שתף קטע נבחר

המדינה: ראאד סלאח הסית לאלימות ולגזענות

ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית נאם בירושלים בעת העבודות בשער המוגרבים ואמר כי "חיילי הכיבוש הישראלי התירו דמם של חפים מפשע". הפרקליטות הגישה נגדו כתב אישום ודורשת לאסור הגעתו לעיר העתיקה. עורך דינו: נשקול פנייה לבית הדין הבינלאומי

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, השייח ראאד סלאח, בגין הסתה לאלימות והסתה לגזענות, בעקבות נאום שנשא בירושלים בעת העבודות שבוצעו בשער המוגרבים שבהר הבית.

 

פרקליטו של סלאח, עו"ד חאלד אזברגה, אמר היום (ג') ל-ynet כי "מפליא שבאותו יום שבו החליט היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה נגד אירועי אוקטובר, הוא בוחר להגיש כתב אישום על אישומי סרק נגד המנהיג הבולט ביותר במגזר הערבי".

 

בפברואר 2007 נעצר סלאח באחת משכונות ואדי ג'וז שבמזרח ירושלים, בעת שערך במקום כינוס עם מאות מתומכיו במחאה על עבודות העפר. בית המשפט אסר על סלאח להימצא בתחומי העיר העתיקה ובשל כך בחר השייח לכנס את תומכיו בשכונה שבמזרח העיר.

 

לפי כתב האישום, סלאח עמד על במה מאולתרת ואמר לתומכיו: "עכשיו אנחנו בשטח הזה המבורך, הצלול ובעל הברכה הטהורה. אילולא ההפרעות והשיבושים שפקדו אותנו כל ידי הכיבוש הישראלי, שיסולק בעזרת השם, כפי שסולקו אחרים כמותו בעבר.

 

"כשאנו כאן מתכוננים לתפילה במתחם של מסגד אל-אקצה המבורך, פה יוסרו כל ענני הקיפוח משמי ירושלים הקדושה. באותו יום יטוהרו כל רחובות ירושלים הקדושה מדמם של החפים מפשע אשר חיילי הכיבוש הישראלי - אשר כובשים את מסגד אל אקצה המבורך - התירו את דמם והוציאו את נשמתם", המשיך ואמר.

 

מכתב האישום עולה כי בתום הנאום החל הקהל שנכח במקום להתפרע וליידות אבנים לעבר כוחות המשטרה. במהלך ההתפרעות נפצעו שלושה שוטרי מג"ב. החומר שהועבר לידי הפרקליטות גובש לידי כתב אישום, אולם פרקליטו של סלאח פנה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, וטען כי מדובר באישומי סרק. "הצגנו בפני פרקליט המחוז טענות שהפריכו את האישומים, אין לכתב האישום שום בסיס", אמר עו"ד אזברגה.

 

אזברגה אמר עוד: "יש לנו הרגשה שהשייח לא יזכה למשפט הוגן ולכן אנחנו עדיין שוקלים את צעדינו. אחת האפשרויות היא לפנות לבתי הדין הבינלאומיים". לטענתו, אין בנאמר שום הסתה לאלימות או לגזענות. "השייח הוא המנהיג הבולט ביותר במגזר הערבי ויש לו זכות למחות נגד עבודות ההריסה שמתבצעות במסגד אל-אקצה. ההסתה לאלימות היא בהמשך עבודות ההריסה", אמר.

 

פרקליטות מחוז ירושלים ביקשה מבית המשפט שלא לאפשר לסלאח להגיע לעיר העתיקה עד שיסתיימו ההליכים המשפטיים נגדו.

לטענת אזברגה, "המדינה הוכיחה שוב שההליכים הננקטים נגד השייח סלאח הם לצורך השגת מטרות פוליטיות, והעובדה שמבקשים להרחיק אותו מהמסגד היא ההוכחה הטובה ביותר לכך".

 

בעבר נעצר סלאח יחד עם כמה מאנשי התנועה והחשדות נגדם ייחסו להם העברות כספים לחמאס. לבסוף - שוחרר במסגרת עסקת טיעון שהפחיתה משמעותית את סעיפי האישום נגדו ונגד חבריו לתנועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השייח סלאח. "רחובות ירושלים יטוהרו", אמר
צילום: דורון גולן
צילום: חיים צח
מעצרו של השייח בפברואר. ארכיון
צילום: חיים צח
השייח סלאח נואם לפני תומכיו בוואדי ג'וז
באדיבות מוסד אל-אקצה
מומלצים