שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכנסת הפילה את הצעת ח"כ הנדל להקלה בחוק העישון

  קהל הלא מעשנים יכול להרגע. ההקלה לטובת המעשנים שניסה ח"כ צבי הנדל להעביר, נפלה היום בכנסת ברוב זעום של חמישה קולות. ח"כ אלדד, רופא במקצועו, הצביע במפתיע בעד ההקלה ואמר: "ההתנשאות והפטרוניות של מתנגדי העישון הופכת היום למשהו לא רציונלי, שהוא מעין דת חדשה, והיא פוגעת בזכויות אזרח בסיסיות"

  ניצחון נוסף לרודפי המעשנים: מליאת הכנסת דחתה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק אשר ביקשה לחייב רשויות מקומיות להעניק ל-20 אחוזים ממקומות הבילוי הציבוריים להתיר בשטחן עישון.

   

  נגד הצעת החוק של ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) הצביעו 30 חברי כנסת, 25 הצביעו בעד ושני ח"כים נמנעו. כך התפלגו הקולות בעד ונגד הצעת החוק:   

  מ"מ יו"ר הקואליציה ח"כ יואל חסון שפעל להשגת רוב נגד הצעת החוק אמר: "חוק העישון במקומות ציבוריים הוא חוק טוב שזוכה לתמיכה רבה בקרב ציבור הלא מעשנים ואפילו אצל ציבור המעשנים. הבעיה היא שבמדינת ישראל לא

  נותנים זמן לחוקים להשתרש ולהוכיח את יעילותם, ומיד מישהו קופץ עם דרך לעקוף אותם באמצעות הצעת חוק נגדית. אני שמח שהצלחנו להפיל את הצעתו של ח"כ הנדל והסרנו את המחסום האחרון למניעת עישון במקומות ציבוריים" .

   

  ח"כ אריה אלדד, רופא במקצועו, הצביע באופן מפתיע בעד הצעת החוק. לאחר מכן הסביר: "אני סבור שהחוקים לאיסור עישון הפכו להיות חוקים דרקוניים. זכותו של אדם בוגר להחליט אם הוא מעשן, שותה, מטפס על צוקים וכדו', כל עוד הוא אינו מסכן את בריאותם של אחרים. החוק של ח"כ הנדל הוא מידתי - ובא לאפשר לרשות מקומית להתיר פתיחת בתי קפה ומסעדות למעשנים בלבד. ההתנשאות והפטרוניות של מתנגדי העישון הופכת היום למשהו לא רציונלי, שהוא מעין דת חדשה, והיא פוגעת בזכויות אזרח בסיסיות".

   

  ח"כ הנדל - בעצמו מעשן כבד - רצה להכניס הקלה בחוק העישון לאחר שלטענתו קיבל פניות רבות ממעשנים ומבעלי עסקים. "אני לא מעודד עישון אבל יש עדיין מיליון ורבע או מיליון וחצי מעשנים. הם לא רוצחים ולא פושעים,

  וביניהם שופטי בית המשפט העליון ואפילו שר הבריאות. אני חושב שהחוק החדש חשוב, שכן רוב האוכלוסייה לא מעשנים, וזכותם לא לסבול. עד לחוק הזה הלא מעשנים הרגישו נרדפים. היום המעשנים הם אלו שמרגישים נרדפים. הכל צריך להיות מידתי".

   

  אולם ההצבעה היום בכנסת סתמה את הגולל על הנסיונות להקל על חוק המעשנים, ואלו שמחזיקים סיגריה ביד, ייאלצו להמשיך לצאת מבתי הקפה או המועדונים לרחוב הפתוח כדי לשאוף את העשן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  עישון. בכנסת החליטו - בלי הקלות
  צילום: אלי אלגרט
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים