שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אב שכול: אולמרט צריך לקבל צל"ש על המלחמה
  בעקבות דו"ח המשפחות השכולות, אמר ל-ynet אביו של יער בן-גיאת ז"ל שנפל במלחמת לבנון השנייה כי אולמרט לא צריך ללכת הביתה: "הוא מנע מהרבה מאוד משפחות להיות שכולות". אב שכול אחר הוסיף: "התפטרות יכולה לתת אולי סיפוק למי שנפגע"

  "אני לא מקבל את המסקנות של דו"ח המשפחות השכולות הטוענות שאולמרט אשם, שהמלחמה היתה כשלון". כך אמר היום (ד') ל-ynet יוסי בן גיאת מקיבוץ נחשולים, ששכל את בנו יער ז"ל במלחמת לבנון השנייה. האב מתנגד לשימוש שנעשה על ידי פורום המשפחות השכולות הקוראות להתפטרותו של ראש הממשלה. "אמרתי שאני מבקש שלא ידברו בשמי".

   

  נציגי ההורים השכולים הגישו לכנסת את הדו"ח האלטרנטיבי, שערכו על כשלי מלחמת לבנון השנייה.בן-גיאת, שבנו שירת כלוחם בנח"ל, התייחס לטענות כי המלחמה לא נוהלה נכון: "לא צריכים לכבוש קרקע כמו במלחמת ששת הימים, אנחנו צריכים להגיב ללוחמה של טילים. לא צריך להכניס כוחות קרקע וזה היה רעיון נפלא. כוחות הקרקע נכנסו רק בלחץ שהיה בתקשורת מצד האופוזיציה הפוליטית. הם חשבו שזה רעיון יותר טוב, שככה יגמרו את המלחמה מהר יותר".

   

  בן-גיאת אמר כי אם המלחמה היתה מנוהלת אחרת, ומהלך קרקעי רחב היקף היה מתבצע בשלב מוקדם יותר, התוצאות היו עלולות להיות חמורות יותר. "יכול להיות שהיו גומרים כך יותר מהר את המלחמה, אבל במחיר של מאות הרוגים. לכן אני לא מקבל את זה שיש אשמה. היתה מלחמה, היה נצחון בנקודות ולא בנוקאאוט. אולמרט לא צריך ללכת הביתה, הוא צריך לקבל ציון לשבח שהוא חסך חיי חיילים, ומנע מהרבה מאוד משפחות להיות שכולות".

   

  גם עמוס שלו מקיבוץ עברון, אביו של רב-סרן (במיל') ניסן ז"ל, טייס מסוק ה"יסעור" שהופל על-ידי חיזבאללה במלחמה, אמר כי התפטרותו של אולמרט היא לא הנושא המרכזי: "אני חושב שאם ראש הממשלה יתפטר או לא, זה לא מעלה ולא מוריד מטובת עם ישראל. זה יכול לתת אולי סיפוק למי שנפגע כל כך קשה מתוצאות המלחמה. מי שגורם לזה להיות הנושא המרכזי, זה בסדר זו זכותו במיוחד כשמדובר במשפחות שכולות. כל מי שבא ממשפחה שכולה יכול לטעון כך. זה לגיטימי כי זה בא מהלב".

   

  "אם הוא פועל למען השלום - שימשיך"

  מי שעוד מתנגד לדו"ח האלטרנטיבי ומסקנותיו הם חברי פורום משפחות שכולות למען שלום, פיוס וסובלנות הפועל בשיתוף עם משפחות שכולות מהצד הפלסטיני. מנכ"ל הפורום, ניר אורן, אמר כי ישנן משפחות שכולות הקוראות להמשך קידומו של תהליך השלום ומתנגדות לקריאות להתפטרותו המיידית של ראש הממשלה.

   

  "הקול שלנו קורא לדיאלוג, להסכם, וכל מה שיביא לכיוון הזה", אומר אורן ששכל את אמו לפני 12 שנה בפיגוע בקו 20 ברמת גן. "אנחנו מאמינים בכל דבר שיביא להפסקת הסכסוך. אם אולמרט פועל בנחישות, בצורה ציבורית ואולי גם בצורה חשאית להסכם עם אבו-מאזן ואחרים, אז אנחנו בעד המשך התהליך הזה. אנחנו לא מאמינים ששום נקמה או אפילו צדק יחזירו את היקר לנו. מטרתנו היא לא ללכת לכיוון של נקמה, אלא לכיוון של פיוס. חוסר האונים שמוביל לרצון להחזיר למישהו הוא מאוד ברור וזה נכון שמנהיג צריך להיבחן לפי ההחלטות שלו, אבל בלי פיוס לא יסתיים הסכסוך.

   

  לגבי מלחמת לבנון השנייה, אמר אורן: "יש בינינו גם חברי משפחות, ששכלו את בניהם במלחמה האחרונה, אבל יש משהו בכאב שצריך אולי להקהות קצת בשביל להעיז לעשות צעד כמו שהמשפחות בפורום שלנו עשו".

   

  אהרון ברנע, אביו של נועם ז"ל חייל צה"ל שנפל בבופור בשנת 1999, הגדיר את הדו"ח האלטרנטיבי כפוליטי: "ההתארגנות הזו נראית לי לא ראויה. היא נראית לי פוליטית מובהקת. אם בשיקולים פוליטים עסקינן, אז אי אפשר להתייחס רק לאחריות על העבר, אלא גם על האחריות כלפי העתיד. אם אולמרט יודח או יתפטר, אז צריך לחשוב מה יהיו האלטרנטיביות הפוליטיות ואלה נראות לי חמורות הרבה יותר ואני לא מתומכי אולמרט".

   

  גם ברנע סבור כי יש לאפשר לאולמרט להמשיך בתהליך השלום: "אני חושב שיש היום בקנה תהליך של שלום, הוא לא משוכלל, הוא לא בדיוק כמו שהייתי רוצה שיהיה אבל יש תהליך. כל ניסיון לקטוע את התהליך הזה באיבו הוא פסול משום שהוא מרחיק אותנו מהמשא ומתן, מרחיק את כל המערכת מדו שיח עם הצד הפלסטיני והוא דוחה את כל התהליך אני לא יודע למתי. יש עכשיו סיטואציה, למה לבזבז אותה שוב? כמה פעמים נבזבז סיטואציות כאלה שעשויות להוביל לפתרון או יקדמו פתרון או הסכם?"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. יכול להמשיך
  צילום: יותם פרום
  צילום רפרודוקציה: דורון גולן
  יער בן גיאת ז"ל
  צילום רפרודוקציה: דורון גולן
  ניר אורן. בעד שימשיך את תהליך השלום
  מומלצים