שתף קטע נבחר

שלג ברחבי הארץ: כביש 1 נפתח לתנועה

תושבי דימונה, מצפה רמון ושדה בוקר התעוררו לבוקר לבן. עיריית ערד הודיעה על ביטול הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים. גם בירושלים ובמעלות לא יתקיימו לימודים. תנועת האוטובוסים לירושלים הופסקה לכמה שעות, אולם חודשה מאוחר יותר

שלג ירד לפנות בוקר (יום ה') בדרום הארץ. תושבי דימונה, מצפה רמון ושדה בוקר התעוררו לבוקר לבן. עיריית ערד ועיריית מצפה רמון הכריזו על ביטול הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים. במקביל, ממשיך לרדת שלג גם בגליל, בגולן ובאזור ירושלים, והוא הביא לחסימת כבישים ולשיבוש הלימודים בבתי הספר.

 

התחבורה הציבורית בירושלים הושבתה הבוקר בשל השלג הכבד, אולם חודשה אחרי כמה שעות. תנועת האוטובוסים מושבתת גם בצפת, ברמות נפתלי, בצפון ובמרכז רמת הגולן. אין תחבורה ציבורית לערד ותנועת האוטובוסים מושבתת גם בתוך העיר. בכביש ירושלים-עין גדי אין תחבורה ציבורית. לנוסעים מומלץ להתעדכן במרכז שירות הלקוחות של אגד 2800*.  

כביש ירושלים תל-אביב נסגר מוקדם יותר משני הכיוונים, אולם הוא נפתח מחדש זמן קצר אחר כך. עיריית ירושלים אף קראה לתושבי העיר להימנע מנסיעה במכוניות פרטיות בשל שכבת הקרח המסוכנת שהצטברה על הכבישים.


שלג בבית"ר עילית. בונים בובות (צילום: חגי פרץ)

 

מחדר המצב של משרד החינוך נמסר כי הלימודים לא יתקיימו היום בבתי ספר רבים ברחבי הארץ בשל מזג ההאוויר הסוער. בין השאר בוטלו הלימודים בקריית ארבע, ירושלים, אפרת, גבעת זאב, גוש עציון (למעט תקוע), מטה בנימין (למעט כפר אדומים מצפה יריחו וכפר אורנים) ומטה יהודה. בצפון רמת הגולן לא יתקיימו לימודים בקיבוץ דפנה, בבית הספר סאסא, בעיינות ירדן, בעמק החולה, בצפת, במרום גליל, וביראון. בנוסף, בוטלו הלימודים גם במעלות, מעלה יוסף ובכפר ורדים.

 

כבישי הגישה לצפת, בהם גם כביש 89, נסגרו הלילה לתנועה בעקבות השלג הרב שירד שם.  בנוסף, נסגר לתנועה גם כביש 90 בין קריית שמונה למטולה, וכביש 91 מצומת קצרין לכיוון מזרח. מפלסות של צה"ל והרשויות המקומיות פעלו לפינוי הצירים המרכזיים. 


ערד מכוסה שלג (צילום: מריה קרסקין)

 

סופת שלג עזה התחוללה הלילה בצפת. כבישי הגישה נחסמו אל העיר מכיוון ראש פינה ומצומת ירון. מפלסות של הצבא וכלים כבדים של העירייה שומרות את הציר לבית החולים זיו בעיר פתוח על מנת לאפשר פינוי אנשים הנזקקים לטיפול רפואי. סמוך לשעה 05:00 התכנס מטה החירום לישיבה בסיומה הוחלט לבטל את יום הלימודים במוסדות החינוך בעיר. גובה השלג בעיר נע בין 8 ל-20 ס"מ והוא ממשיך לרדת.

 

רכס הרי נפתלי כוסה אף הוא במעטה לבן. שלג כבד של 15-25 ס"מ ירד בקיבוצים מנרה, משגב עם ובמושבים מרגליות, דישון ורמות נפתלי. תושבי האזורים הללו נצורים בבתיהם. כביש 886 בין קיבוץ יפתח למשגב עם נסגר לתנועה בשל שלג וערפל ששרר במקום. מהמועצה האזורית גליל עליון נמסר, כי הלימודים בבתי הספר היסודיים: עמק החולה, עיינות ירדן, אנה פרנק, פסגות, נוף הרים ותיכון אזורי הר וגיא לא יתקיימו. הלימודים בבית הספר עלי גבעה יחלו בשעה 10:00.


נוף לבן מבקעת בית הכרם (צילום: מאורה שחר)

 

השלג בגולן כמעט ולא מפסיק לרדת. בצפון הרמה מדווח על שלג שהגיע לגובה של 50 ס"מ. לפנות בוקר הגיע השלג למזרח ולמרכז רמת הגולן וגם העיר קצרין זכתה לחוש את החורף מקרוב. צירי התנועה מקצרין מזרחה ומצומת השריון (נפח) צפונה נחסמו לתנועה. מפלסות של צה"ל והחברה הלאומית לדרכים פועלות לפתיחת הכבישים אך השלג שממשיך לרדת שם וחוסם אותם.

 

מטה השלג החליט לבטל את הלימודים במוסדות החינוך בצפון הרמה, ואילו הלימודים במרכז רמת הגולן יחלו בשעה 10:00 הבוקר. עם זאת, הבשורה לתלמידי התיכון הוא שבחינת הבגרות בספרות שאמורה להיערך בשעה 14:30 תתקיים כסדרה.

 

אתר החרמון צפוי גם היום להישאר סגור למבקרים בשל סופת שלגים. אמש כבר נמדד באתר מטר שלג ברכבל העליון וכ-80 ס"מ ברכבל התחתון ונראה, כי השיפור במזג האוויר יאפשר את פתיחת עונת הסקי. צוותי מד"א אזור ירדן ושירותי הכבאות גליל עליון גולן ממשיכים בהיערכות החירום שכוללת תנועה בכלי רכב עם שרשראות ובכלי רכב בעלי הנעה 4*4.

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלג גם בירושלים
צילום: רויטרס
הסופה הגיעה גם לערד
צילום: שלי נוי
מומלצים