שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס, איי פי
  המקהלה העליזה של חיזבאללה
  דו"ח וינוגרד הצית כצפוי את ההתרברבויות מכיוון הארגון הלבנוני על הניצחון ו"ההישג שבהתנגדות - שמוכיח שאסור לקשור עם ישראל קשרים". ולמה אולמרט בכל-זאת נשאר בשלטון? "כי אין מנהיג אחר, הישראלים כבר סילקו את קצב ואת ויצמן", הסביר מומחה ברשת אל-מנאר של חיזבאללה. ומה חושבים הטוקבקיסטים הערבים?

  הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד חילץ תגובות מארגון חיזבאללה. פרט לתגובה הרשמית הראשונית אתמול (ד'), ולפיה הארגון הודיע כי "הדו"ח מאשר פעם נוספת כי ישראל הובסה במלחמה", הצטרפו חברי פרלמנט שונים מטעם הארגון למקהלה העליזה.

   

   

  "הדו"ח מוכיח שההתנגדות ניצחה, דבר שיש כאלה שניסו לשלול", אמר שר המים והאנרגיה לשעבר מטעם חיזבאללה, מוחמד פניש, תוך עקיצה לכיוון המחנה האנטי-סורי. "הדו"ח אישר כי הישראלים נכשלו במלחמה וכי חיזבאללה ניצח, ובמיוחד אישר את התפישה הצבאית לפיה פעל ואשר באמצעותה הוא השיג עליונות בשטח. זאת, בנוסף להודאתם כי תקיפת הסטי"ל שיבשה את פעולת חיל הים וזאת בניגוד לכל מה שנאמר בעבר, ובמיוחד בלבנון".

   

  גם חבר הפרלמנט מטעם הארגון, מוחמד חידר, אמר אמש לרשת "אל-מנאר" של חיזבאללה, כי הדו"ח הוא הודאה ישראלית בכך ש"ההתנגדות כפתה את האסטרטגיה שלה על האויב וגרמה לו להילחם לפי העקרונות שהיא קבעה. זהו הישג. הבחירה ב'התנגדות' הוכיחה כי זוהי האופציה המועילה והאפקטיבית בשטח וזאת על סמך הודאת האויב ומפקדיו". חידר ניצל את ההזדמנות וקרא לכל לבנון ולעולם הערבי "להעדיף את האופציה הזאת במקום לקשור קשרים" עם ישראל.

   

  גם עורך עיתון "אל-קודס אל-ערבי", עבד אל-בארי עטואן, שאינו נמנה על אוהדיה הגדולים של ישראל בלשון המעטה, טוען במאמר המערכת הבוקר כי "הנקודה החשובה ביותר בדו"ח היא ההודאה הברורה כי המלחמה הזאת היתה כישלון גדול ומסוכן ולא הניבה שום רווחים או הישגים.


  "הנקודה החשובה - המלחמה היתה כישלון גדול ומסוכן" (צילום: רויטרס)

    

  "זו הודאה כנה בתבוסה וזוהי התשובה לרבים. השנאה העיוורת להתנגדות האיסלאמית הסתירה את האמת בכוונה מפני כותבים ופרשנים רבים, בהם ערבים, שנטו לטובת ישראל. (שנאה זו) גרמה ללגלוג על ההישג העצום כמוהו לא הושג באומה הערבית מאז הקמתה של המדינה הזאת על אדמת פלסטין לפני שישים שנה", כתב עטואן.

   

  "אולמרט נשאר? כי כל השאר הודחו"

  עד כאן הכל כמעט צפוי. אך כיצד מתמודדים עם העובדה שהדו"ח נראה חלבי משהו כלפי אולמרט, ולא הניב עד כה את הטלטלה לה ציפו? איך מתמודדים עם הבטחתו של מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, כי המלחמה תטלטל את ישראל עד כדי כך שגם אולמרט עצמו ישלם את המחיר?

   

  השר לשעבר, פניש, הסביר לעיתון הלבנוני המקורב לארגונו, "אל-אחבאר" כי "הדו"ח לא כלל הטלת אחריות אישית כדי להגביל את נצחונה של ה'התנגדות' והלמעיט מהשפעת התבוסה על ישראל. ישראל קצה בהשלכות של התבוסה", אמר והוסיף: "למרות זאת ישנו סדק שלא ניתן לו פומבי הקשור לבטחונה של היישות הציונית... לסדק זה יש קשר לתפקידן של המדינות שסייעו באופן עקיף במלחמה הזאת".

