כי יותר להם להציג כל תוכן חוקי. בתום כתיבת קטע חדש אפשר להגדיר לו תגיות (בגוגל מתעקשים לכנותן תוויות) לצורך איתור קל מאוחר יותר. כל קטע חדש נשמר אוטומטית במהלך כתיבתו – באופן שמונע טרגדיות.

 


 

אהבנו

לסיכום, Blogger בעברית הוא שירות בלוגים איכותי ומתקדם שצפוי להזניק את הבלוגוספירה העברית לשיאים חדשים. אמנם, הוא נעדר יכולות מתקדמות וגמישות שמערכת כמו Wordpress יכולות לספק, אך עבור גולשים שאינם מעוניינים להסתבך עם העלאות קבצים לשרתי FTP והרבה מאוד התעסקות ידנית בקוד, מדובר באפשרות כמעט מושלמת. אהבנו.

 

ציון:

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים