שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איך נפלו עיתונים: אין נשים עירומות על מאדים
  כלי תקשורת שונים בעולם מיהרו לדווח בימים האחרונים על דמות אישה, יש הטוענים, עירומה - שצולמה על מאדים. על מערכת היחסים בין סוכנויות לחקר החלל והתקשורת - ומדוע נאסא שותקים?

  כל מי שעוקב במעט אחרי חקר החלל, לא יכל שלא לשפשף את עיניו בתדהמה, לגחך או לפרוץ בצחוק למראה ידיעות שנפוצו בימים האחרונים בכלי תקשורת שונים בעולם, ביניהם גם אתר חדשות ישראלי ועיתוני דפוס, שטענו בכותרות ענק כי נצפתה דמות אדם על מאדים ואפילו החליטו שמדובר באישה. אחד מהעיתונים בארץ, אף הרחיק לכת וקבע כי מדובר באישה עירומה, על סמך דיווחים של בלוגרים.

   

  השאיפה הרומנטית של בני אדם להאמין בקיומם של יצורים תבוניים מכוכבים אחרים, היא מובנת, אך נראה כי כאן השאיפה הזו - הלכה קצת רחוק מדי. הסיפור הוא הרבה יותר פשוט ממה שנדמה: משנת 2004 מסיירים על המאדים שני רכבי מחקר בלתי מאויישים של נאסא (סוכנות החלל האמריקנית) בשם Spirit ו-Opportunity, וסורקים את פני הכוכב לצורך מחקר גיאולוגי. הרכבים גם מצוידים במצלמות פנורמיות, המסוגלות לצלם תמונות סטריאוסקופיות בזווית רחבה מאוד, בדומה לראייה אנושית.

   

  נאסא, המפרסמת בקביעות פרטים על המשימה, פרסמה כמה תמונות באתר האינטרנט שלה. באחת התמונות שצולמה בשלהי 2007, ושודרה לכדור הארץ, נראה דבר מה (ככל הנראה סלע) שעשוי להתפרש כדמות אדם, וגם זאת – אם מתמקדים באזור מאוד מסוים בתמונה ומגדילים אותו פי עשרות מונים:

   


  מצא את האישה. צילום: נאס"א 

    

  לא קר לך?

  גוף התקשורת הגדול הראשון שפרסם ידיעה מסויגת ומחויכת על ה"ממצא", היה ה"טיימס" הלונדוני. אך משם, הדרך הייתה קצרה לטירוף תקשורתי שהזין צהובונים ברחבי הגלובוס, כמו גם את רשת חדשות הטלוויזיה "פוקס". נאסא, שאף פעם לא אומרים לא לקצת יחסי ציבור חיוביים (בעיקר לאור הביקורת הקשה שהם סופגים לאחרונה), מילאו פיהם מים – ורק הגבירו את התעלומה - שכל בר דעת וצרכן תקשורת מודע היה מבטל ברגע. כך למשל, לאישה עירומה על המאדים היה די קר מכדי להסתובב ללא לבוש:

  הטמפרטורה על פני המאדים (לא בקטבים) ביום ממוצע, נעה סביב האפס מעלות צלזיוס, שלא לדבר על החוסר באטמוספירה, בהנחה ש"האישה הירוקה הקטנה" נושמת כמונו.

   

  אם באמת היו נמצאים סימנים לחיים תבוניים על המאדים, הרי שנאסא היו ממהרים לכנס מסיבת עיתונאים ולהודיע על הממצא שמצדיק את כל תכלית קיומם, ואת עשרות (אולי אפילו מאות) מיליארדי הדולרים שסוכנות החלל האמריקנית הוציאה עד כה – ולא שותקים כמו דג.

   

  טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל ויושב ראש אגודת החלל הישראלית, מסביר: "מדובר בפרשנות מוטעית לחלוטין של סלע בצורת אישה. סוכנות החלל האמריקנית משקיעה מיליארדים בנסיונות חיפוש אחר חיים מחוץ לכדור הארץ. יש אתרי אינטרנט המגדילים עד אימה תמונות של פני המאדים ו"מוצאים" שם מבנים ועוד עצמים שהם מעשה ידי אדם. מדובר בכלי תקשורת המתעסקים בזוטות מהסוג הזה. האינטרס העליון של פרסום קיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ – הוא קודם כל של נאסא. איך ניתן לומר שקיים גוף מחקרי גדול השומר את המידע לעצמו ? ". ענבר מסכם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים