שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ועדת וינוגרד: לא נפרסם עוד עדויות
  למרות הבטחה לבג"ץ שהעדויות יפורסמו לפני הדו"ח הסופי, עדויותיהם של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ראשי זרועות המודיעין ואלופים בצה"ל בוועדת וינוגרד טרם פורסמו. בוועדה אומרים כי פרסום אותן עדויות ייפגע בביטחון המדינה והן "אינן ניתנות לפרסום". אך מה עם עדותו של שטייניץ?

  למרות שבג"ץ הורה לוועדת וינוגרד לחשוף את העדויות שנמסרו מפי בכירי המדינה והצבא - הוועדה לא פרסמה עד היום (ה') 45 עדויות, שבוע לפני מועד פרסום הדו"ח הסופי. בוועדה אומרים כי פרסום אותן עדויות ייפגע בביטחון המדינה וביחסי החוץ של ישראל - ולכן אין בכוונתה לפרסמן כלל.

   

  75 עדים הופיעו בפני ועדת וינוגרד, הבודקת את התנהלות הדרג המדיני והצבאי במהלך מלחמת לבנון השניה. אבל עד כה פרסמה הוועדה 30 עדויות בלבד. בין האישים שעדויותיהם פורסמו: ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון בזמן המלחמה עמיר פרץ, הרמטכ"ל בזמן המלחמה רב-אלוף (במיל') דן חלוץ, נשיא המדינה שמעון פרס, שר הביטחון הנוכחי אהוד ברק, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו והשרים  חיים רמון, ציפי לבני, אלי ישי, שאול מופז, אבי דיכטר, בנימין בן-אליעזריצחק הרצוג ורפי איתן.

   

  רוב העדויות שלא פורסמו הן של בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בזמן המלחמה וקצינים בכירים במילואים. הוועדה לא פרסמה את עדויותיהם של הרמטכ"ל הנוכחי רב-אלוף גבי אשכנזי, הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף (במיל') משה (בוגי) יעלון, ראש המוסד מאיר דגן, ראש השב"כ יובל דיסקין, אלוף פיקוד הצפון בזמן המלחמה האלוף (מיל') אודי אדם, אלוף פיקוד הצפון הנוכחי האלוף גדי אייזנקוט, מפקד חיל הים בזמן המלחמה האלוף דוד בן בעש"ט, מפקד חיל האוויר האלוף אליעזר שקדי, ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין, מפקד זרוע היבשה בזמן המלחמה האלוף בני גנץ ותת-אלוף גל הירש שהיה מפקד אוגדה במלחמה.

   

  למרות זאת פורסמו כמה עדויות של בכירים בצה"ל בזמן המלחמה - כמו הרמטכ"ל חלוץ, ראש אמ"ן לשעבר האלוף (במיל') עמוס מלכא, אלוף פיקוד העורף לשעבר יצחק (ג'רי) גרשון, דובר צה"ל לשעבר תת-אלוף מירי רגב, הפרקליט הצבאי הראשי תת-אלוף אביחי מנדלבליט והצנזור הראשי אלוף משנה סימה ואקנין.

   

  אבל לא רק עדויות של אנשי צבא טרם פורסמו, גם עדותו של השר לשעבר דן מרידור לא נחשפה, וכך גם דבריהם של יו"ר ועדת החוץ והביטחון לשעבר של הכנסת, ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) ושל ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל). גם הדברים שאמרו שני פונים מהציבור, יונתן לרנר ואלוף משנה (מיל') יואב דייגי, נותרו חסויים.

   

  מוועדת וינוגרד נמסר בתגובה: "עד כה פרסמה הוועדה, בהתאם להתחייבות לבג"ץ כ-30 תמלילי עדויות. שאר העדויות אינן ניתנות לפרסום, בשל הסכנה לפגיעה בביטחון המדינה וביחסי החוץ של מדינת ישראל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ועדת וינוגרד. ארכיון
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: ניב קלדרון
  עדותו פורסמה. חלוץ
  צילום: ניב קלדרון
  העדות חסויה. הרמטכ"ל אשכנזי
  צילום: חגי אהרון
  עדותו תפגע בבטחון המדינה? אודי אדם
  צילום: ניב קלדרון
  עדות לא לפרסום? דן מרידור
  צילום: פלאש 90
  מומלצים