שתף קטע נבחר

האם רוצח יכול לחזור בתשובה?

שאלה:

 

האם רוצח יכול לחזור בתשובה? (אבי, יפו)

 

תשובה:

 

שאלה קשה שאלת. כיצד ניתן לחזור בתשובה, בלי לתקן את המעשה שנעשה בעבירה. מה תועיל חזרה בתשובה, הרי הנרצח לא יקום לתחיה. איזה מן תיקון הוא זה, כאשר בעולם המציאותי לא השתנה דבר.

 

גזל כמשל

כאשר אדם גוזל, הוא איננו יכול לחזור בתשובה אם הוא לא ישיב את הגזלה. חלק מתהליך התשובה, היא השבת המצב לקדמותו. אולם כאשר אדם גזל קורת עץ, ובנה אותה בתוך בניין, ובשביל להחזירה לבעלים יהיה עליו לפרק את הבניין שבנה, תיקנו חכמים עבורו תקנה מיוחדת. 'תקנת השבין' במסגרת תקנה זו, הוא פטור מהשבת הקורה עצמה, ויכול להשיב

את שוויה. הסיבה לתקנה זו היא שאם נחייב את האדם לפרק את ביתו בשביל החזרת הקורה, ימנע מלעשות תשובה. אנו רואים, שחז"ל 'ויתרו' על תיקון החטא במציאות בצורה מושלמת, רק בשביל לתת לחוטא הזדמנות לשוב בתשובה.

 

מכאן אנו יכולים ללמוד, שתשובה היא לא רק בצד של תיקון המעוות, שנוצר בעולם (וקרוב לוודאי, שהתוצאה היתה מתרחשת בכל מקרה) אלא תיקון הנפש של החוטא. תיקון המקום, שמביא את האדם לחטא. לכן, במקום שניתן גם לתקן את המציאות, וגם לתקן את הנפש החוטאת, זה מצויין. אולם גם במקום שלא ניתן, כמו במקרה של רצח, עדיין יש מקום לתיקון הנפש, ולתיקון הסיבות שמובילות לחטא. (משיב: הרב חנוך חיימוביץ')

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים