שתף קטע נבחר

וינוגרד בפתח: יריבי אולמרט נועדו בארבע עיניים

שר התחבורה מופז והפרופסור רייכמן שנמנה עם מקימי קדימה דנו בסוגיות פוליטיות שבוע לפני פרסום המסקנות הסופיות של הוועדת החקירה למלחמת לבנון השנייה. מופז ורייכמן נחשבים לשניים מיריביו הבולטים של ראש הממשלה אולמרט בקדימה

שבוע לפני פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, ה"רחש בחש" במערכת הפוליטית אינו נפסק לרגע. הערב (יום ג') נפגשו שר התחבורה שאול מופז, ופרופסור אוריאל רייכמן, ממקימי קדימה לשיחה בארבע עיניים במלון "דניאל" בהרצליה. השניים נחשבים לשניים מיריביו הבולטים של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתוך מפלגתו.

 

במערכת הפוליטית מעריכים כי מופז ורייכמן שוחחו על נושאים פוליטיים, לנוכח העובדה כי רייכמן חזר בימים האחרונים על קריאתו מלפני כמה חודשים לקיים פריימריז לראשות קדימה. מופז מצדו אמר בשבוע שעבר כי מלחמת לבנון השנייה היתה "כשל מנהיגותי". היחסים בין שר התחבורה לבין ראש הממשלה עלו על שרטון סמוך לוועידת אנפוליס ומופז אינו צפוי להיות ממגיניו של אולמרט לאחר פרסום הדו"ח. לפני כעשרה ימים פרסמו אלמונים כרזות שונות הקוראות למופז לרוץ לראשות קדימה.

 

בתוך כך, גוברת במפלגת העבודה ההערכה כי רוב חברי הסיעה תומכים בהישארות בממשלה. יו"ר העבודה ושר הביטחון, אהוד ברק, שיבח אתמול בנאומו ב"כנס הרצליה" את ראש הממשלה ואת התנהלותו. לצורך לשמור על יציבות שלטונית ולא לפרק את הממשלה, התייחסו בימים האחרונים בגלוי גם בכירים נוספים בסיעת העבודה, דוגמת חברי הכנסת אפרים סנה, מתן וילנאי ועמיר פרץ.

 

עם זאת, גורמים פוליטיים מעריכים כי ייתכן שלאחר פרסום הדו"ח, כצעד מנהיגותי מפתיע במיוחד, יחליט ברק לפרוש בכל זאת מהממשלה ולהוביל לבחירות מוקדמות כבר בחודשים הקרובים. על פי הערכות אלה, צפוי מהלך שכזה לטרוף את הקלפים במערכת הפוליטית ולבנות את מנהיגותו של ברק לקראת מערכת בחירות אפשרית.

 

על אף הדריכות הרבה, איש במערכת הפוליטית אינו מוכן להתחייב בשלב זה מה יקרה לאחר פרסום דו"ח וינוגרד הסופי. בלשכת ראש הממשלה היו שבעי רצון מכמה מהלכים פוליטיים שבוצעו בימים האחרונים, בהם פרסום מודעת תמיכה באולמרט - עליה חתומים עשרות מחברי מועצת קדימה. מהלך נוסף היה הודעתו החד משמעית של אולמרט על כך שאינו מתכוון לנהל שום סוג של משא ומתן על מועד מוסכם לבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היחסים עם רה"מ במשבר. מופז
צילום: אייל פישר
רייכמן. רוצה פריימריז
צילום: יותם פרום
מומלצים