   

  המומחה הפלסטיני לעניינים ישראלים, נאסר אל-לחאם, נדרש אמש ברשת "אל-מנאר" לשאלה כיצד זה יצא אולמרט עם אווירה חיובית מהדו"ח, למרות הכל. "הדבר נובע משתי סיבות", הוא הסביר. "ראשית, אין לחברה הישראלית שום מנהיג אחר. הם נפטרו מקצב, ויצמן ואחרים ולא נותר מנהיג אחר כרגע פרט אליו. שנית, החברה הישראלית לא תוכל לשאת יותר. לאחר התבוסה בלבנון, עזה והאינתיפאדה, החברה הישראלית לא יכלה לשאת כשלון נוסף. אלו הן הסיבות לכך".


  חגיגות שנה למלחמה בטהרן (צילום ארכיון: AFP)

   

  למרות זאת, בחיזבאללה לא מסתירים את התקווה כי למרות הכל, נבואתם תתגשם ואולמרט יודח. "הדו"ח מוסיף להביך את אולמרט. הוא יוסיף ללחוץ עליו ויגרום לו לאבד את שני אחוזי האמינות שעוד נותרו לו בקרב עמו", אמר חבר הפרלמנט מטעם חיזבאללה, חוסין אל-חאג' חסן.

   

  "אולמרט יתקשה להמשיך בתפקידו, וזאת במיוחד לאור הקולות שקראו לו להתפטר עוד לפני פרסום הדו"ח. לבנון הצליחה למרות כל האבידות לנצח במלחמה אותה יזמה ישראל", מצוטט חבר הפרלמנט מוחמד חיידר. גם בדמשק לא התעלמו מכך. בצהריים מיהרה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, סאנ"א, להדגיש כי "רוב הישראלים תומכים בהתפטרותו של אולמרט".

   

  ונסראללה? הוא עדיין לא דיבר, אולם אין ספק כי לאור מצבו הבעייתי הוא ימהר להשתמש באופן מגמתי בחלקים מהדו"ח כדי לשוב ולהוכיח את הישגיו, אולי כבר בימים הקרובים. אמנם בלבנון לא שיגרו אתמול זיקוקים לאוויר כמו לאחר התפטרותו של הרמטכ"ל דן חלוץ, אבל אין ספק כי הם ימשיכו לעשות שימוש בדו"ח, לפחות בעתיד הקרוב.

   

  חילוקי דעות גם בקרב הטוקבקיסטים

  נכון, מדובר במדגם לא מייצג, ועדיין שיטוט אקראי בין אתרי האינטרנט מראה כי מרבית הטוקבקיסטים הערבים מסכימים כי חיזבאללה ניצח וישראל הפסידה במלחמה האחרונה. אולם מעניין לראות דווקא את ההנמקה של מי שסבור אחרת.

   

  הגולש "עלי נביל" כותב באתר של רשת "אל-ערביה": "הדו"ח אינו אומר שישראל הובסה אלא שהמלחמה והתוכניות לא היו יעילות וכי בוצעו טעויות. תבוסה היא כאשר אתה גובר על האויב ומסב לו אבידות כבדות יותר מאשר הוסבו לך. תבוסת לבנון מזכירה לי את עיראק אחרי מלחמת 1991. עיראק התמוטטה כולה ונשארה נצורה, אולם המוצא היחידי של המשטר (העיראקי) היה לטעון כי ניצח ולשווק את השקר הזה לאנשים. כך נוצר סדאם כמנצח עד 2003".

   

  "נסראללה, אחרי שלקח את ההימור ויצא מהמרתף שלו,

   ראה את היקף ההרס והחורבן שנגרם בעקבות ההרפתקנות שלו ולא נותר לו אלא לטעון שהוא ניצח! כאשר האספסוף שמע זאת, הם אכלו מייד את השקרים הללו וחזרו כמו תוכים 'ניצחנו'!

   

  כמובן שנסראללה הודה בראיון טלוויזיוני שאם ידע שכך יהיה לא היה נוהג בהרפקתנות הזאת. אם הוא ניצח אז מדוע הוא התחרט על כך?". גם גולש אחר, "הגיוני" מסעודיה, טוען כי ישראל ניצחה, שאם לא כן צבא לבנון לא היה נפרש בדרום וכוחות יוניפי"ל לא היו נכנסים למדינה. היו כאלה שחיזקו את ידיו של "עלי נביל", אך הרוב המכריע לא קנו את דבריו ואחד המגיבים אף הזהיר את חבריו מפני "שתולים המכניסים תגובות לטובת ישראל שנועדו לעורר פלגנות ומלחמת אחים".

   

  • נתקלתם בדיווח מעניין על העולם הערבי? שתפו אותנו באמצעות האימייל האדום

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חסן נסראללה. צפוי לעשות שימוש בדו"ח
  צילום: איי פי
  "הדו"ח מוכיח שההתנגדות ניצחה"
  "נותרו לו שני אחוזי אמינות". אולמרט
  צילום: AP
  משה קצב. "נפטרו ממנו"
  צילום: איי פי
  מומלצים