שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  חשש: מאות ציפורים הורעלו בחופי עכו
  ברשות הטבע והגנים נחרדו לשמוע על מאות ציפורים מתות שנמצאו בחוף צפונית לעכו. פקחים נזעקו למקום והחלו לנסות ולהציל את חייהן של ציפורים שעדיין לא מתו בסיוע רופאים. "אנו לא יודעים עדיין מה מקור ההרעלה, אך מדובר באירוע חריג בהיקפו ומקווים להציל ציפורים רבות ככל האפשר", אמר הווטרינר יגאל הורוביץ

  חשש להרעלה חמורה של מאות ציפורים באזור החוף סמוך לעכו. בשעות הצהריים (ב') הגיע לרשות הטבע והגנים דיווח מתושבת הקריות על מאות פגרי ציפורים שמוטלים על החוף. פקחי הרשות שמיהרו לשטח והחלו בסריקות, גילו עד מהרה את המחזה המחריד.

   

  "זו הפעם ראשונה שאני רואה כמות כה עצומה של שחפים מתים, מאות מהם היו פזורים על החוף, חלקם עדיין היו במים ועשרות נאבקו על חייהם", סיפר ל-ynet שי קורן, פקח רשות הטבע והגנים. "מאחר שמדובר בכמות גדולה של פרטים - מתים ופצועים - הזעקנו תגבור של פקחים, על מנת לאסוף את הפגרים ולהביא את הציפורים שלא מתו לטיפול רפואי". 


  שחף מונשם במרכז לשיקום חיות בר (צילום: רם ריכטר, רשות הטבע והגנים)

   

  אחר הצהריים נאספו עשרות ציפורים גוססות בחופים באזור קריית חיים, קרית ביאליק ועכו והובאו לטיפול במרכז הרפואי לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן.

   

  "הגיעו אלינו שחפי אגמים, שחפים צהובי רגל, שחף ארמני, חופמאי ועשרות בעלי כנף נוספים במצב קשה", אמר ל-ynet יגאל הורוביץ, הווטרינר הראשי של הספארי, בשלוחת המרכז באפק. "אנו עדיין לא יודעים מה מקור ההרעלה, אך החשש הוא לרעלן טבעי בשם בוטוליזם, שידוע כגורם למוות בקרב אוכלוסיות להקניות צפופות".

   

  הצוות הרפואי במרכז החל לייצב את מצבן של הציפורים. "השחפים חלשים מאוד, חלקם עם דופק איטי ומחוברים לחמצן. מי שחזק יותר נמצא בבידוד וכולם מקבלים נוזלים", הוסיף הורוביץ. "כל פרט זוכה לטיפול מיוחד מצוות המתנדבים שלנו ולאחר שנשלח את תוצאות הדגימות לבדיקות, נוכל לדעת מהו מקור ההרעלה. במקרים רבים, הרעלן משמש לוויסות אוכלוסייה טבעי בבעלי כנף".

   

  לאחר הבאת הציפורים יותר ממאה ציפורים לטיפול, התפנו הפקחים לאסוף את הפגרים מהחופים בסיוע מתנדבים רבים. למעלה מ-200 פגרי ציפורים נאספו, והפקחים המשיכו בסריקות בין חוף קריית חיים ועד ראש הנקרה.

   

  מקרה דומה של הרעלה, אם כי בהיקף קטן יותר, התרחש בסוף שנת 2005. בנובמבר אותה שנה נמצאו כמה עופות מתים בחופי הקריות וכחודש לאחר מכן נמצאו כתריסר שחפים מתים בחופי קריית חיים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "שחפים נמצאו מתים במים ועל החוף"
  צילום: נדב בן סימון
  יתכן ומדובר ברעלן טבעי המווסת אוכלוסיות להקניות צפופות
  צילום: רם ריכטר, רשות הטבע והגנים
  מאות פגרים נאספו מאזור חוף הים בעכו
  צילום: שמואל הלוי
  מומלצים