שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בוים: לבני תלמד את ההורים השכולים אחריות מהי
  3 ימים לפני שדו"ח וינוגרד רואה אור ומטלטל את המערכת, התייצבו שרי קדימה ובכירי המפלגה לימינו של ראש הממשלה, שאמר: "אני לא צופה בעיות, כבר הוכחנו שאנו יכולים לפעול בקור רוח ותבונה". רמון: "מה שיקרה השבוע תלוי רק בקדימה". גם שרת החוץ זכתה לרוח גבית - והשר זאב בוים ביקר את מי שביקש להיפגש עמה דווקא עכשיו: "ההורים השכולים והמילואימניקים אינם חפים משיקולים פוליטיים"

  בעוד דו"ח וינוגרד יורד לדפוס, ויריביו הפוליטיים מצחצחים חרבות - זכה הבוקר (יום א') ראש הממשלה לכמה רגעים של חסד: ב"פורום שרינו", התייצבו לימינו עמיתיו לממשלה ולמפלגת השלטון, וניסו להפגין חזית אחידה.

   

  הישיבה התמקדה בפגישת השרה ציפי לבני עם נציגי המשפחות השכולות וחיילי המילואים, שצפויה להתקיים בהמשך היום. הביקורת המרומזת נעלמה בישיבה, ולא קלקלה את החזית. השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, גיבה את שרת החוץ: "יש פגישות עם משפחות שכולות, וחשוב לפגוש אותן. אסור לנו לצאת נגדן". יו"ר הקואליציה, אלי אפללו, השמיע דברים דומים: "אסור להכניס פוליטיזציה לנושא המשפחות השכולות. צריך להיפגש איתן". השר גדעון עזרא: "אין סיבה שלא להיפגש עם משפחות שכולות ולשמוע אותן".

   

  גם בוים גילה הבנה לעמדתה של שרת החוץ, אך מתח ביקורת על הצד השני

   בפגישה: "אני חושב שהמניעים של המבקשים - קרי ההורים השכולים והמילואימניקים - אינם חפים משיקולים פוליטיים, כשהם ביקשו את הפגישה סמוך למועד של פרסום דו"ח וינוגרד. אבל נכון עשתה ציפי לבני שנענתה, כי אנו צריכים להקשיב להורים השכולים ולחיילי המילואים. אולי לבני תסביר להם אחריות מהי. להם יש שיטה אחת, אחריות אחת, הם רוצים שראש הממשלה יניח את ראשו; אנחנו לעומתם לקחנו החלטה קשה יותר, ליצור מצב שבעתיד לא יהיו כישלונות כפי שהיו בעבר".

   

  לבני עצמה העירה: "אני יודעת שיש גורמים עלומי שם, המדבר כיביכול מטעם המפלגה - והם חוששים ממפגש כזה. להם אני רוצה להגיד: יש לנו בעיה קשה עם אמון הציבור, והדבר הכי גרוע הוא להסתגר וליצור מחנות - מצד אחד אנחנו, מצד שני לוחמים ומשפחות שכולות. זה רע לממשלה ורע לקדימה".

   

  "זה תלוי רק בנו"

  "קדימה חזקה יותר אף ממה שרוצים להאמין, והיא תישאר חזקה", אמר אולמרט בישיבה. "הוכחנו כבר כולנו שאנו יכולים לפעול בקור רוח ותבונה, ואני לא צופה בעיות בקדימה". המשנה לרה"מ, חיים רמון, הציע: "בואו לא ניפול למלכודת בה רוצים להפיל אותנו יריבנו, כדי שנריב עם המשפחות השכולות ועם חיילי המילואים. מה שיקרה בשבוע הקרוב תלוי כולו בנו, בקדימה".

   

  גם השר זאב בוים תרם את קולו לתמיכה: "אף אחד לא התחמק מאחריות, כולם

  לקחו אחריות - ראש הממשלה וודאי שרת החוץ. כדאי להקשיב לאלה שנשארו ותיקנו את הליקויים שנמצאו". השרה רוחמה אברהם נידבה עצה לחברים: "אני ממליצה לשרי קדימה, שכולם יישארו יחד".

   

  בישיבת השרים נשאו דברים גם כמה מבכירי קדימה, שאינם נמנים עם חברי הממשלה. "אני רואה את העליהום המתגבש ורוצה לחזק אותך", אמר לאולמרט עדי אלדר, ראש העיר כרמיאל שספגה פגיעות קשות במלחמת לבנון השנייה. "זכור את התמיכה הגדולה של הציבור במלחמה, לא היה אחד שאמר שאסור לצאת אליה. אתה ראוי לתמיכה", הוסיף.

   

  ראש מועצת רמת הנגב, שמוליק ריפמן, אמר: "זאת בעצם הזדמנות לקדימה ולאלה החושבים שהמלחמה מוצדקת ללכת קדימה. לא ראיתי אף שר שהתפטר, ואני משוכנע שעם הסבלנות ועם קור הרוח של ראש הממשלה נעבור את זה". זאב ביילסקי, יושב-ראש הסוכנות היהודית: "אין שום ממשלה שעשתה מה שעשתה הממשלה הזאת".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שיעור באחריות: בוים
  צילום: אמיר כהן
  בלי מלכודות: רמון
  צילום: ניב קלדרון
  גורמים עלומי שם: לבני עם אולמרט
  צילום: איי פי
  מומלצים